"POLIGRAFIKA" 6/2001 - Poligrafia 2001 - od stoiska do stoiska

Poligrafia 2001 - od stoiska do stoiska

Na tegorocznej POLIGRAFII pojawili się niemal wszyscy liczący się dostawcy maszyn, urządzeń i materiałów poligraficznych. Poniżej prezentujemy ofertę targową wybranych wystawców z zakresu przygotowalni, maszyn drukujących (cyfrowych i konwencjonalnych), urządzeń do obróbki po druku oraz papieru i farb.

PREPRESS - pod znakiem CtP
Zgodnie z oczekiwaniami ekspozycja z zakresu prepress na tegorocznych targach została zdominowana przez naświetlarki do płyt. Urządzenia CtP pokazali niemal wszyscy liczący się dostawcy sprzętu dla cyfrowej przygotowalni, dzięki czemu w Poznaniu była możliwość zapoznania się z zaletami wszystkich czterech dostępnych obecnie na rynku technologii: termicznej, światła widzialnego, UV (konwencjonalnej) i lasera fioletowego.
Ostatnią z wymienionych technologii zaprezentowała Agfa, która pokazała Galileo VS, naświetlarkę wyposażoną w bęben wewnętrzny, naświetlającą laserem fioletowym (410 nm). Za pomocą naświetlarki można naświetlić w ciągu godziny 22 płyty pełnoformatowe z rozdzielczością 2400 dpi. Galileo VS została zintegrowana z wywoływarką LP82, urządzenie pracowało na płytach Lithostar Ultra. Poza CtP Agfa zaprezentowała na targach całą paletę sprzętu i oprogramowania. Naświetlarką Galileo sterował system wydawniczy Agfa Apogee, wyposażony w nową funkcję Digital QuickStrip, umożliwiającą powielanie użytków. Apogee sterował też pracą trzech systemów odbitek próbnych z serii AJ Sherpa: 24, 43 i 62. Systemy są przeznaczone do wykonywania barwnych odbitek kontraktowych. W zakresie materiałów eksploatacyjnych Agfa promowała w Poznaniu płyty termiczne Thermostar P970/P971 (drukowała na nich maszyna Shinohara 74 na stoisku Mercator Poligrafia), płyty na światło widzialne Lithostar Ultra oraz płyty poliestrowe SetPrint Plus, prezentowane na stoiskach Agfy i Ankovo na jednokolorowej maszynie Adast Dominant 315. Jeżeli chodzi o urządzenia, kolejnymi prezentowanymi maszynami były: naświetlarka do filmów i płyt poliestrowych Phoenix 2250 z wywoływarką AgfaLine OLP oraz skaner AgfaScan T5000 wyposażony w funkcję copydot.
Drugą z premierowych w Polsce technologii CtP - bezpośrednie naświetlanie płyt offsetowych z wykorzystaniem światła UV - zaprezentowała firma Reprograf. Na jej stoisku odbywały się pokazy naświetlarki niemieckiej firmy basysPrint - 710 HS. Do tej pory basysPrint sprzedał ponad 100 tego rodzaju urządzeń.

Jak zapewnia kierownictwo Reprografu, egzemplarz pokazywany w Poznaniu powędruje do pierwszego polskiego klienta firmy. Szerzej na temat technologii zastosowanej w maszynach basysPrint pisaliśmy w Poligrafice nr 4/2001 - zainteresowanych odsyłam do wspomnianego zeszytu. Poza naświetlarką CtP Reprograf zaprezentował pełnoformatową naświetlarkę do filmów Scangraphic Apollo z mostem i wywoływarką, wywoływarkę do płyt HD 135 firmy Glunz & Jensen, a także oprogramowanie sterujące naświetlarkami firmy Harlequin, które pracowało na komputerach Dell.
Naświetlarkę opartą na technologii światła widzialnego prezentowała firma Fantom. Na stoisku pokazano urządzenie ECRM: półformatową naświetlarkę CtP Tigercat, opartą na RIPie Harlequina, która pracowała w trybie in-line z wywoływarką Glunz & Jensen. Naświetlarkę zakupiły Wydawnictwa Pomorskie z Tczewa. Poza systemem CtP Fantom zaprezentował w Poznaniu system odbitek próbnych AJ Sherpa 43 firmy Agfa.
Także Grafikus demonstrował urządzenia oparte na technologii światła widzialnego, wyprodukowane przez duńską firmę Purup-Eskofot. Na stoisku pracowała pełnoformatowa naświetlarka CtP, zakontraktowana przez Drukarnię Poznańską. Grafikus prezentował też małoformatowy system do naświetlania płyt poli-estrowych DPX Genesis.
Termiczna technologia CtP była obecna na kilku stoiskach. Największy wystawca tegorocznej POLIGRAFII - Heidelberg Polska - zaprezentował pełnoformatową naświetlarkę Topsetter 102 AL, wyprodukowaną na bazie technologii Screena. Urządzenie, wyposażone w system automatycznego ładowania płyt, zakupiła drukarnia SNN z Łomianek. Heidelberg pokazał też naświetlarkę do filmów i płyt poliestrowych Primesetter, która z kolei została zakontraktowana przez Olsztyńskie Zakłady Graficzne. Oba urządzenia to premiery z targów DRUPA. W zakresie skanerów firma pokazała skanery płaskie Primescan D8400 i Nexscan, a także całą rodzinę urządzeń Linoscan (1200, 1450, 1800, 2650). Na stoisku Heidelberga odbywały się również prezentacje stacji do impozycji cyfrowej Signastation, a "gościnnie" pracowały tu drukarka wielkoformatowa Epson 9000 oraz cyfrowy system odbitek próbnych Digital Cromalin firmy DuPont.
