Partnerzy Avargraf na targach - Print&Publishing 09/2012

"Trzej muszkieterowie"

C.P. Bourg, Hohner i Schmedt – te trzy przedsiębiorstwa łączy jeden przedstawiciel na polskim rynku, firma Avargraf.


Producenci rozwiązań do obróbki po druku zaprezentowali na targach drupa wiele interesujących nowości.
Linia zbierająco–szyjąca HSB 13.000 to nowość zaprezentowana na stoisku niemieckiej firmy Hohner. Zastąpi ona poprzedni model HSB 10.000 tego producenta. W pełni zautomatyzowana, pracująca z prędkością 13 tys. cykli na godzinę, została zaprojektowana tak, aby jeszcze bardziej uprościć obsługę. Wyposażona jest w całkowicie nową technologię napędu, kontrolowaną przez optymalizujący automatykę system Motion Control oraz w nowoczesną sztaplarkę. Nowy system kontroli szycia drutem narządzany jest bez jakiejkolwiek regulacji mechanicznej. Pozwala on na automatyczne ustawianie do sześciu głowic szyjących z pulpitu sterującego. Jest to obecnie jedyne takie rozwiązanie na rynku. Opcjonalny system optycznej identyfikacji porównujący składkę lub czytnik kodów kreskowych zapewnia stałą jakość produkcji. Sterowanie wszystkimi sekcjami linii (nakładaki, stacja okładkowa, sekcja szyjąca, trójnóż oraz sztaplarka) oraz ich funkcjami odbywa się tu poprzez kolorowy panel dotykowy. Każda sekcja linii wyposażona jest także we własny panel sterujący, co umożliwia indywidualne ustawienie każdej stacji.

Zakodowana okładka
Kolejną nowością jest urządzenie do wycinania kartoników okładkowych i grzbietowych PräziTrim niemieckiej firmy Schmedt.
Urządzenie prezentowane było w linii Cover-1 zaprojektowanej z myślą o produkcji okładek na żądanie. W skład linii wchodzą: PräziTrim, PräziCoat – urządzenie do nanoszenia kleju oraz PräziCase Pro – sprawdzona, półautomatyczna maszyna do montażu okładek twardych. Całość procesu sterowana jest przez PowerTower – system z kodem kreskowym. Po zeskanowaniu odpowiedniego kodu PräziTrim automatycznie wycina kartoniki w odpowiednim rozmiarze, a PräziCase Pro przestawia się na zaprogramowany format. Zadaniem operatora jest naniesienie kleju na okładkę i ułożenie na niej kartoników. Następnie Po lewej – PräziTrim to urządzenie do wycinania
kartoników okładkowych i grzbietowych.


Książka z linii
Nowość firmy C.P. Bourg – oklejarka Bourg BB3202 – może być ustawiana w taki sposób, by pracowała w linii z cyfrowym urządzeniem drukującym lub w połączeniu z opcjonalnymi modułami produkcyjnymi C.P. Bourg. Możliwe jest także podawanie zebranych arkuszy lub składek z podajnika Bourg Sheet Feeder dla uzyskania produkcji w trybie near-line/off-line.Opcjonalne moduły kompatybilne z BB3202 obejmują CEM DocuConverter do rozcinania pełnowymiarowych
wydruków na mniejsze arkusze, a także falcerkę Bourg BPRF Perforating Rotating Folder, która realizuje zadania perforowania, obracania i złamywania arkuszy. Podczas targów na stoisku C.P. Bourg oklejarka BB3202 była połączona w linii z maszyną Xerox iGen oraz podajnikiem arkuszy Bourg BSFx Sheet Fedder. Konfiguracja ta prezentowała niezwykle efektywne rozwiązanie do produkcji książek w trybie in-line.