04/2005 W Poznaniu w dniach 19-22 kwietnia 2005 roku odbyły się Międzynarodowe Targi Maszyn, Materiałów i Usług Poligraficznych

Ekspozycja firmy "Avargraf"  obejmowała   m.in. maszyny introligatorskie takie jak krajarka, falcerka, linia do produkcji broszur, urządzenie do odwracania stosu, do oprawy twardej, linia zszywająca.

 

Zaprezentowaliśmy linię do produkcji broszur zszywanych drutem firmy CP Bourg , nową klejarkęwprowadzoną na rynek w maju 2004 r.BB 3002 tej firmy oraz urządzenia do oprawy w spirale wire-o firmy James Burn International – EM 520 do wykrawania otworów oraz BB 3500 do zamykania spirali.
EM 520  to modułowe urządzenie do wykrawania otworów, wyposażone w specjalny łącznik RS 520 umożliwiający pracę in - line  i perfekcyjną synchronizację z  wysokowydajnymi urządzeniami typu falcerka, zszywarko-falcerka, podajnik  Lhermite (na targach zaprezentowaliśmy EM520 w linii z falcerką K54/6KLF4 firmy GUK). Umożliwia stosowanie różnorodnych narzędzi do wykrawania otworów, registrów i perforacji. Narzędzie do wykrawania otworów do spirali oraz perforacji narożników wkonuje te operacje w dwóch kolejnych składkach, co umożliwia stosowanie tego samego narzędzia w pracach o różnych odległościach linii otworów do spirali wire-o od perforowanych narożników.
Maszyna do oprawy bezszyciowej (klejarka) Bourg  BB 3002 to jednoszczękowa klejarka z kolorowym ekranem dotykowym umożliwiającym wizualizację i sterowanie całym procesem klejenia przy użyciu łatwych do odczytania znaków graficznych. Zespół nanoszenia kleju składa się z 3 cylindrów i 2 krążków bocznego klejenia. Automatyczne podawanie okładki ze stosu za pomocą ssawek z elektroniczną kontrolą braku podania okładki. Możliwość wykonania do 6 równoległych bigów w okładce oraz klejenia książek z okładkami skrzydełkowymi


Wystawiliśmy również produkty  firmy Merlin–Technology . Firma ta produkujesystemy nawilżania  do małych jak i bardzo dużych hal. Pokazaliśmy dwa systemy nawilżania. Pierwszy z nich nadaje się do pomieszczeń o powierzchni do 2 500 m3. System, który montujemy przy ścianie lub suficie może być wyposażony maksymalnie w . 4 dysze o wydajności 3 -4 litry każda. Nawilżacz można uzupełniać o kolejne dysze .Specjalna konstrukcja pozwalająca na odpowiednie ustawienie dysz umożliwia równomierne nawilżanie całej powierzchni . Drugi z systemów to  wysokociśnieniowe urządzenia nawilżające  dla bardzo dużych hal o powierzchni od 3 000 m3. Urządzenie to  może być wyposażone w system zmiękczający wodę .

Zobaczyli Państwo wiertarkę Corta PB04  z elektrycznym posuwem roboczym. Jest to przemysłowa wiertarka do papieru z 4 do 6 głowicami wiercącymi i programowanym stołem przesuwanym dla każdego wzoru otworów. Nowością jest układ chłodzenia i smarowania wierteł, który wydłuża żywotność wierteł i jest konieczny przy wierceniu w tworzywach. Wiertarka ta posiada również bezstopniową regulację prędkości i posuwu dla wiercenia w tworzywach i optymalizacji procesu druku.

Pokazaliśmykrajarkę Perfecta 115 TVC, wyposażoną w aktywny monitor ciekłokrystaliczny touch screen i powiększone stoły boczne 1 x 1 m. Nowatorskim rozwiązaniem jest system całkowicie automatycznego odprowadzania odpadu w trakcie procesu cięcia ASE polegający na zastosowaniu dzielonego stołu centralnego o ruchomej przedniej części. Dzięki sterowaniu ruchem przedniej części stołu przez zadany program cięcia, powstaje szczelina umożliwiająca automatyczne usuwanie odpadu w trakcie pracy maszyny bez jakiegokolwiek przerywania samego procesu cięcia i zamykana podczas wykonywania następnego kroku. Powstałe ścinki są automatycznie odprowadzane spod stołu maszyny przy pomocy transportera. Krajarka była  prezentowana w ciągu technologicznym z utrząsarką Perfecta SA 110 A wyposażoną w wałek wyciskający oraz ruchome klapy boczne z napędem pneumatycznym jak również z automatycznym podnośnikiem Perfecta SL 10 P.