Na stoisku firmy Kodak Polychrome Graphics pracował system CtP do produkcji gazetowej, którego sercem była naświetlarka gazetowa firmy CreoScitex - Trendsetter 2637. Na urządzeniu były m.in. naświetlane płyty, z których następnego dnia drukowano arkusze lokalnego wydania "Gazety Wyborczej" w nowo uruchomionej drukarni Agory w Pile. Naświetlarka Trendsetter 2637 pozwala na wykoanie w ciągu godziny 96 płyt w formacie broadsheet lub 50 płyt w formacie panorama z rozdzielczością 1200 dpi. Jak dowiedzieliśmy się na stoisku KPG, egzemplarz prezentowany w Poznaniu został sprzedany do jednej z włoskich drukarń. Poza Trendsetterem w skład systemu wchodzi wywoływarka Mercury News produkcji Glunz & Jensen. System naświetlał na płytach termicznych Thermal News. Poza tym firma KPG prezentowała sześciokolorową drukarkę wielkoformatową Large Format Printer 3043, a także oprogramowanie dla wydawnictw firmy Parascan.
Prezentowano możliwości dwóch aplikacji: Q-Manager, umożliwiającej obrabianie oraz kontrolę procesu przygotowania stron do druku, oraz Visualiser, która pozwala na podgląd i akceptację stron przygotowanych do druku.
Na stoisku krakowskiej firmy DM System prezentowane były urządzenia duńskiej firmy Purup-Eskofot. Najważniejszym z nich była pełnoformatowa naświetlarka do filmów ImageMaker Ctf B1 drugiej generacji, wprowadzona do sprzedaży przed kilkoma miesiącami. Urządzenie można bez problemu rozbudować do systemu naświetlającego płyty. Wśród prezentowanych urządzeń znalazły się także skanery płaskie ScanMate F10, F8+, F10 oraz EskoScan F14, a także naświetlarki do filmów Dotmate 4900, 6500P i 7500O. Jak widać, gros prezentowanego sprzętu to produkty firmy ScanView, wchłoniętej w ubiegłym roku przez Purup-Eskofot.
Publishing Institute, jeden z trzech polskich dystrybutorów CreoScitex, pokazał półformatową naświetlarkę Dolev 4Press V z RIPem Brisque Extreme Impose. Kolejnym prezentowanym urządzeniem był skaner płaski EverSmart Pro, pracujący w technologii XY Stitch, wyposażony w oprogramowanie oXYgen umożliwiające skanowanie i przechowywanie 16-bitowych zdjęć. Dodatkowo Publishing Institute demonstrował kolorową drukarko-kopiarkę Xerox DC 12 z RIPem Fiery XP12 i oprogramowaniem zarządzającym kolorem ColorWise. Z nowości w zakresie software"u firma pokazała nowe oprogramowanie firm Enfocus i Canto.
Inny dystrybutor CreoScitex, warszawska firma Digiprint, prezentowała na swoim stoisku dwa urządzenia: skaner płaski EverSmart Jazz+ i cyfrowy system odbitek próbnych Iris 2print. Targową ofertę Digiprintu uzupełniały programy: DFE CreoScitex Brisque Proof oraz oprogramowanie do przygotowania produkcji opakowań firmy ArtWork Systems - ArtPro w wersji 6.0.
Na stoisku Mercor Graphics prezentowane były m.in. urządzenia do cyfrowej przygotowalni japońskiej firmy Screen: skaner płaski w formacie A3 Cezanne i naświetlarka półformatowa Katana FTR 5055 w systemie in-line z wywoływarką, sterowana RIPem Harlequin. Naświetlarkę zakupiła drukarnia Art Service z Jeleniej Góry. Kolejne urządzenie Screena, które niedawno pojawiło się w ofercie firmy, to system LabProof, pozwalający na tworzenie wysokiej jakości cyfrowych odbitek próbnych w dużych formatach. Poza tym Mercor reprezentuje w Polsce firmę GretagMacbeth, z oferty której w Poznaniu zobaczyliśmy następujące produkty: Spectromat, iProfileBundle, densytometr D19C, spektrofotometry SpectroEye i SpectroLino, a także programy Ink Formulation i Quality Control. 26 kwietnia odbyło się seminarium firmy GretagMacbeth "Świat jest pełen barw - zachowaj kontrolę", podczas którego specjaliści z Gretaga przedstawili technikę zarządzania barwą, oprogramowanie i sprzęt potrzebny do stosowania oferowanych przez firmę rozwiązań. W spotkaniu wzięło udział niemal 100 osób.
Ciekawą informację uzyskaliśmy na stoisku Eurintrade Poland. W kwietniu firma ta podpisała umowę z Barco Graphics, na podstawie której Eurintrade zajmie się dystrybucją systemów graficznych belgijskiego producenta na terenie Polski. Umowa nie obejmuje monitorów, które nadal będą sprzedawane przez firmę Perfekt. Z oferty Barco na stoisku Eurintrade prezentowane były programy FlexRip, PackEdge, Plato, FlexProof i BackStage. Jeśli chodzi o systemy odbitek próbnych DuPont, Eurintrade zaprezentował cyfrowy proofer Digital Cromalin AX2 w formacie 370 x 520 mm, posiadający certyfikat "Eurostandard Digital Cromalin Felix Brunner". Firma pokazała też cyfrowy system DuPont ColorStation, składający się z drukarki Epson Stylus Pro 7000 (format A1+) i RIPa DuPont ColorStation. Uzupełnieniem oferty w zakresie systemów proofingu byłĘCromalin analogowy oraz AJ Sherpa 43 firmy Agfa.
Na stoisku firmy Scorpio prezentowane były urządzenia CtP dla fleksografii i tampondruku. Z myślą o pierwszej z wymienionych technologii firma zaprezentowała trzeciej generacji urządzenie FL 10 umożliwiające naświetlanie płyt Digiflex w formacie 635 x 762 mm z rozdzielczością 3386 dpi. Z kolei w zakresie tampon-druku Scorpio pokazało maszynę CtP 90 do laserowego przygotowania formy drukowej, z której - jak zapewnia producent - już po kilku sekundach możliwe jest drukowanie. Poza tym prezentowany był laser Work Station umożliwiający grawerowanie dowolnych podłoży. Firma pokazała też w Poznaniu densytometry i oprogramowanie Viptronic.
