VIDART 01/2011 - Drukarnia Archidiecezjalna z Avargrafem

Drukarnia Archidiecezjalna w Katowicach to kolejny użytkownik maszyn dostarczonych przez firmę Avargraf. Linia, która rozpoczęła pracę w tym przedsiębiorstwie poligraficznym w grudniu ubiegłego roku, składa się z następujących maszyn Perfecta: podnośnika do stosu - model BSH 5-1200, utrząsarki SA 110 A oraz innowacyjnej krajarki Perfecta 115 TS (ze stołami bocznymi powiększonymi do wymiarów 1x1 m i kątami przekazującymi z podmuchem po obu stronach). Stanowi ona uzupełnienie bogatego parku maszynowego zakładu oraz znacząco wpływa na wygodną, łatwą a przede wszystkim szybką realizację produkcji.

Drukarnia Archidiecezjalna realizuje prace z szerokiego zakresu usług poligraficznych. Są wśród nich książki, albumy, materiały firmowe, teczki, mapy, katalogi, kalendarze, plakaty, gazetki reklamowe, czasopisma, foldery, broszury i inne materiały reklamowe. Około 40% z nich to zamówienia ze strony instytucji kościelnych, pozostałe 60% zlecają klienci zewnętrzni. Drukarnia oficjalnie rozpoczęła funkcjonowanie w 1985 roku, choć jej początki sięgają lat 30. ubiegłego wieku, kiedy to dla potrzeb powstałej w 1920 roku Diecezji Katowickiej założono Księgarnię św. Jacka wraz z Drukarnią Katolicką. Do 1992 roku funkcjonowała jako Drukarnia Diecezjalna, od tamtej pory działa pod obecną nazwą.


Obecnie Drukarnia Archidiecezjalna jest w stanie wykonać zlecenia już od jednego egzemplarza, co zapewnia uzupełniający naszą produkcję offsetową druk cyfrowy – mówi Andrzej Kałuziński, dyrektor drukarni. - Jesteśmy zakładem samowystarczalnym i realizujemy prace od momentu projektowania do finalnego produktu. Posiadamy własne profesjonalne studio DTP, wyposażone w bogate i najnowsze oprogramowanie. W połowie ubiegłego roku powiększyliśmy nasz park maszynowy o nową półformatową maszynę drukującą. Poza nowym nabytkiem nasz zakład posiada czterokolorową, pełnoformatową maszynę drukującą oraz pełnoformatową, dwukolorową maszynę drukującą z odwracaniem. W ubiegłym roku wzbogaciliśmy się także o nowy system CtP.


Po inwestycjach w maszyny drukujące przyszedł czas na unowocześnienie introligatorni. Nasza introligatornia
mówi Andrzej Kałuziński - obecnie w pełni zaspokaja potrzeby realizowanej przez nas produkcji. Posiadamy m.in. dwie pełnoformatowe falcerki bębnowe, linię do oprawy zeszytowej, linię zbierającą, dwa trójnoże, dwie oklejarki oraz niciarkę. Od ubiegłego roku posiadamy także kompletną linię półautomatyczną do oprawy twardej Schmedt dostarczoną także przez firmę Avargraf. Zapewnia nam ona montaż okładek, zawieszanie, prasowanie, zaokrąglanie bloków i grzbietów. Avargraf znamy już jakiś czas i zawsze byliśmy zadowoleni z jego usług, dlatego – kiedy w ostatnim miesiącu ubiegłego roku dojrzała w naszej firmie decyzja o zakupie linii Perfecta – zdecydowaliśmy się po raz kolejny na współpracę z tym właśnie dostawcą maszyn i urządzeń poligraficznych.

