Falcerka kieszeniowo-nożowa GUK K74/4 KTL w drukarni Legra

 

Krakowska drukarnia Legra, będąca jednym z najbardziej liczących się w naszym kraju producentów kalendarzy, książek i szeroko pojętego akcydensu, po raz kolejny zdecydowała się na inwestycję w urządzenie z oferty firmy Avargraf. Tym razem zakupiła falcerkę kieszeniowo-nożową GUK – model K74 - przeznaczoną do złamywania arkuszy w formacie B1. Inwestycja ta wpisuje się ciąg zakupów drukarni, usprawniających jej procesy produkcyjne; od lat jesteśmy jej partnerem – jako dostawca maszyn i materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej i wyłączny przedstawiciel marki GUK na polskim rynku.

 

Krakowska drukarnia Legra od wielu lat inwestuje w innowacyjne rozwiązania, stale rozwijając swój park maszynowy. Specjalizuje się w produkcji książek, katalogów reklamowych i kalendarzy. Współpracuje z największymi wydawcami na rynku polskim; obsługuje również zleceniodawców z zagranicy. Dzięki systematycznie rozbudowywanemu parkowi sprzętowemu, zarówno w zakresie maszyn drukujących jak też introligatorskich, Legra może obecnie wykonać każdą pracę poligraficzną - począwszy od zwykłych ulotek, na książkach w oprawie złożonej kończąc. Jakiś czas temu zdecydowała się na zakup maszyn cyfrowych, dywersyfikując w ten sposób produkcję, a zarazem poszerzając swoje możliwości i ofertę. Firma nieustannie inwestuje również w dział introligatorni, bez rozwoju którego szybka realizacja zleceń, jaka ma tu obecnie miejsce, nie byłaby możliwa. „Po zakupie nowej ośmiokolorowej offsetowej maszyny arkuszowej w ubiegłym roku – mówi Tomasz Kostecki, prokurent drukarni Legra - koniecznym stał się dla nas zakup kolejnej maszyny falcującej. Posiadaliśmy już takie urządzenie, również zakupione w firmie Avargraf, ale znaczący wzrost produkcji w maszynach drukujących zmusił nas do zakupu kolejnej złamywarki. Zdecydowaliśmy się na zakup rozwiązania z oferty firmy Avargraf. Znamy tego dostawcę i jego serwis od lat, więc wybór falcerki GUK K74 był niejako naturalny”.

Urządzenie to należy do kategorii tzw. falcerek kombinowanych, łączących w sobie szerokie spektrum konfiguracji ze zwartą, kompaktową budową, co przekłada się na szerokie możliwości produkcyjne przy niewielkich gabarytach tej maszyny. Charakterystyczną cechą wszystkich falcerek GUK jest szeroki zakres konfiguracji oraz możliwości doboru wyposażenia dodatkowego, w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika. Falcerka zakupiona przez drukarnię Legra posiada samonakładacz bębnowy umożliwiający jej pracę ciągłą, cztery kieszenie falcujące do łamania równoległego, trzy noże falcujące do łamania prostopadłego do składek 32 - stronicowych, dodatkową kieszeń falcującą do wykonywania tzw. złamu podwójnego równoległego, prasę do składek z ich pionowym wykładaniem i kontrolę zadruku arkusza. Wszystkie kieszenie falcujące są sterowane automatycznie z centralnego panelu dotykowego.  Zakupiona maszyna osiąga prędkość do 200 m/min. Format maksymalny obsługiwanego przez nią arkusza wynosi 740 x 1440 mm, zaś minimalny – 160 x 210 mm. Złam minimalny w jej przypadku to 45 mm, a przy specjalnym zamówieniu – zaledwie 25 mm. Parametry te mogą zmieniać się w zależności od układu złamywania, rodzaju papieru itp., a także od dobranej do potrzeb klienta konfiguracji maszyny. W tym zakresie firma Avargraf służy pomocą swoim klientom.
Należy zaznaczyć, że jest to już trzecia falcerka GUK tego typu w drukarni Legra.

Ponadto praktycznie czwartą instalacją dokonaną w roku 2015 była rozbudowa falcerki  GUK FA 74 zakupionej w 2009 roku o wyposażenie do wykonywania składek kalendarzy trójdzielnych.

 „Urządzenia z oferty Avargraf są zawsze starannie dobrane do naszych potrzeb. Tak było również i tym razem. Wiedzieliśmy, że priorytetem dla nas jest format B1, duża wydajność urządzenia, a także możliwość złamywania w różny sposób. Przede wszystkim urządzenie miało odblokować „wąskie gardło”, jakie powstało po zakupie kolejnej maszyny drukującej i tak też się stało. Jesteśmy więc po raz kolejny zadowoleni z zakupu zrealizowanego w firmie Avargraf” – podsumowuje Tomasz Kostecki.