Na stoisku firmy AC&C / HSH Group promowane były znane już z rynku programy dla wydawnictw, oferowane dziś pod marką Shira: Pdf Organizer, PdfPairer, PdfPersonalizer, PdfMerge-It. Firma uczestniczy również w projekcie pod nazwą eP2, będącym zintegrowanym rozwiązaniem wykorzystującym Internet w rozproszonym procesie przygotowania, akceptacji produkcji oraz drukowania. Na stoisku AC&C / HSH Group były także prezentowane cyfrowe urządzenia pomiarowe CCDot do filmów i płyt (także fleksograficznych) firmy Centurfax. Ofertę uzupełniały przystawki cyfrowe firmy Phase One oraz bank fotografii na CD-ROM.
W zakresie urządzeń do przygotowalni tradycyjnej też było co oglądać. Wypada zacząć od rodzimej firmy Karoń, która tradycyjnie już zaprezentowała w Poznaniu całą gamę urządzeń z serii Lettero. Były wśród nich: kopiorama offsetowa z punktowym Ľródłem światła, folią rozpraszającą oraz systemem kompensacji starzenia się lampy, przeznaczona do formatu B2; automatyczna kopiorama offsetowa z punktowym Ľródłem, z folią rozpraszającą oraz systemem kompensacji starzenia się lampy, przeznaczona do formatu B1, a także kopiorama offsetowa z powierzchniowym Ľródłem światła przeznaczona do formatu B2. Kolejnymi urządzeniami były: kopiorama sitodrukowa, stół montażowy z regulacją pochylenia blatu, stół do korekty blach offsetowych z lupą (nowość w ofercie firmy), a także urządzenia ze światłem dziennym: stanowisko kontrolne do oceny wydruków, podświetlarki fotograficzne.
Urządzenia dla klasycznej przygotowalni zaprezentował również Avargraf. Wśród demonstrowanych maszyn znalazły się m.in.: kopiorama firmy Polygraph i wywoływarka Glunz & Jensen. Avargraf promował też systemy archiwizacji montaży i płyt offsetowych produkowane przez firmę Eurofile. SS

DRUK CYFROWY
W zakresie druku cyfrowego swoją ofertę na targach zaprezentowało kilka firm. Na stoisku Braci Henn urządzeniem z zakresu druku cyfrowego był MAN Roland DICOpress 500. Maszyna, wcześniej oferowana przez Agfę pod marką Chromapress, umożliwia personalizację druku (obrazu i tekstu), a więc dotarcie w sposób bezpośredni do klienta końcowego, niskie nakłady, krótki czas realizacji, drukowanie na nietypowych podłożach oraz zróżnicowane formaty (wydruki sięgające nawet 11 m długości). DICOpress jest cyfrową maszyna zwojową o szerokości wstęgi 500 mm, wykorzystującą technologię bezpośredniego nanoszenia obrazu na cylinder fotoczuły. Prędkość drukowania wynosi 1950 dwustronnie zadrukowanych arkuszy A3 na godzinę. Zespół drukujący składa się z dwóch identycznych czterokolorowych modułów. Możliwość jednoczesnego drukowania dwustronnego jest więc standardem, a liczba drukowanych kolorów nie ma wpływu na prędkość drukowania. Urządzenie posiada zaawansowane technologie rastra z jakością półtonów jak przy 2400 dpi. Rozdzielczość 600 dpi ze zmienną gęstością punktu daje wrażenie druku ze 175 dpi przy 2400 dpi. Wśród prac drukowanych na targach na maszynie DICOpress znalazł się biuletyn Poligrafiki.
Na stoisku firmy Riset dużym zainteresowaniem cieszyły się powielacze cyfrowe Duplo (DP63Si, DP21Si, DP43Si, DP43SH). Urządzenia te oferują pełną gamę funkcji: powiększanie, zmniejszanie, powielanie i redukcję obrazu oraz drukowanie w kolorze. Urządzeniem przeznaczonym do dużych nakładów jest model DP43SH. Posiada on zwiększoną pojemność podajnika papieru i tacy odbioru z zamontowanym stackerem równo układającym kopie, drukuje z prędkością 7200 druków na godzinę. Uzupełnieniem oferty Risetu w zakresie druku cyfrowego były urządzenia wielofunkcyjne Rex Rotary.
Na stoisku firmy Riso prezentowana była drukarka cyfrowa Riso RP 3790 - sztandarowy model tej firmy na targach w Poznaniu. Dzięki standardowemu wyposażeniu w RISORINC 3 (łącze komputerowe) oraz kartę sieciową NET-B użytkownik ma możliwość kontroli bezpośrednio ze swojego komputera. Drukarka oferuje rozdzielczość 600 dpi i jest wyposażona w system wielokrotnego podawania papieru. Trzy oddzielne podajniki, każdy o pojemności 1000 arkuszy, pozwalają na wykorzystanie trzech różnych formatów papieru (od A6 do A3) w trzech różnych kolorach. Istotną nowością serii RP jest wykorzystywanie standardowo 64 MB pamięci umożliwiające przechowywanie i kolejkowanie różnorakich dokumentów oraz 32 MB wymiennej pamięci służącej do zewnętrznego przechowywania najczęściej używanych formularzy.
