"VIDART 12/2007" Nowoczesna introligatornia z Avargrafem

Firma Avargraf istnieje od 1990 roku. Przedmiotem jej działalności jest sprzedaż maszyn i materiałów poligraficznych. Spółka jest przedstawicielem handlowym wielu producentów maszyn i materiałów poligraficznych z całego świata. W jej ofercie znaleĽć można m.in. maszyny introligatorskie takie jak: krajarki, falcerki, zszywarki, linie do produkcji książek, klejarki, wiertarki, wywoływarki do płyt offsetowych, systemy CtP, płyty i farby offsetowe, chemię drukarską, obciągi offsetowe, folie montażowe oraz wiele innych produktów. Avargraf Sp. z o.o. pośredniczy również w sprzedaży maszyn używanych. W portfolio firmy jest bardzo wiele urządzeń nowoczesnych, które poprzez wysoką jakość i wydajność oraz rzetelny serwis dostawcy zapewniają bezpieczeństwo inwestycji. Obecnie, kiedy obróbka po druku stanowi bardzo ważny element działalności każdego zakładu poligraficznego, a jakość i czas mają w całym procesie kluczowe znaczenie, produkcja jaka odbywa się w introligatorni musi być jak najbardziej usprawniona. Avargraf proponuje swoim klientom urządzenia, które to umożliwiają.

Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem jest linia zbierająco-szyjącą Hohner Saddle Binder HSB 7000 przeznaczona do oprawy zeszytowej zarówno dużych jak i średnich oraz małych nakładów. Podstawową sekcję linii stanowi zespół zszywający, który może być wyposażony maksymalnie w cztery głowice szyjące Universal 52/8 wraz z zestawami do szycia oczkowego oraz trójnóż T3, system PLC, kompresory i niezbędne wyposażenie elektryczne. Linię uzupełnia automatyczny nakładak okładek CF1 o maksymalnym formacie 620x390 mm. Umożliwia on całkowicie beznarzędziową regulację formatu – od regulacji wszystkich ograniczników formatowych, poprzez przesuwanie całego stosu, regulację równoległości i grubości bigu. Dodatkowo posiada on kontrolę brakującego arkusza, a także kontrolę podwójnego arkusza, elektryczne załączanie i odłączanie, mechaniczne załączanie i wyłączanie sprzęgła. Kolejne elementy linii HSB 7000 to maksymalnie osiem pionowych automatycznych samonakładaczy sfalcowanych arkuszy VF1 2:1. Ich działanie opiera się na zasadzie pionowego nakładania, które zapewnia delikatne traktowanie arkusza i wydłużanie czasu podawania. Samonakładacz VF1 umożliwia całkowicie beznarzędziową regulację formatu. Mechaniczne odłączanie samonakładaczy umożliwia indywidualne ustawienie punktów podawania arkuszy na łańcuch transportujący. Kolejne elementy linii to: system umożliwiający wykładanie strumieniowe SD1 (ok. 1 m), dodatkowy kompresor (przy więcej niż czterech nakładakach), stacja ręcznego nakładania MS, urządzenie do pracy z podwójnym użytkiem, urządzenie kontroli zszywki, trójnóż T3. Ten ostatni umożliwia prostą i prawie beznarzędziową regulację formatu dzięki zastosowaniu korb i śrub motylkowych oraz gwarantuje małe zużycie noży, dzięki zastosowanej tu koncepcji cięcia nożycowego. Trójnóż może być wyposażony w komplet noży umożliwiających wycinkę 6 mm lub rozcięcie na ostro. Kompaktowe wymiary oraz prędkość mechaniczna linii HSB 7000, wynosząca od 2000 do 7000 produktów na godzinę, umożliwiają jednoosobową obsługę systemu. Maksymalna grubość cięcia to 8 mm dla pojedynczych użytków i 3 mm dla użytków podwójnych. Maksymalna grubość broszury to 4 mm, minimalna 1mm. Maksymalne odcięcia – 30 mm od przodu i 30 mm od główki i stopki. Wszystkie te cechy i możliwości urządzenia sprawiają, że jej zakup usprawni pracę każdej introligatorni, a co za tym idzie przyspieszy cały proces produkcyjny i pozwoli użytkującemu zakładowi uzyskać przewagę konkurencyjną.