Wybór padł na linię składającą się z następujących maszyn Perfecta: podnośnika do stosu - model BSH 5-1200, utrząsarki SA 110 A oraz krajarki Perfecta 115 TS (ze stołami bocznymi powiększonymi do wymiarów 1x1 m i kątami przekazującymi z podmuchem po obu stronach). Zapewnia nam ona wygodną, łatwą a przede wszystkim szybką realizację produkcji. Ogrom różnorodnych prac, jakie realizowane są w naszej drukarni jest idealnym zadaniem dla linii podnośnik-utrząsarka-krajarka-podnośnik. Główną zaletą systemu jest dla nas - oprócz jego wielu innowacyjnych funkcji usprawniających i automatyzujących pracę - utrząsarka SA 110 A. Papiery niskogramaturowe, jakie wykorzystywane są przy publikacjach książkowych, są teraz obrabiane przez pracownika w o wiele krótszym czasie. To dla naszej drukarni duża zaleta i oszczędność – mówi Andrzej Kałuziński.

Krajarka Perfecta 115 TS to innowacyjna maszyna, w której zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania, ułatwiające pracę jej operatorowi oraz podnoszące wydajność pracy całej drukarni. Wyposażona jest w sterowanie TS, które posiada innowacyjny monitor dotykowy typu „touch screen”. Regulacja siły docisku tłoka może być sterowana w maszynie automatycznie za pomocą programu cięcia i umożliwia indywidualne, osobne zaprogramowanie każdego docisku dla pojedynczego cięcia oraz opcji siodła obrotowo–uchylnego (tzw. „krzywienie”) z bezpośrednim przyporządkowaniem wymiarów cięcia w programie. Stosując dodatkowe oprogramowanie Cuttronic, można przekazywać do sterowania krajarki dane CIP w plikach formatu PPF lub JDF bez konieczności stosowania pośrednich komponentów (dodatkowego komputera). Przekazywanie danych jest możliwe za pomocą portu USB; odbywa się przewodowo lub bezprzewodowo. Posuw siodła odbywa się w maszynie przy pomocy napędu serwo ze zintegrowanym czujnikiem odczytu aktualnego położenia siodła, dzięki czemu możliwa jest bardzo duża szybkość pracy, wzrost wydajności maszyny, a dodatkowo znacznie uproszczona jest jej konstrukcja. Maszyna posiada również szereg rozwiązań prowadzących do oszczędności energii i zapewnia niższy poziom hałasu, co poprawia warunki pracy i przyczynia się do jeszcze większej ochrony środowiska.


Natomiast utrząsarka Perfecta SA 110 A z prowadzeniem jednokolumnowym i napędem wrzecionowym posiada możliwość przemieszczania i jest wyposażona w cztery nogi. Pochylenie stołu w lewo lub w prawo regulowane jest bezstopniowo w ciągu kilku sekund. Również siła utrząsania regulowana jest w urządzeniu bez problemu. Stół pokryty jest blachą ze stali nierdzewnej z wydajną siecią dysz powietrznych. W zależności od potrzeby utrząsanie jest możliwe z podmuchem lub bez podmuchu. Napęd utrząsania może zostać odłączony przy skośnym położeniu stołu. Maszyna posiada przycisk nożny do podnoszenia i opuszczania stołu. Automatyczne wyciskanie powietrza programuje się na początku procesu utrząsania. Niezależnie od zaprogramowania proces wyciskania może zostać rozpoczęty w dowolnym czasie. Przebiegi wszystkich funkcji są sterowane przez komputer, a czynności przełączania realizowane przez bezstykowe elementy przełączające.
Podnośnik do stosu - model BSH 5-1200 - posiada natomiast automatyczną regulację wysokości położenia górnej krawędzi stosu (odbywa się to przy pomocy fotokomórki zarówno przy dokładaniu jak i przy zdejmowaniu arkuszy) oraz napęd hydrauliczny.

Wszystkie urządzenia dostarczone do naszej drukarni przez firmę Avargraf  uzupełniają bogaty park maszynowy naszego zakładu i są kolejnym krokiem na drodze jego unowocześniania. Jesteśmy przekonani, że nasze ostatnie inwestycje sprawiły, że możemy teraz śmiało oferować naszym klientom najwyższą jakość usług realizowaną w jak najkrótszym czasiepodsumowuje Andrzej Kałuziński.