W zakresie druku wielkoformatowego przebojem targowym był ploter NUR Salsa Ultima 3200 prezentowany na stoisku firmy Atrium. Ploter przeznaczony jest do drukowania wysokonakładowych fotorealistycznych wydruków dla reklamy zewnętrznej o niskich kosztach produkcji. Wysoką jakość wydruków uzyskuje się dzięki rozdzielczości 600 dpi i możliwości drukowania ośmioma kolorami - C, M, Y, B, Lm, Ly, Lb przy użyciu atramentów rozpuszczalnikowych. Umożliwia to drukowanie praktycznie na każdym materiale z wieloletnią odpornością na warunki atmosferyczne (ponad dwa lata bez laminacji). Wśród mediów, na których można drukować, są: folie winylowe, materiały dziurkowane (mesh), papiery o różnej grubości i fakturze oraz inne media, również niepowlekane, a nawet wykładziny podłogowe. Ploter wyposażony jest w piezoelektryczną głowicę drukującą, drukuje z szerokością 3,2 m i prędkością do 55 m2 w ciągu godziny. Poza urządzeniem Nur firma Atrium prezentowała plotery Mutoh: Albatros 54, Falcon RJ-4100 (szerokość wydruku 954 mm, rozdzielczość 1440 x 720 dpi), Falcon RJ-6100 (szerokość wydruku 1554,8 mm), a także 8-kolorowy ploter Encad NovaJet 850 (rozdzielczość 600 x 600 dpi) i skaner wielkoformatowy Vidar Atlas.
Zupełną nowością na rynku polskim była wielkoformatowa drukarka o szerokości wydruku 90,5 cm z prędkością 60 m/h, wyprodukowana przez izraelską firmę Matan Digital Printers i prezentowana na stoisku Eurintrade Poland. Urządzenie drukuje w technologii thermal transfer i umożliwia drukowanie prac z myślą o segmencie reklamy zewnętrznej, które - zdaniem producenta - nie wymagają laminowania. W zależności od podłoża producent daje gwarancję nawet 5-letnią.
Ciekawym urządzeniem była drukarka TDS 400, którą można było zobaczyć na stoisku firmy Océ, wystawiającej się w ramach targów INFOSYSTEM. Ta elektrofotograficzna drukarka z fotoprzewodnikiem organicznym, zamkniętym systemem obiegu toneru i rozdzielczością 600 dpi drukuje 3 metry bieżące w ciągu minuty lub dwa arkusze formatu A0. Można na niej wykonywać wydruki (na papierze białym i kolorowym, kalce i folii do 110 g/m2) o szerokościach od A3 do A0 i 36 cali i długości do 15 metrów. Poza tym na stoisku Océ można było zobaczyć m.in. drukarkę TDS600 o rozdzielczości 400 dpi, drukująca w formatach od A4 do A0 i 36 cali, maksymalnie 15 metrów długości na papierze zwykłym, przezroczystym, ekologicznym, fluorescencyjnym i kolorowym, na kliszach i papierze welinowym. Standardowo jest w niej wbudowana taca odbiorcza mieszcząca do 100 wydruków. Firma Océ pokazała również w Poznaniu kopiarki cyfrowe Océ 3165 i Océ 3145.
Swoje rozwiązania w zakresie cyfrowego druku wielkoformatowego zaprezentowała też firma Hewlett-Packard Polska. Na stoisku można było obejrzeć i przetestować urządzenia HP DesignJet wprowadzone do sprzedaży jesienią 2000 roku, w tym modele DesignJet 5000/5000PS, 800/800PS i 500/500PS. Firma zaprezentowała również rozwiązania wspomagające druk wielkoformatowy: oprogramowanie PosterJet, system odbitek próbnych Imation Matchprint oraz kompatybilny z drukarkami RIP ColorGate. W zakresie druku laserowego HP pokazał drukarkę kolorową A3 Color LaserJet 8550 w konfiguracji z urządzeniami do dalszej obróbki Duplo. Stoisko HP obsługiwała firma Q-Print Center, która przedstawiła też własną ofertę wykonywania wszelkiego rodzaju wydruków, w tym zlecania ich przez Internet.
Na stoisku łódzkiej firmy Agraf dużym zainteresowaniem cieszył się nagrodzony wcześniej wieloma nagrodami (m.in. w konkursie "Wide-
Format Printer Shoot-out" na najlepszy ploter drukujący) 8-kolorowy ploter drukujący NovaJet 850. Ta wielkoformatowa drukarka o rozdzielczości 600 dpi jest wyposażona w 12 linii zasilania tuszem. Urządzenie posiada optycznie sterowany system automatycznego podawania i odbioru wydruku. NovaJet jest dostępny w dwóch wersjach: o szerokości 42 lub 60 cali. MD

Maszyny drukujące
Przechodząc przez hale 24 i 25 na targach POLIGRAFIA 2001 można było zapoznać się z pracą dość licznie wystawianych maszyn i urządzeń drukujących - część z nich prezentujemy poniżej.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje 5-kolorowa offsetowa maszyna arkuszowa KBA Rapida 74-5 firmy Koenig & Bauer Planeta (na polskim rynku wyłącznym przedstawicielem KBA jest firma Deva Print). Maszyna ta, jak już informowaliśmy, została uhonorowana Złotym Medalem Targów POLIGRAFIA 2001. Jest to nowy model Rapidy 74, po raz pierwszy prezentowany na ubiegłorocznych targach DRUPA. Maszyna ta w formacie 52 x 74 cm, przeznaczona do zadrukowywania różnych podłoży łącznie z plastikiem, zawiera sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne pochodzące z poprzedniego modelu oraz z innych maszyn Rapida (dużo- i wielkoformatowych). Jak się dowiadujemy z firmy Deva Print, w czasie trwania targów firmy polskie zamówiły trzy maszyny średnioformatowe Rapida oraz podpisano kilka kontraktów na Rapidy wielkoformatowe do krajów Europy Wschodniej (na stronie 44 niniejszego wydania prezentujemy Państwu wywiad z członkiem zarządu KBA Peterem Jargstorfem).