Zaprezentowaliśmy falcerkę GUK o maksymalnym formacie wejściowym arkusza 54 x 80 cm wyposażoną w samonakładacz z wysokiego stosu, 6 kieszeni falcujących 2 noże falcujące, wykładanie strumieniowe, licznik programujący pracę maszyny, pulpit sterowniczy z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym i dodatkowy pulpit umożliwiający narządzanie maszyny z różnych miejsc. Maszyna będzie tworzyć linię potokową razem z maszyną firmy James Burn model EM 520, której zadaniem jest na sfalcowaniu arkusza do składki 16 – stronicowej, a następnie automatyczne wykrawanie otworów wzdłuż grzbietu składki celem przygotowania tychże składek do póĽniejszej oprawy metodą spiralowania, co należy uznać za szczególnie interesujące rozwiązanie.
 
Została pokazanamaszyna do odwracania stosu papieru lub kartonu  o maksymalnym formacie B1 z możliwością napowietrzania utrząsania i wyrównywania stosu firmy Rachner , model RD 1000 PA/R+S w wersji zaprezentowanej po raz pierwszy na targach DRUPA 2005  z nowym, podwójnym pulpitem sterowniczym i automatycznym wyłączaniem docisku platform po ściśnięciu stosu.

Przedstawiliśmy cieszący się dużym zainteresowaniem zestaw maszyn do wykonywania oprawy twardej przeznaczonym dla małych i średnich nakładów produkcji firmy Schmedt składający się z następujących urządzeń tworzących w ciąg technologiczny:
- Urządzenia do nanoszenia kleju na oklejkę HEROLD 500
- Stół do montażu okładek twardych PRAEDECK HHS 23
- Urządzenie do zamykania krawędzi oklejki na zmontowanej okładce PRAEKANT HHS 6
- Prasa do okładek PRAEKASCH HHS 15
- Urządzenie do zaokrąglania grzbietu okładki PRAERUND HHS 17
- Urządzenie do zaokrąglania grzbietu bloku książkowego PRAELOMO HHS 26
- Maszyna do oprawy bloku książkowego w okładkę twardą PRAELEG HHS 1805
- Prasa do książek z równoczesnym wypalaniem rowków PRAEFORM HHS 21 Zobaczyli Państwo także maszynę  Hohner Saddle Binder HSB 7000. Jest to nowa zautomatyzowana linia zszywająca do wydajnej obróbki sfalcowanych arkuszy także w przypadku małych i średnich nakładów. Linia zaprojektowana jest w systemie modułowym, posiadającym możliwość póĽniejszej integracji dodatkowych zespołów: automatycznych samonakładaczy sfalcowanych arkuszy, automatycznego nakładacza okładek, pojedynczych stacji nakładania ręcznego. Zalety linii są następujące: optymalny w  klasie format, maks: przed obcięciem   390 x 350 mm, po obcięciu 380 x 340 mm i format min: przed obcięciem  130 x 105 mm, po obcięciu 120 x 80 mm, perfekcyjne zszywanie oczkowe bez przesuwania zszywek dzięki stacjonarnym głowicom szyjącym i automatycznej regulacji długości drutu, kompaktowe wymiary, prędkość mechaniczna  2000 – 7000 produktów / h, pionowe samonakładacze o szerokości stosu 350 mm i wysokości 250 mm, każdy wyposażony w skaner oraz wyjątkowo krótki czas narządu. HSB 7000 wyposażona jest w elektroniczny system kontroli jakości, a każdy moduł posiada niezależne zabezpieczenia. Linia wymaga jedynie jednoosobowej obsługi. Wyposażenie podstawowe to 4 samonakładacze sfalcowanych arkuszy VF1 (opcjonalnie do 8), automatyczny nakładacz okładek CF1, stacja zszywająca SU z 2 głowicami (opcjonalnie do 4 głowic), ekran dotykowy MPC Control, trójnóż T3 i wykładanie strumieniowe SD1. Maszyna może być wyposażona w stację nakładania ręcznego, sztaplarkę lub odznaczanie zadanej ilości produktów, kontrolę zszywek, odprowadzanie ścinek. Dodatkowo linia może pracować w trybie 2:1 oraz z podwójnym użytkiem.


Przedstawiliśmy szeroki asortyment MATERIAŁóW POLIGRAFICZNYCH :

  • płyty offsetowekonwencjonalne Libra Blue  i termiczne Electra Excel firmy
  • Kodak Polychrome Graphics,
  • chemię poligraficzną  brytyjskiej firmyABC Chemicals (m.in. dodatki do wody, dodatki do farb, środki czyszczące, szeroką gamę środków pomocniczych do druku oraz pudry drukarskie);
  • kompresyjne obciągi offsetowe  firmy Duco Ltd,
  • siatki Super Bluefirmy Printing Research,
  • noże  do krajarek i trójnoży firmy IKS Klingelnberg,
  • szpalty  do krajarek  i trójnoży firmy Zank .
  • wałki gumowe  do maszyn poligraficznych firmy Zenith Rubber