Coraz większym zainteresowaniem klientów firmy Avargraf cieszy się również nowoczesne urządzenie do odliczania arkuszy i wstrzeliwania w odpowiednie miejsca taśmy oddzielającej określone partie arkuszy. Liczony stos arkuszy układany jest na stole będącym integralną częścią liczarki. Urządzenie liczy z prędkością 2500 arkuszy na minutę, odlicza od 3 do 9999 arkuszy. Posiada elektroniczny wyświetlacz i system ostrzegający o kończącej się taśmie. Zastosowanie tego urządzenia w introligatorni lub innym przedsiębiorstwie oszczędza nie tylko pracę zatrudnionych osób, które mogą w tym czasie wykonywać inne zadania, ale także gwarantuje dokładność liczenia.

Klejarka BB 3002 odpowiada całkowicie wymogom wyrobu nowoczesnego, precyzyjnego i funkcjonalnego. Posiada estetycznie zaprojektowany ergonomiczny korpus, wygodnie usytuowany ekran dotykowy, z kolorowymi ikonami, niezwykle przydatny i funkcjonalny transporter gotowych wyrobów. BB 3002 jest urządzeniem wysoce zautomatyzowanym. Klei książki tych samych rozmiarów, ale różniące się grubością bez potrzeby zmiany ustawień przez operatora. Utrząsanie inicjowane jest także w sposób automatyczny i w odróżnieniu od większości maszyn konkurencji, jego częstotliwość zmienia się w zależności od rodzaju papieru i grubości klejonej książki. Proces ustawiania frezowania i by-passu (obejścia) odbywa się także z ekranu użytkownika, bez konieczności ustawień ręcznych. Ręcznego ustawiania nie wymaga też zmiana parametrów klejenia bocznego tj. by-passu, długości klejenia i jego wartości. Maszyna oferuje możliwość perfekcyjnego przygotowania do klejenia grzbietu książki – frez operuje do głębokości 3 mm, a 4 nożyki nacinają z dowolną gęstością arkusze bloku, co ułatwia penetrację kleju. Unikalnym rozwiązaniem jest możliwość wykonywania 6 bigów (wewnętrznych i zewnętrznych) okładki za pomocą noży bigujących przez co istnieją warunki techniczne dla klejenia okładek ze skrzydełkami. Wydajność maszyny jest porównywalna z wydajnością innych klejarek jednozaciskowych, jednak stopień zautomatyzowania wszystkich operacji , łatwość ich programowania oraz ergonomiczność BB 3002, pozwala na dużą oszczędność czasu operatora, a przez to na zwiększenie wydajności wynikowej produkcji.