Na obszernym stoisku firma Heidelberg Polska prezentowała po raz pierwszy w Polsce: offsetową maszynę Speedmaster CD 74-6 + LX-F w maksymalnym formacie 60x74 cm. Maszyna wyposażona była w system automatycznego ustawiania formatu nakładaka i wykładaka, sterowanie CP 2000 Center, kontrolę jakości Image Control oraz prepressinterface - system automatycznego ustawiania stref farbowych. Maszynę zakupił Zakład Poligraficzny AJG z Kraśnika. Polską premierę miała również maszyna Hei-delberg Printmaster PM 74 (format 53x74 cm); maszynę zakupiła firma Vinpol z Wilkowa Polskiego. Po raz pierwszy na stoisku Heidelberga zaprezentowano ma-szynę fleksograficzną Gallus EM 280 KS do drukowania etykiet, która wyposażona była w zespół do drukowania folią na gorąco (złocenia). Maszynę zakupiła firma Grafpol z Bydgoszczy.
Na stoisku firmy Bracia Henn można było zapoznać się z pracą maszyn drukujących: MAN Roland R 204 EOB (nowa generacja) - półformatowa, czterokolorowa offsetowa maszyna nowej serii 200, prezentowana po raz pierwszy w Polsce. Ze starą "200" łączą ją tylko nazwa i kompaktowe wymiary. Nowa seria nie jest zrekonstruowaną "starą 200", lecz kompletnie nowym projektem. Zastosowano w niej szereg rozwiązań technicznych z serii maszyn średnio- i wielkoformatowych. Drugą maszyną była MAN Roland R 304 EOB - półformatowa, czterokolorowa offsetowa maszyna arkuszowa wyróżniająca się wysokim stopniem automatyzacji, zapewniająca szybkie wykonanie nakładu. Prezentowano też 6-kolorową maszynę fleksograficzną EDALE B250 o szerokości wstęgi 250 mm produkcji angielskiej firmy o tej samej nazwie. Maszyna o budowie szeregowej wyposażona w suszarki UV jest przeznaczona do zadrukowywania różnych podłoży; może drukować etykiety i inne produkty reklamowo-opakowaniowe.
Na obszernym stoisku Grafikusa zaprezentowano trzy małoformatowe maszyny Ryobi, które stosunkowo często pracowały, a zainteresowani mogli zobaczyć nie tylko jak zadrukowują papier, ale także jak przebiega i ile trwa narząd.
Ryobi 512 H to dwukolorowa maszyna w formacie 520 x 375 mm z nawilżaniem alkoholowym, Ryobi 522 HXX (520 x 375 mm, maks. format) jest wyposażona w nowoczesne rozwiązania: podsysany stół spływowy, automatyczną zmianę płyt, automatyczne systemy mycia, elektroniczną regulację pasowania z registrem po skosie oraz automatyczną regulację nawilżania formy drukowej (ACC - Automatic Aqua Controll System) i trzecia maszyna Ryobi 3304 H w formacie 340 x 450 mm z bogatym wyposażeniem podobnie jak Ryobi 522 HXX - stanowi alternatywę dla maszyn cyfrowych. W połączeniu z naświetlarką płyt poliestrowych Purup-Eskofot pozwala efektywnie i w sposób rzeczywisty łączyć wszystkie zalety cyfrowej produkcji form drukowych oraz drukowania na standardowej maszynie offsetowej.
Firma Mercator Poligrafia prezentowała na swoim stoisku znaną już na polskim rynku półformatową czterokolorową maszynę offsetową produkcji japońskiej Shinohara. 74 IV oraz półformatową dwukolorową maszynę Polly 266.
Firma Ankovo, stały wystawca na targach poznańskich, która w tym roku obchodzi swoje 10-lecie na polskim rynku, zaprezentowała maszynę offsetową Adast 315 nawiązującą do tradycji dobrze znanych w Polsce popularnych Romayorów. Maszynę wyposażono w szereg nowości: nowy napęd (zrezygnowano ze sprzęgła ciernego), przetwornicę częstotliwości, kałamarz z nożem sektorowym, nowy system nawilżania Varn Kompac, listwowe mocowanie płyt z możliwością regulacji po przekątnej oraz zastosowano suchy kompresor Becker z własnym napędem. Drugi taki sam egzemplarz maszyny był prezentowany na stoisku firmy Agfa, gdzie demonstrowano drukowanie z zastosowaniem nowych płyt Agfy. Obie maszyny znalazły nabywców w czasie targów. Nie mogło też zabraknąć na stoisku Ankovo maszyny Dominant. Czterokolorowa maszyna w formacie 485 x 660 Adast Dominant AD745 CV AUT jest znana, ale producent systematycznie udoskonala wyposażenie - np. nawilżanie ADAMATIC czy pneumatyczny system załączania zespołów farbowych - powiększając grono zainteresowanych tą maszyną.
Firma Meti prezentowała na swoim stoisku maszynę fleksograficzną znanego producenta z Włoch, firmy Omet. Maszyna Multiflex LB 270 jest wyposażona w sześć szeregowych zespołów drukujących z suszarkami UV. System precyzyjnego sterowania naciągiem wstęgi (serwomotory) umożliwia zadrukowywanie z doskonałym pasowaniem materiałów niestabilnych pod wpływem temperatury, jak cienkie folie polietylenowe. Na maszynie zainstalowany był zespół do tłoczenia folią na gorąco, a także dwa zespoły wykrojników rotacyjnych: w tym samym miejscu może być zastosowany zespół fleksograficzny, sitodrukowy lub do tłoczenia folią na gorąco - wymienne kasety farbowe pozwalają na całkowitą zmianę czterokolorowej pracy w niespełna 9 minut. Maszyny Omet o budowie modułowej mogą być wyposażane w różne opcje wykończenia zadrukowanej wstęgi.
Firma Mercor prezentowała sześciokolorową maszynę fleksograficzną KDO o szerokości wstęgi 400 mm, przeznaczoną do drukowania etykiet i opakowań farbami wodnymi. KDO 400 o budowie liniowej jest wyposażona w suszarki termiczne po każdym zespole i posiada na wyjściu zespół lakierujący UV.
