Avargraf i urządzenia Schmedt w firmie Iguana (16.11.2011)

Warszawa, 16.11.2011


Maszyny: do zaokrąglania grzbietów okładek – PräRund typ 17, do zaokrąglania grzbietów bloków książkowych – PräLomo typ 26, do zawieszania bloków książkowych w okładkę – PräLeg typ 18 oraz prasa do książek oprawionych w okładkę twardą i wypalania rowków – PräForm typ 21 rozpoczęły pracę w Przedsiębiorstwie Kaletniczo-Rymarskim Iguana w Chorzowie. Te cztery urządzenia firmy Schmedt sprawiły, że możliwa stała się w tym zakładzie zamiana wykonywania książek i kalendarzy w oprawie  twardej z grzbietami prostymi lub zaokrąglonymi z technologii ręcznej na maszynową. Dostawcą wszystkich maszyn była firma Avargraf.

Iguana to kolejny zakład kaletniczy w Polsce wprowadzający technologię oprawy kalendarzy książkowych przy użyciu maszyn Schmedt. Zainstalowany zestaw maszyn pozwala obecnie tej firmie na wykonywanie książek i kalendarzy w oprawie twardej z grzbietami prostymi lub zaokrąglonymi. To jedna z wielu specjalizacji tego przedsiębiorstwa. Dodatkową jest wykonywanie okładek z wyszywaniem wzorów (choć nie jest to haft) – ozdób czy ornamentów. Iguana jest jedną z nielicznych firm w naszym kraju świadczących tego rodzaju usługi.

Zakupiony zestaw urządzeń Schmedt pozwolił nam na zmianę dotychczasowej technologii wykonywania operacji introligatorskich, związanych z produkcją książek i kalendarzy w oprawie twardej z technologii ręcznej na maszynową – mówi Grzegorz Werner, właściciel Iguany - dzięki czemu znacząco mogliśmy przyspieszyć zachodzące w tym zakresie procesy produkcji. Poza tym inwestycja umożliwiła naszej firmie przyjmowanie większej liczby zleceń (także w wyższym nakładzie) na oprawę kalendarzy książkowych.

Iguana istnieje na rynku od ponad dwudziestu pięciu lat i produkuje wyroby kaletniczo-rymarskie – oprócz kalendarzy są wśród nich teczki, aktówki i torby na laptopy, torebki damskie, torby, plecaki, teczki, torby turystyczne, wizytowniki, notatniki i inne. Posiada grono stałych klientów, ale też nieustannie powiększa rynki zbytu dla swoich wyrobów. Współpracuje zarówno z hurtowniami na terenie całej Polski jak i z odbiorcami indywidualnymi. Swoje usługi realizuje dla klientów z kraju i z zagranicy – m.in. z Niemiec czy Kanady, realizując prace dla wydawnictw, banków, hoteli czy innych wymagających odbiorców. Swoje wyroby produkuje zarówno z materiałów naturalnych jak i syntetycznych. Każdy z nich może być opatrzony dowolnym logiem, emblematem, haftem lub innym elementem graficznym. Iguana dysponuje nowoczesnym zapleczem maszynowym oraz zaawansowanymi technologiami, co pozwala jej realizować zlecenia wymagające zaawansowanej technologii i rzadkich maszyn.

W ciąg tych inwestycji wpisały się w ostatnim czasie urządzenia niemieckiej firmy Schmedt, które zdecydowanie przyspieszyły zachodzące tu introligatorskie procesy produkcyjne w zakresie produkcji książek i kalendarzy w oprawie twardej z grzbietami prostymi lub zaokrąglonymi.  Maszyny tego właśnie producenta posiadała zaprzyjaĽniona z nami firma – mówi Grzegorz Werner. - Znałem je więc bardzo dobrze, a widząc, że funkcjonują tam bez zarzutu od wielu lat, zdecydowałem się na zakup. Okazało się, że spełniają one wszystkie nasze aktualne oczekiwania. Warto dodać, że firma Avargraf, a zwłaszcza jej pracownik – Marian Widomski - okazał się bardzo pomocny w dopasowaniu odpowiedniego do naszych potrzeb sprzętu. Maszyny, jakie zakupiliśmy bez problemu obsługują nasze średnie nakłady (do 1000 sztuk), jakie wykonujemy na jednej zmianie.  


Pierwsze z zainstalowanych urządzeń – model PräRund typ 17 – to maszyna do zaokrąglania grzbietów okładek książek. Pręt zaokrąglający jest tu ogrzewany elektrycznie i regulowany przy pomocy termostatu. Kolejne - model PräLomo typ 26 - to pneumatyczna maszyna do zaokrąglania grzbietów bloków książkowych przy pomocy przestawialnej płytki stołowej i płytki zaokrąglającej, ogrzewanej przy zastosowaniu termostatu. Posiada wbudowaną płytkę ogrzewającą do wstępnego ogrzewania bloku, który ma być zaokrąglany. Maszyna do zawieszania bloków książkowych w okładkę sztywną - model PräLeg typ 18  - jest przeznaczona do pracy z twardymi i miękkimi okładkami. Można przy jej pomocy pracować z blokami o szerokości od 70 mm. Oprócz tego posiada możliwość pracy z okładkami wykonanymi z miękkich materiałów (np. z PCV). Wyposażona jest także w czujnik „ogranicznik bloku książkowego” przy mieczu. Inicjuje cykl roboczy natychmiast po nałożeniu bloku książkowego na miecz, co zastępuje ręczne zainicjowanie ruchu miecza i zwiększa wydajność, co ma znaczenie zwłaszcza przy produkcji seryjnej.


Z kolei prasa do książek oprawionych w okładkę sztywną i do wypalania rowków - model PräForm typ 21 to  maszyna, która wykonuje prasowanie książek po ich zawieszeniu w okładkę sztywną, przy równoczesnym wypalaniu rowka (możliwe jest tu wizualne zaznaczanie miejsca położenia rowka).  Szyny (grzałki) wypalające rowek są w niej sterowane pneumatycznie.


Urządzenia firmy Schmedt zapewniły nam większą wydajność i pozwoliły zachować wysoką jakość, która zawsze jest dla nas priorytetem. Sprawdziły się znakomicie w trwającym właśnie sezonie kalendarzowym, pozwalając obsłużyć nam większą liczbę zleceń, co z pewnością przyczyni się do naszego dalszego rozwoju – podsumowuje Grzegorz Werner.