Prototyp jednozaciskowej oklejarki BB 3002 wyposażonej w instalację klejową PUR oraz nowa generacja oklejarek C.P. Bourg - dla zautomatyzowanej produkcji in-line cyfrowo drukowanych książek (22.05.2012)

Warszawa, 22.05.2012


Podczas odbywających się w Düsseldorfie targów drupa 2012 firma C.P. Bourg, której przedstawicielem na rynku polskim jest Avargraf Sp. z o.o., zaprezentowała wiele interesujących nowości. Wśród nich znalazły się m. in. prototyp jednozaciskowej oklejarki BB 3002, wyposażonej w instalację klejową PUR. Jej regularna sprzedaż rozpocznie się w końcu bieżącego roku. Zaprezentowano też nowej generacji oklejarkę Bourg BB3202, która może pracować w jednym ciągu (in-line) z całym szeregiem cyfrowych urządzeń drukujących różnych producentów oraz modułami produkcyjnymi C.P. Bourg tworząc linię do oprawy instrukcji obsługi, katalogów czy produkowanych na żądanie foto-książek. Jej szybka, zautomatyzowana obsługa oraz wszechstronność znacznie podnoszą wydajność obsługi krótkich serii i zapewniają elastyczność przy obsłudze niestandardowych zleceń.

Kompaktowa oklejarka BB 3002, znana już dobrze klientom z całego świata z łatwości obsługi oraz dużej przydatności w produkcji książek na żądanie, została wyposażona w innowacyjną instalację klejową PUR, z opatentowanym podzespołem klejownika oraz dysz klejowych. Instalacja zawiera dyszkę aplikatora kleju, która odmierza i aplikuje drobne kropelki kleju PUR lub kleju na gorąco EVA na sfrezowany grzbiet bloku książkowego, zamykając się następnie całkowicie, aby uniemożliwić wydobywanie się na zewnątrz oparów kleju oraz przedostawanie powietrza do wewnątrz. Kompaktowy, dwuzbiornikowy klejownik oraz automatyczny cykl czyszczenia/opróżniania pozwala na szybkie podjęcie produkcji z wykorzystaniem  2 kilogramowych „kartridży” klejowych oraz wyczyszczenie i opróżnienie dyszy w bezpieczny i automatyczny sposób podczas rozpoczynania i kończenia produkcji.


Obok oszczędności uzyskanych przez eliminację strat, wydajność instalacji klejenia grzbietu i klejenia bocznego w urządzeniu BB 3002 PUR-C wpływa na redukcję kosztów pracy operatora oraz czasu produkcji, a właściwości instalacji pozwalają znacząco obniżyć emisję szkodliwych lotnych związków organicznych do atmosfery. Eliminują także konieczność instalowania osobnego systemu odpowietrzania.
Inne właściwości oklejarki, cenione przez jej użytkowników, to m.in. automatyczna detekcja grubości bloku, regulowane parametry frezowania i nacinania grzbietu, instalacja bigowania nożami wysokiej jakości umożliwiająca produkcję obwolut ze skrzydełkami, pamięć do zapisywania nawet 50 powtarzalnych prac oraz 11-calowy czytelny ekran dotykowy.


Oklejarka BB 3002 PUR-C może pracować w linii z trójnożem Challenge CMT 330 lub CMT 130; opcjonalnie zastosować można w niej rozwiązanie z użyciem kodów kreskowych do kontrolowania realizacji produkcji oraz maksymalizacji wydajności, co jest szczególnie ważne w przypadku dopasowywania okładek do ich zawartości.

Nowej generacji oklejarka Bourg BB3202 – kolejna z prezentowanych  na tegorocznej drupie - wyróżnia się elastycznymi możliwościami konfiguracyjnymi. Może być ona ustawiana w taki sposób, by pracowała w jednym ciągu (in-line) z cyfrowym urządzeniem drukującym lub w połączeniu z opcjonalnymi modułami produkcyjnymi C.P. Bourg. Możliwe jest także podawanie arkuszy z podajnika Bourg Sheet Feeder dla uzyskania produkcji w trybie near-line/off-line.


Opcjonalne moduły kompatybilne z BB3202, obejmują CEM DocuConverter - dla rozcinania pełnowymiarowych wydruków na mniejsze arkusze, a także falcerkę Bourg BPRF Perforating Rotating Folder, która realizuje zadania perforowania, obracania i złamywania arkuszy do finalnej postaci. Ponadto, oklejarka BB3202 występując w dowolnej konfiguracji, może być wykorzystywana jako urządzenie wolnostojące.Podczas targów Drupa 2012, na stoisku C.P. Bourg oklejarka BB3202 była połączona in-line z maszyną Xerox iGen oraz podajnikiem arkuszy Bourg BSFx Sheet Fedder. Konfiguracja ta prezentowała niezwykle efektywne rozwiązanie produkcji książek w trybie in-line. Podczas prezentacji 26-calowe (660 mm) arkusze były jednoprzebiegowo zadrukowywane dwustronnie w trybie 6-up w maszynie Xerox iGen, a następnie wykorzystywane były: podajnik arkuszy Bourg BSFx Sheet Feeder, moduł CEM DocuConverter oraz urządzenie falcujące Bourg BPRF Perforating Rotating Folder. 26-calowe arkusze były rozcinane przez CEM, perforowane, obracane i falcowane przez Bourg BPRF na trzy zagnieżdżone arkusze A5 i wysyłane do oklejarki BB3202. Po zebraniu ostatniego z arkuszy i dokonaniu  pomiaru grubości bloku, książka była oprawiana zgodnie z parametrami klejenia ustawionymi na ekranie dotykowym klejarki BB3202. Oprawioną publikację obcinał z 3 stron trójnóż Challenge CMT-330.Firma C.P. Bourg zaprezentowała również na swoim stoisku nową technologię, pozwalającą operatorowi, wyposażonemu w smartfon lub komputer z dostępem do sieci bezprzewodowej, na monitorowanie oraz kontrolowanie operacji przebiegających na urządzeniach tj. podajnik arkuszy Bourg BSF Sheet Feeder, urządzenie do oprawy zeszytowej BME Booklet Maker oraz wspomniana już oklejarka BB3202. Nadzór nad procesem obróbki może odbywać się z dowolnego miejsca, w którym dostępna jest bezpieczna lokalna bezprzewodowa sieć (WiFi). Pomyślana jako pierwsza aplikacja do zdalnej obsługi systemów introligatorskich z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, technologia ta pokazuje, w jaki sposób Apple iPad podłączony poprzez WiFi z różnymi modułami C.P. Bourg może być wykorzystany do podglądu graficznych interfejsów użytkownika (GUI) urządzeń introligatorskich, zmiany parametrów obsługi, prowadzenia diagnostyki maszyn czy też śledzenia ich wydajności.

Choć oklejarka Bourg BB3202 została opracowana z myślą o jej współpracy z rozmaitymi cyfrowymi urządzeniami drukującymi, jest nam niezmiernie miło, że podczas targów drupa 2012 na inauguracyjnej prezentacji mogliśmy zademonstrować model BB3202 we współpracy z firmą Xerox, by w ten sposób podkreślić zarówno możliwości urządzenia drukującego Xerox iGen, jak również tworzącej z nim jedną linię produkcyjną oklejarki BB3202 -  mówi James Tressler, dyrektor marketingu w C.P. Bourg Inc.

Nowa oklejarka Bourg BB3202 będzie sprzedawana przez C.P. Bourg oraz ogólnoświatową sieć sprzedaży tej firmy (również przez firmę Avargraf w Polsce).  Pierwsze dostawy przewidziane są na koniec grudnia 2012.