W kontekście nowoczesnej introligatorni warto wspomnieć również o urządzeniach szwedzkiej firmy Lamina System AB. Maszyny tej firmy znajdujące się w ofercie Avargrafu – automaty i półautomaty z różnymi podajnikami podłoża, wierzchniego arkusza i opatentowaną przez tego producenta metodą prasowania warstw kaszerowanych - oferują wysoką wydajność przy doskonałej jakości produktu i nie wymagają długiego suszenia. Jedną z najnowszych linii tej firmy są urządzenia do kaszerowania Blackline. To maszyny nowej generacji, w pełni automatyczne, charakteryzujące się zwiększoną wydajnością produkcji do 70% (w stosunku do poprzednich modeli) i perfekcyjnym pasowaniem. Posiadają nowy, unikalny sposób ładowania górnego arkusza i podłoża, nowy ekran dotykowy, krótszy czas nagrzewania, większą łatwość obsługi i zwiększoną ergonomiczność a także nowy kolor. Przykładem ciekawego rozwiązania tej firmy jest model Blackline 1116 FA 800/500
przeznaczony do następującego sposobu kaszerowania: arkusz – do – arkusza papieru i tektura – do – tektury litej lub falistej. Maszyna charakteryzuje się budową modułową i zbudowana jest na sztywnej konstrukcji ramowej, wykonanej z anodyzowanych profili aluminiowych, stanowiącej o bardzo dużej wytrzymałości maszyny, która może służyć właścicielowi przez bardzo wiele lat. Ustawienia i zmiany parametrów wykonuje się bardzo szybko i łatwo, bez konieczności używania narzędzi. Kombinacja sterowania mechanicznego i z pomocą fotokomórki, daje w rezultacie dokładność pasowania poniżej +/- 0,5 mm, pod warunkiem zastosowania odpowiedniego papieru i przy zachowaniu określonych warunków. Wyposażona jest w następujące podzespoły: automatyczny podajnik podłoża z ciągłym podawaniem arkuszy, automatyczny podajnik górnych arkuszy, precyzyjne urządzenie klejące z automatycznym aplikatorem kleju, stację kaszerowania z automatycznym systemem pasowania bocznego i czołowego, stację docisku, sztaplarkę oraz instalację sterowania PLC.

Laminowanie jest jedną z częściej stosowanych metod uszlachetniania druków i przyczynia się do znacznego podwyższenia wytrzymałości powierzchniowej m.in. takich produktów jak: opakowania, okładki i obwoluty do książek, druki reklamowe, jak również zwiększa ich atrakcyjność wizualną. Chcąc wyjść naprzeciw wymaganiom i zapotrzebowaniom polskiego rynku poligraficznego firma Avargraf jakiś czas temu postanowiła rozszerzyć swoją dotychczasową paletę produktów oferowanych drukarniom o maszyny do laminowania serii Printlam produkowane przez hiszpańską firmę Tauler Maquinaria. Wszystkie w/w typy maszyn występują w dwóch wersjach formatowych: modele 52 – max. format: 520 x 720 mm, modele 75 – max. format: 750 x 1050 mm (laminatory buduje się także dla innych formatów poza podstawowymi). Charakterystyczną cechą jest wyjątkowo duży zakres gramatur: od 120 g/m2 do 600 g/m2. W opcji dostępne są dodatkowo: przewijarka, utrząsarka i sztaplarka. Maszyny serii Printlam przeznaczone są do małych i średnich drukarń i dostępne są w czterech następujących modelach: Printlam Basic, Printlam T,Printlam CT, Printlam CTI. Printlam Basic jest najprostszą maszyną do laminowania z tej serii o niewielkich wymiarach, z ręcznym podawaniem arkuszy na podajnik wyposażony w pasy transportowe, ręcznym ustawianiem zakładki i niedużą prędkością wynoszącą 14 m/min.
Printlam T stanowi podstawowy moduł maszyny, który można stopniowo rozbudowywać aż do uzyskania wersji całkowicie automatycznej. W wersji podstawowej arkusze papieru podawane są ręcznie; nie ma tu systemu rozdzielania arkuszy i cięcia. W związku z tym polaminowane arkusze mogą być nawijane na rolkę lub cięte ręcznie. Printlam CT jest półautomatyczną maszyną do laminowania z ręcznym nakładaniem arkuszy, automatycznym modułem laminującym i automatycznym systemem separacji i cięcia. Może osiągać prędkość ok. 20 m/min. - w zależności od sprawności operatora. Printlam CTI jest maszyną w pełni automatyczną, pracującą z prędkością 25 m/min., wyposażoną w elektroniczne sterowanie SPS, ekran dotykowy, wyświetlacz kontrolny, automatyczne podawanie arkuszy ze stosu sterowane głowicą, moduł laminujący, kalander wypełniony olejem, fotokomórkę zatrzymującą pracę maszyny w przypadku błędnego podania arkusza, perforację krawędzi folii polipropylenowej ułatwiającą separację arkuszy, automatyczny separator, wykładanie. Zadrukowane arkusze pobierane są automatycznie ze stosu poprzez ssawki i transportowane do zespołu laminującego. Tam następuje połączenie folii z papierem pod wpływem odpowiedniej temperatury kalandra i wałka dociskowego. Pneumatyczny docisk jest ustawiany podobnie jak temperatura laminowania i prędkość maszyny przez operatora. Polaminowane arkusze przechodzą do separatora, gdzie następuje ich automatyczne rozdzielenie i cięcie. Gotowe arkusze układane są na stole wykładania. O decyzji wprowadzenia przez firmę Avargraf do swojej oferty maszyn do laminowania Printlam zaważyły takie elementy jak solidność i wysoka jakość wykonania maszyn, rozwiązania konstrukcyjne zapewniające wysoką stabilność procesu laminacji w całym zakresie prędkości, wyjątkowo szeroki zakres gramatur laminowanych materiałów – od 120 – 600 g/m2, wysoka ocena użytkowników zagranicznych (drukarnie offsetowe i cyfrowe), krótkie czasy przygotowania maszyny do kolejnych zleceń. Wszystkie powyższe cechy powodują, że laminatory Printlam są bardzo dobrą propozycją dla klientów myślących o zakupie urządzeń, które obok wysokiej jakości laminowania zapewniają niskie koszty eksploatacji. Konstrukcja i solidność wykonania zapewniają długą bezawaryjność maszyn, co z pewnością znajdzie uznanie wśród użytkowników.