Na stoisku firmy Unigraphica z Wrocławia można było obejrzeć pracującą nowoczesną offsetową maszynę zwojową Web Print 39 firmy Form All Edelmann. Maszyna jest wszechstronna i znajduje zastosowanie w produkcji składanek, formularzy, akcydensów i etykiet. Możliwość montażu korony oraz suszarek UV sprawia, że maszynę Web Print 39 można stosować do zadrukowywania papierów powlekanych i folii. Wstęga o szerokości 39 cm zadrukowywana jest z prędkością 200 m/min. Ciekawostką jest fakt, że maszyna wyposażona jest w centralny system nawilżania Roland MATIC E z automatycznym dozowaniem w zależności od szybkości wstęgi. Maszyna może być wyposażana w szereg dodatkowych urządzeń usprawniających proces drukowania oraz urządzenia umożliwiające wykonywanie różnych produktów. Specjalne zlecenia - po wymianie kaset drukujących można drukować w technologii suchego offsetu.
Na stoisku Scorpio po raz pierwszy w Europie prezentowana była maszyna fleksograficzna amerykańskiej firmy Mark Andy SCOUT o szerokości wstęgi do 254 mm. Maszyna ma budowę modułową i może być konfigurowana od jednego do ośmiu zespołów drukujących. Przeznaczona jest do drukowania etykiet również po stronie klejenia z sekcją hot stampingu. SCOUT wykonuje etykiety wolne od ażuru lub w postaci arkuszy. Uniwersalna konstrukcja pozwala na drukowanie dowolnymi farbami: zarówno rozcieńczalnikowymi, jak i utrwalanymi UV. Do kontroli druków zastosowano MINISCAN firmy FAG.

Maszyny i urządzenia do obróbki po druku
Tu mamy złotą medalistkę targów POLIGRAFIA 2001. Centrum Produkcyjne Pneumatyki "Prema" SA, od 25 lat producent pneumatyki siłowej i sterującej, od kilkunastu lat produkuje też urządzenia dla poligrafii. Udoskonaloną maszynę do wykrawania z pakietów papieru lub kartonu etykiet, nalepek, wizytówek i elementów o skomplikowanych kształtach PHP - 10 M uhonorowano Złotym Medalem MTP (odsyłamy naszych Czytelników do Poligrafiki nr 4/2001, w której został zamieszczony obszerny artykuł o tej maszynie).
W czasie targów w krótkiej rozmowie z Grzegorzem Kitą - prezesem firmy i Pawłem Wójcikiem - głównym konstruktorem maszyny uzyskałem dodatkowe informacje. Prema jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, inwestycje modernizacyjne prowadzi z własnych środków, bez korzystania z kredytów. "Medalistka" powstała po kolejnych modernizacjach uwzględniających uwagi klientów. Maszyna jest w całości produktem myśli technicznej i doświadczeń konstruktorów zakładowych - mówi prezes Grzegorz Kita. - Urządzenie wysokiej jakości polscy odbiorcy mogą mieć po niższej cenie. Prema sprzedała dotychczas ponad 50 maszyn w kraju i kilkanaście na rynkach zagranicznych. Gratulujemy polskiej firmie Prema produkującej urządzenia dla poligrafii tego zaszczytnego wyróżnienia na międzynarodowych targach w Poznaniu.
Po raz pierwszy w Poznaniu zaprezentowała się nowo powstała firma Introzap. Z rozmowy z jej prezesem Janem Zimnolem dowiedzieliśmy się, że firma została zarejestrowana na początku kwietnia i ma w ofercie urządzenia znanego w świecie producenta szerokiej gamy maszyn i całych linii do opraw introligatorskich - firmy Kolbus. Na stoisku Introzapu wystawiony był fragment nowej konstrukcji linii do opraw klejonych Publica.
Publica to nowy projekt, który powstał tuż po targach DRUPA i dotychczas znalazł już 19 nabywców. Składa się z czterech podstawowych modułów: zbieraczki, obróbki grzbietów, sklejarki i trójnoża. Dotychczas wąskim gardłem tego typu linii była zbieraczka - w Publice ten problem został rozwiązany! Kolbus zastosował zupełnie nową koncepcję zbierania: kolejne składki nakładane są od góry na transporter zbierający.
Heidelberg poza urządzeniami przygotowalni i maszynami drukującymi prezentował złamywarkę Stahlfolder KD 78/4 KLL, którą zakupił Gryfis z Łomianek. Heidelberg prezentował również wyposażenie do dalszej obróbki po druku - krajarkę Polar 115 ED i złamywarkę KD 78. Stoisko Heidelberg Polska zostało nagrodzone Złotym Medalem MTP.
Firma Grafikus zaprezentowała urządzenie do uszlachetniania druków - lakierówkę firmy Billhöfer ATS-72/102 w formacie 720x1020 mm o maksymalnej wydajności 7500 arkuszy/h.
Firma Norma System, reprezentująca włoskiego producenta urządzeń niezbędnych do automatyzacji ekspedycji Sitma Machinery S.p.A., wystawiała dwie automatyczne wysoko wydajne maszyny do pakowania gazet, czasopism i książek w folię polietylenową. Pierwsza to linia Sitma C 905 o budowie modułowej do wkładkowania insertów, płyt CD, kaset audio i wideo itp., adresowania metodą ink-jet drukarką Domino JetArray HP i pakowania w folię z prędkością 12 000 opakowań/h. Linia została zakupiona przez drukarnię Winkowski.
Druga maszyna to Sitma C740LT służąca do foliowania pakietów różnych produktów o zróżnicowanej zawartości (wysokości) z prędkością do 1500 pakietów/h (odsyłamy czytelników do wywiadu z prezesem Sitmy, panem Arisem Ballestrazzi na stronie 54).
Firma M.M. Druk Serwis zaprezentowała na swoim stoisku nowoczesną maszynę do składania i sklejania pudełek Vesta 800 hiszpańskiej firmy Inramik. Vesta składa i skleja opakowania w sześciu punktach. Wyposażona została również w półautomatyczną pakowaczkę Vestapack umożliwiającą szybkie pakowanie sklejonych opakowań.
