Maszyny introligatorskie - zakupy po raz kolejny z Avargrafem (28.07.2010)

Warszawa, 28.07.2010


Firma Avargraf po raz kolejny dostarczyła maszyny introligatorskie do dwóch łódzkich zakładów poligraficznych – Wrochna i Piktor. Pierwszy z nich zdecydował się na zakup krajarki Perfecta 115 TS, drugi wybrał złamywarkę GUK K 74/4 KTL-FL2-74. W obu przypadkach Avargraf - nie po raz pierwszy - okazał się rzetelnym i sprawdzonym partnerem inwestycji.

Drukarnia Wrochna istnieje od 2003 roku i zajmuje się drukowaniem w technologii offsetu arkuszowego oraz uszlachetnianiem, a także oprawą introligatorską, specjalizując się w wykonywaniu katalogów, folderów i kalendarzy reklamowych. Od początku działalności stawia na nowoczesne rozwiązania wybierając niejednokrotnie te, które znajdują się w ofercie firmy Avargraf. Wcześniej zakupiła m.in. złamywarki GUK, dwie krajarki Perfecta, oklejarki do książek Bourg BB 3002, linię do oprawy zeszytowej tego samego producenta oraz kilka innych maszyn introligatorskich. Dodatkowo zainstalowała także maszynę do foliowania Printlam i linię Entrance, umożliwiającą pakowanie wydawnictw broszurowych i klejonych oraz łączenie ich z wrzutkami, a także pakowanie w folię oraz ich dystrybucję. Ostatni zakup - krajarki Perfecta 115 TS - również wpisał się w filozofię drukarni dotyczącą inwestowania w maszyny nowoczesne, których dostawca jest godnym zaufania partnerem.
Perfecta 115 TS to maszyna wyposażona w innowacyjne sterowanie TS, które zastąpiło wcześniejszą wersję sterowania HTVC, jak również jeszcze wcześniejszą - TVC. Posiada monitor dotykowy typu „touch screen”, a zastosowana tu nowa technologia spowodowała, że po raz pierwszy wszystkie funkcje służące do obsługi urządzenia zostały zintegrowane w monitorze, co pozwoliło na całkowite wyeliminowanie dodatkowej, płaskiej klawiatury umieszczonej na przednim panelu obsługowym maszyny. Dotyczy to również regulacji siły docisku tłoka, która może być sterowana automatycznie za pomocą programu cięcia i umożliwia indywidualne, osobne zaprogramowanie każdego docisku dla każdego pojedynczego cięcia oraz opcji siodło obrotowo–uchylne (tzw. „krzywienie”) z bezpośrednim przyporządkowaniem wymiarów cięcia w programie.  
Innowacyjny monitor posiada przekątną 19 cali przy formacie 16:10 i bardzo przejrzystą, przyjazną w obsłudze strukturę rozmieszczenia funkcji z podziałem na bloki tematyczne oraz pełnej wizualizacji procesu cięcia. W celu zapewnienia łatwości i większego komfortu obsługi – w zależności od charakteru wykonywanego zlecenia  –istnieje możliwość pracy w trzech poziomach obsługi: poziom 0 – praca bez funkcji programowania; poziom UC – praca z programem, lecz ze zredukowanym zakresem funkcji; poziom TS – praca z programem, w tym z wizualizacją procesu cięcia i z kompletnym zakresem funkcji.
Stosując dodatkowe oprogramowanie Cuttronic, można przekazywać do sterowania krajarki dane CIP w plikach formatu PPF lub JDF bez konieczności stosowania pośrednich komponentów (dodatkowego komputera). Przekazywanie danych jest możliwe za pomocą portu USB, przewodowo lub bezprzewodowo. Posuw siodła odbywa się w maszynie przy pomocy napędu serwo ze zintegrowanym czujnikiem odczytu aktualnego położenia siodła, dzięki czemu możliwa jest bardzo duża szybkość pracy, wzrost wydajności maszyny i znacznie uproszczona jest jej konstrukcja. Brak tu dużych i ciężkich elementów w postaci silnika z hamulcem oraz dodatkowego - względem komputera sterującego krajarki - układu sterującego z falownikiem, potencjalnie podatnych na awarie.
Maszyna posiada również szereg rozwiązań prowadzących do oszczędności energii, co jest odpowiedzią na oczekiwania i ciągle rosnące wymagania klientów.
Dzięki nowatorskim rozwiązaniom i najnowocześniejszemu sterowaniu na bazie mikroprocesorów wspomaganemu przez wielkoformatowy, barwny, wielofunkcyjny monitor dotykowy „touch screen” połączony z innowacyjnym dużo szybszym napędem serwo posuwu siodła, obsługa maszyny – jak podaje jej dostawca - jest łatwiejsza, a praca szybsza, dzięki czemu znacznie wzrasta jej wydajność. Niższe są też koszty produkcji, mniejsze jest zużycie energii, co zwiększa uzyskiwane dochody użytkownika z eksploatacji maszyny i ma ważny aspekt ekologiczny.
Mniejsza ilość zastosowanych elementów mechanicznych w napędzie powoduje również (oprócz większej niezawodności) niższy poziom hałasu, co poprawia warunki pracy i przyczynia się do jeszcze większej ochrony środowiska.