Kolejnym rozwiązaniem, jakie swoim klientom, chcącym unowocześnić park maszynowy swojego zakładu poligraficznego, może zaproponować firma Avargraf jest automat do nitowania, z dwoma głowicami, firmy HANG, przeznaczony do mocowania mechanizmów zamykających w segregatorach i teczkach na dokumenty. W urządzeniu tym podawanie nitu jest ustawione i dostosowane do jednej średnicy trzonka nitu, przy czym dopuszczalne są różne jego długości, a tolerancja wymiaru łba nitu wynosi 2 mm (zakres regulacji odstępu między nitami wynosi od 35 do 440 mm). Urządzenie umożliwia wykonanie pojedynczego nitowania po unieruchomieniu lewej i środkowej głowicy nitującej. Pozwala również na szybkie i łatwe ustawienie za pomocą zintegrowanej podziałki znajdującej się na stole i łatwo regulowanych ograniczników. Regulacja odległości między nitami odbywa się tu za pomocą ręcznego pokrętła. Urządzenie uruchamiane jest za pomocą elektrycznego przycisku nożnego i/lub trzech mikrowłączników w tylnych i bocznych ogranicznikach, które pozwalają na szybkie i precyzyjne pozycjonowanie.

Kolejną propozycją firmy Avargraf, cieszącą się coraz większym uznaniem klientów, są klejarki przystosowane do klejenia klejem PUR. Przykładem jest model MR720 PUR firmy Jud-Ecamo. Zaletą tego urządzenia jest to, iż wykorzystuje ono, jako jedyna w swojej kategorii klejarka, klej PUR zarówno do klejenia grzbietu książki, jak i jej boków, przyczyniając się w znaczący sposób do polepszenia jakości gotowego produktu. Maszyna posiada wbudowane urządzenie, które kalibruje rolki bigujące oraz otwarcie dyszy aplikatora kleju w zależności od grubości klejonej książki. Precyzyjne ustawienia zapewniają bezszczotkowe silniki elektryczne napędzające rolki bocznego klejenia oraz rolki bigujące eliminujące czas zwłoki przy zmianie grubości klejonego bloku. Obsługa urządzenia jest prosta, a funkcje maszyny ustawiane są na ekranie dotykowym. Szczelna instalacja aplikacji kleju zapewnia jego stałą płynność w długim przedziale czasu (20 kg pojemnik jest zdatny do użytkowania w ciągu niemal 80 dni) oraz uniemożliwia przedostanie się oparów kleju do pomieszczeń. Regulowana wysokość dyszki zapewnia uzyskanie warstwy kleju o stałej grubości.