Eksponowana na targach linia wraz z pakowaczką miała długość 17 metrów i wzbudzała duże zainteresowanie; nabywcą egzemplarza targowego stała się drukarnia Graf Poz. Ponadto w czasie targów podpisano kilka kontraktów na dostawę tych maszyn do polskich drukarń.
Maszynę do wykrawania etykiet PMC 200 można było też oglądać na stoisku Scorpio - maszyna poza etykietami może wykrawać karty kredytowe, pocztówki, identyfikatory i in.
Na stoisku Intromy pośród wielu maszyn i urządzeń, jak złamywarki, oklejarki, przetłaczarki, wiertarki, łącznie ze "sztanctyglem" i in., należy wyróżnić najnowszy model złamywarki kasetowej FK - 52.4.2 (maksymalny format B2).
Maszyna ta posiada dwa łamy krzyżowe, arkusze podawane są podciśnieniowo z podajnika paletowego. Na pierwszym łamie znajdują się cztery kasety, na drugim dwie. Wyposażenie: licznik całkowity, licznik serii, programowany czujnik podwójnego arkusza, czujnik odwróconego lub obcego arkusza, pulpit sterowniczy z wyświetlaczem. Na panelu operatora można zaprogramować: długość serii, czas przerwy między seriami, długość ssania przy podawaniu arkusza, odstępy między arkuszami i całkowitą długość podanego arkusza. 10 wymienionych programów może być przechowywanych w pamięci komputera. Na wyświetlaczu podawane są następujące informacje: wydajność maszyny w danej chwili, prędkość poszczególnych łamów i wykładaka, które elementy są właśnie w ruchu, w którym miejscu nastąpiło ewentualne zakończenie nakładu. W razie zakleszczenia maszyna zatrzymuje się natychmiast. Pracę maszyny monitoruje sterownik z mikroprocesorem produkcji koncernu Schnei-der Electric.
Na wielu stoiskach prezentowano szereg różnych urządzeń do dalszej obróbki oraz do automatyzacji czynności ekspozycyjnych.
Interprint - firma dobrze znana na polskim rynku z oferty urządzeń zautomatyzowanej ekspedycji - wystawiła w tym roku tyko układarkę krzyżową A 545. Układarka nowej konstrukcji z obrotem o 180° służy do układania stosów różnych produktów poligraficznych. Przeznaczona jest do pracy inline, jej budowa umożliwia szybkie i proste dostosowanie do różnych formatów oraz łatwą obsługę.
Stoisko firmy Avargraf to zestaw maszyn i urządzeń, które mogłyby wyposażyć sporą introligatornię; najważniejsze z nich to: linia do oprawy broszur ze zbieraczką firmy C.P. Bourg, maszyna do oprawy bezszwowej również firmy C.P. Bourg, krajarka papieru Perfecta 115 TVC, krajarka Grafopat C-73 oraz nowo skonstruowany podnośnik stosów Grafopat PS 600, złamywarki firmy GUK w formatach B3 i B2, urządzenie do odwracania stosów oraz inne drobne urządzenia niezbędne w introligatorni.
Tradycyjnie firmowe kolory czerwieni i granatu maszyn przyciągały gości targowych do odwiedzenia stoiska Müller Martini. Można tu było obejrzeć: trójnóż Ecotrimmer, następcę popularnej w Polsce "balii" - maszynę do oprawy bezszyciowej Amigo Plus, "taśmowiec" - maszynę do zbierania, szycia drutem i trójstronnego obcinania produktu Presto.
Ankovo poza maszynami drukującymi zaprezentowało po raz pierwszy na targach w Polsce krajarkę MS 80 TSE. Krajarka pracuje w systemie półautomatycznym z możliwością utworzenia 800 programów wykorzystywanych do programowania cięcia. Kolorowy ekran dotykowy ułatwia obsługę.
Ferag, potentat na rynkach światowych w zakresie systemów transportu, obróbki po druku i ekspedycji, wystawił w Poznaniu wiązarkę krzyżową składającą się z jednego segmentu opasującego - wiązana paczka po pierwszym wiązaniu jest wysuwana, obracana i cofana do drugiego wiązania. Maszyna jest niewiele wolniejsza od tradycyjnych tandemów, ale znacznie tańsza i wymaga mniej miejsca. Ponadto na stoisku Feraga można było obejrzeć: rozdrabniarkę odpadów papierowych Schreder produkcji firmy UNTH, maszynę do foliowania Affeld, sprzęt elektrostatyczny zapewniający płynność przebiegu różnych procesów obróbki po druku i urządzeń transportujących.
Firma Bracia Henn prezentowała też urządzenia do obróbki po druku. Jako interesującą prezentację można określić automat wykrawający Kama TS74, format 540x740mm. Kama to firma z dużymi tradycjami, a proponowany format doskonale wypełnia niszę rynkową. Można było też obejrzeć złamywarki MBO: T800 (format arkusza 820 x 1200 mm) oraz K76 (format arkusza 760 x 1080 mm), jak również przekrawacz poprzeczny Heuser.
Firma Mercator Poligrafia zaprezentowała szereg maszyn i urządzeń do obróbki po druku: krajarkę z napędem hydraulicznym Schneider Senator S-line 115 H pracującą w linii z podnośnikiem i utrząsarką stosu, krajarkę Schneider Senator E-line 78, linię do oprawy broszurowej Watkiss Vario współpracującą z urządzeniem do formowania grzbietu Watkiss SpineMaster, złamywarkę Morgana Junior i urządzenie numerujące Morgana.
