VIDART 01/2012 Avargraf i Lamina System – coraz więcej urządzeń na rynku polskim

Avargraf, od wielu lat zajmujący się sprzedażą maszyn i materiałów poligraficznych światowych producentów, jest m.in. wyłącznym dystrybutorem na rynku polskim firmy Lamina System AB. Urządzenia tego szwedzkiego producenta, specjalizującego się w produkcji maszyn do kaszerowania, zdobywają coraz większą sympatię użytkowników w naszym kraju. Co roku w Polsce posiadaczami tych urządzeń staje się co najmniej kilka firm działających w branży reklamowej, opakowaniowej czy drukarń zamierzających zdywersyfikować swoje usługi.
W minionym roku, tak jak i w poprzednich, zainstalowano w Polsce kilka automatów do kaszerowania wyprodukowanych przez Lamina System AB. Maszyny pracują w  warszawskiej firmie Wilson&Brown (firma ta zakupiła automat do kaszerowania 1116 FA 800/500 typ Blackline) i W&B Wiesław Drzewiński (pracuje tu półautomat do kaszerowania SA 1416) oraz F.P.H Seppa z Chełmży (przedsiębiorstwo zainwestowało w automat do kaszerowania 1416 FA 800/500). Dostawcą wszystkich systemów jest Avargraf.

 
Lamina System to szwedzka firma o kilkudziesięcioletniej tradycji. Dostarcza najnowsze urządzenia i rozwiązania dla branży opakowaniowej i reklamowej - jest wiodącym dostawcą maszyn do kaszerowania. Urządzenia Lamina System są produkowane przy wykorzystaniu podzespołów najbardziej renomowanych firm na świecie (z wyłączeniem tanich dostawców azjatyckich), co – jak zapewnia producent - jest gwarancją ich wysokiej jakości. W ofercie firmy Lamina System znaleĽć można maszyny do kaszerowania tj. automaty i półautomaty różniące się sposobem podawania arkuszy (ramię ze ssawkami lub pasy transportera) oraz automatyczne linie do klejenia opakowań zbiorczych, klejarki wykorzystywane m. in. do klejenia pudełek, podklejania podpórek pod stendy oraz przyklejania taśm dwustronnych. Ten szwedzki producent - poprzez przedstawicieli w poszczególnych krajach - oferuje również swoim klientom doradztwo i serwis - w Polsce od kilku już lat za pośrednictwem firmy Avargraf.
Lamina System znana jest z innowacyjnego podejścia przy tworzeniu kompaktowych, przyjaznych dla użytkownika, wysokiej jakości urządzeń, co potwierdza ich duża sprzedaż na całym świecie i stale rosnąca również w Polsce.

W 2011 roku sprzedano na przykład rekordową ilość maszyn firmom w Japonii i Meksyku. Regularnymi ich odbiorcami są klienci w Niemczech, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii (pomimo kryzysu).


W minionym roku urządzenia tego szwedzkiego producenta zakupiły między innymi: warszawska firma W&B Wiesław Drzewiński (półautomat do kaszerowania SA 1416), F.P.H Seppa z Chełmży (automat do kaszerowania 1416 FA 800/500) oraz Wilson&Brown (szybki automat do kaszerowania 1116 FA 800/500 typ Blackline).

Należy podkreślić, że urządzenie dostarczone do ostatniej z wyżej wymienionych firm - automat do kaszerowania 1116 FA 800/500 typ Blackline – należy do grupy maszyn zapewniających najwyższą wydajność produkcji. Model ten podlega stałej modernizacji w celu zwiększenia wydajności oraz stabilności pracy, prowadzącej do redukcji zużycia energii, sprężonego powietrza oraz ilości kleju.
Ten model automatu do kaszerowania  przeznaczony jest do następującego sposobu kaszerowania: arkusz – do – arkusza papieru i tektura – do – tektury litej lub falistej.


Maszyna charakteryzuje się budową modułową i zbudowana jest na sztywnej konstrukcji ramowej, wykonanej z anodyzowanych profili aluminiowych, stanowiącej o bardzo dużej wytrzymałości maszyny, która może służyć właścicielowi przez bardzo wiele lat. Ustawienia i zmiany parametrów wykonuje się bardzo szybko i łatwo, bez konieczności używania narzędzi. Kombinacja sterowania mechanicznego i z pomocą fotokomórki, daje w rezultacie dokładność pasowania poniżej +/- 0,5 mm, pod warunkiem zastosowania odpowiedniego papieru i przy zachowaniu określonych warunków. Model Blackline  wyposażony jest w precyzyjne urządzenie klejące z automatycznym aplikatorem kleju, automatyczny podajnik podłoża z wyrównaniem wzdłuż tylnych krawędzi arkuszy, automatyczny podajnik górnych arkuszy z wyrównaniem j.w., stację kaszerowania z automatycznym systemem pasowania bocznego i czołowego oraz instalację sterowania PLC. Pośród urządzeń oferowanych opcjonalnie znajdują się między innymi stacja docisku, flip-flop oraz sztaplarka.
To maszyna niezwykle przyjazna dla operatora co potwierdzają jego użytkownicy.