Łódzka firma poligraficzno-wydawnicza Piktor to z kolei przedsiębiorstwo świadczące usługi w zakresie druku cyfrowego. W swoim parku maszynowym posiada wiele urządzeń drukujących i introligatorskich, w tym wiele dostarczonych przez Avargraf m.in. dwie oklejarki jednoszczękowe C.P. Bourg BB 3002, linię do oprawy C.P. Bourg złożoną ze zbieraczki BST-d+ z ekranem dotykowym, agregat BDF (umożliwiający szycie, falcowanie i obcinanie czołowe) oraz sztaplarki.
Klientami drukarni są przede wszystkim duże zakłady przemysłowe, wydawnictwa książkowe, ośrodki akademickie i naukowe oraz agencje reklamowe, a także drukarnie offsetowe, dla których część prac, np. druki personalizowane lub nakłady poniżej 500 egz., jest nieopłacalna lub niewykonalna. Firma realizuje również własne prace – wydaje i drukuje kilka tytułów książkowych miesięcznie; są to głównie pozycje naukowe. Swoją produkcję opiera na technologii cyfrowej inwestując nieustannie w innowacyjne rozwiązania dla introligatorni. Tak było również w przypadku ostatniej inwestycji w złamywarkę GUK K 74/4 KTL-FL2-74. Maksymalny format wejściowy arkusza dla tego urządzenia to 74x104 cm. Złamywarka zakupiona przez drukarnię Piktor wyposażona jest w samonakładacz z wysokiego stosu FL2-74, posiada sterowanie cyfrowe z monitorem dotykowym „touch screen”, cztery kieszenie falcujące do łamania równoległego, dwa noże falcujące, jedną kieszeń falcującą, równoległą do pierwszego noża, osłony dĽwiękochłonne oraz prasę do składek Desta BAS-STB 500 – umożliwiającą wykładanie sfalcowanych składek na stojąco z ich dokładaniem z boku.

Cieszy nas zarówno wieloletnie przywiązanie klientów do Avargrafu, jak również wciąż rosnące zainteresowanie tych firm, które po raz pierwszy sięgają po naszą ofertę. Dokładamy zawsze wszelkich starań, by jednych i drugich zadowolić i spełnić ich oczekiwania i potrzeby. Jesteśmy przekonani, że nasza siła, tkwiąca w różnorodności bogatej oferty, jaką możemy im zaproponować sprawia, że dla wielu firm, takich jak choćby Wrochna czy Piktor, stajemy się partnerem w inwestycjach na wiele lat – mówi Sławomir Kugaudo, prezes firmy Avargraf.