Zarówno maszynę Shinhara 74 IV, jak i krajarkę Schneider Senator 115 H Mercator sprzedał drukarni JM Stefko w Luboniu. AO

Papier, farby i materiały
Na tegorocznych targach POLIGRAFIA uderzała wyjątkowo skromna reprezentacja firm papierniczych. Przede wszystkim zabrakło dwóch największych krajowych producentów, jakimi są International Paper Kwidzyn i Kostrzyn Paper. Obecność Kwidzyna była zaznaczona jedynie w formie prezentacji zadrukowywania produkowanej przez ten koncern tektury Arktika na maszynie Speedmaster CD 74 w stoisku firmy Heidelberg Polska. Z kolei produkt Kostrzyna - papier do druku cyfrowego Amber Digital+ - został poddany testom na maszynie MAN Roland DICOpress (na której był także drukowany biuletyn targowy Poligrafiki) w stoisku Braci Henn. Trebruk Polska i Kostrzyn Paper zorganizowały również wspólnie spotkanie z odbiorcami papierów Amber, które odbyło się 25 kwietnia.
W ostatniej chwili zrezygnowała ze stoiska na targach firma Ecco-Papier; na tyle póĽno, że zdążyła jeszcze znaleĽć się w katalogu targowym.
Spośród firm tej branży w Poznaniu były obecne m.in.: StoraEnso Polska - jedyny spośród wielkich producentów; Forest Alliance Polska oferująca produkty fińskich papierni Metsä-Serla i Myllykoski; Asenpol - wyłączny przedstawiciel w Polsce firmy Brigl& Bergmeister; PHZ Yagra promująca na targach ekologiczne papiery i kartony offsetowe; Sack Invent Trading oferujący papiery, kartony i tektury dla przemysłu poligraficznego, opakowaniowego i wydawnictw; Samindruk z Brodnicy - czołowy polski producent papieru komputerowego; Zakład Produkcji Wyrobów Papierowych Dolpap z Chojnowa specjalizujący się w podukcji papierów silikonowanych, samoprzylepnych i podgumowanych. Zwracało uwagę duże, interesująco zaaranżowane stoisko firmy Europapier Polska - jednego z największych dystrybutorów papierów poligraficznych, biurowych i opakowaniowych - tuż przy wejściu do pawilonu 2. Właśnie targi POLIGRAFIA stały się dla pracowników firmy okazją do zapoznania się z nowym dyrektorem zarządzającym, Jarosławem Zacharjasiewiczem, który oficjalnie objął tę funkcję z początkiem maja br.
W pawilonie 12. działała również internetowa giełda papieru i maszyn poligraficznych Igiepa.
Segment farb drukarskich reprezentowany był przez firmy: Sun Chemical - największego w świecie ich producenta, Coates Lorilleux należącą również do tego koncernu; Michael Huber Polska, który wystąpił także w nowej roli jako wydawca książki Stefana Jakucewicza pt. "Farby drukowe" promowanej podczas targów; BASF Poligrafia Polska Sp. z o.o., Flint Ink"s-Gravenzande B. V., Chespa Farby Graficzne Sp. z o.o., Gebrüder Schmidt Polska Farby Drukarskie Sp. z o.o., Sicpa Polska Sp. z o.o. Byli również polscy producenci: Warszawska Fabryka Farb Graficznych SA, Gdańska Fabryka Farb Graficznych SA i powstała niedawno Poznańska Fabryka Farb Graficznych "Kolor" Sp. z o.o., wytwarzająca farby fleksograficzne i rotograwiurowe z serii FlexoPlus i RotoPlus. Swoje stoiska miało także wielu dystrybutorów farb.
Spośród firm oferujących materiały i akcesoria poligraficzne na uwagę zasługuje Zakład Regeneracji Czyściwa "Szop-Bis" z Inowrocławia, który po raz pierwszy wystąpił jako wystawca na targach POLIGRAFIA. Firma ta oferuje drukarzom i mechanikom czyściwo, które można wielokrotnie wykorzystywać przy zachowaniu jego pierwotnych właściwości fizycznych (do niedawna monopolistą w tej dziedzinie na polskim rynku była niemiecka firma Druckchemie). Czyściwo jest wykonane ze specjalnej mieszanki włókien o odpowiedniej konstrukcji zapewniającej dobrą chłonność i pozwalającej na zatrzymanie dużej ilości zanieczyszczeń, odznacza się bardzo małą pylnością i dobrą wytrzymałością mechaniczną. Poprzez zastosowanie odpowiedniego surowca oraz konstrukcji uzyskano zmniejszenie ciężaru właściwego tkaniny, dzięki czemu 250 kg tego czyściwa (tj. 3000 ścierek o wymiarach ok. 80x50 cm) zastępuje 1 tonę czyściwa tradycyjnego. Powoduje to obniżenie kosztów zakupu czyściwa oraz wyeliminowanie kosztów związanych z jego utylizacją. Istotny jest również fakt, że stosując czyściwo regenerowane znacząco minimalizuje się odpady, co jest zgodne z nową ustawą o odpadach obowiązującą od 1 stycznia 1998 r.
Godne podkreślenia jest, że - jak nam powiedział właściciel zakładu, pan Andrzej Brończak - technologia regeneracji czyściwa została opracowana przez polskich naukowców; początkowo firma "Szop-Bis" zwróciła się w tej sprawie do przedstawicielstwa koncernu Henkel, gdzie jednak nie potrafiono się z problemem uporać. Również ścieki po regeneracji (tzw. ściek surowy), zawierające m.in. toluen z farb używanych w technice wklęsłodrukowej i nie nadające się w związku z tym do odprowadzenia do ścieków komunalnych, zostały dzięki technologii opracowanej przez naukowca z Wydziału Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej w Bydgoszczy przekształcone w ściek komunalnopodobny, który bez problemu może trafić do oczyszczalni.
Obecnie do klientów firmy należą: Drukarnia Gazeta Pomorska Media, drukarnia "Rzeczpospolitej", Winkowski Sp. z o.o., drukarnia Agory w Pile, Bauer w Ciechanowie, Poligrafia SA; podpisywana jest umowa z PWPW, a nowa drukarnia Donnelly"ego właśnie testuje czyściwo z "Szopa". IZ