Nowością w ofercie firmy Avargraf jest również automat do wykrawania otworów – Docu Punch. Jest to urządzenie do wykonywania otworów i podcięć pod zawieszki kalendarzowe, o wydajności perforowania do 30 ryz papieru (80g/m2) w ciągu godziny. Urządzenie jest proste w obsłudze, a jego ergonomiczny kształt pozwala na wykonywanie wszystkich operacji (łącznie z wymianą narzędzia) od części frontowej maszyny. Aktywacja operacji odbywa się tu poprzez proste naciśnięcie klawisza na panelu dotykowym wyświetlacza ciekłokrystalicznego. Sztancowane arkusze pojawiają się na wyjściu z maszyny w prawidłowej kolejności. Maksymalny format arkusza wynosi 330 x 330 mm.

Ciekawym rozwiązaniem w oferowanych i sprzedawanych przez firmę Avargraf falcerkach produkcji renomowanej niemieckiej firmy GUK, na które warto zwrócić uwagę, jest wprowadzone na szeroką skalę innowacyjne sterowanie cyfrowe L4-Control/M4-Control z aktywnym, barwnym monitorem ciekłokrystalicznym tzw. touch screeen oraz dodatkowymi pomocniczymi panelami sterowniczymi z płaską klawiaturą i wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi. Sterowanie to umożliwia dialog operatora z komputerem sterującym pracą maszyny poprzez dotykanie odpowiednich miejsc na monitorze. Komunikaty wyświetlane są w języku polskim.
Pomocnicze pulpity sterownicze z płaską klawiaturą i wyświetlaczem ciekłokrystalicznym umieszczone przy każdym podzespole umożliwiają narządzanie falcerki z różnych miejsc. Istnieje również możliwość całkowicie automatycznego sterowania kieszeniami falcującymi.

Innowacje wprowadzono również do oferowanych i sprzedawanych przez firmę Avargraf od lat krajarek jednonożowych produkcji niemieckiej firmy Perfecta. Do najważniejszych należy sterowanie HTVC, które zastąpiło sterowanie TVC stosowane w tych urządzeniach od 1994 roku i podlegające od tego czasu szeregu modyfikacjom, w którym Perfecta jako pierwszy producent krajarek zastosowała aktywny, barwny monitor ciekłokrystaliczny, dotykowy tzw. „touch screen”. Obecnie sterowanie opiera się na dużym, 15 calowym monitorze dotykowym z rozbudowanym graficznym wspomaganiem programowania
i obróbki danych w tym oczywiście również z alfanumeryczną (literową) klawiaturą dotykową wyświetlaną na ekranie. Pamięć danych ma 30.000 miejsc (programów) z możliwością rozszerzenia za pomocą zewnętrznych nośników pamięci. Standardowo urządzenie wyposażone jest w port USB i jedną pamięć typu „Pendrive”. Na szczególną uwagę zasługuje System Computer to Cut umożliwiający współpracę z systemem CIP 3 / CIP 4 przy zastosowaniu oprogramowania Cuttronic.

Oferta Avargrafu jest bardzo szeroka i z pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Rosnąca liczba sprzedawanych przez tę firmę nowoczesnych urządzeń potwierdza tezę, że przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej warto postawić na innowacyjne urządzenia, dobrane odpowiednio do potrzeb danego zakładu poligraficznego.
Tym jednak, którzy nie mogą pozwolić sobie na sprzęt nowy, choć zależy im by był nowoczesny, firma Avargraf proponuje sprawdzone i dobre urządzenia z drugiej ręki, a jej pracownicy chętnie pomogą, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, przy wyborze najwłaściwszego rozwiązania.