"Świat DRUKU 10/2006" Nowe maszyny do laminowania PrintLam na polskim rynku

Avargraf poszerza ofertę o maszyny PrintLam
Laminowanie jest jedną z częściej stosowanych metod uszlachetniania druków, przyczynia się do znacznego podwyższenia wytrzymałości powierzchniowej takich produktów, jak opakowania, okładki i obwoluty do książek, druki reklamowe, zwiększa również ich atrakcyjność wizualną.
Chcąc wyjść naprzeciw wymaganiom polskiego rynku poligraficznego i zaspokoić zapotrzebowanie klientów, firma Avargraf postanowiła poszerzyć paletę produktów dotychczas oferowanych drukarniom właśnie o maszyny do laminowania – z serii PrintLam, produkowane przez hiszpańską firmę Tauler Maquinaria, z siedzibą w Barcelonie.

W 1960 roku Talleres Tauler, jako pierwsza firma w Hiszpanii, rozpoczął w Valladolid produkcję urządzeń do laminowania na zimno. W roku 2004 Tauler Maquinaria zaprezentowała laminator Print-Lam CTI – nowoczesną maszynę będącą efektem rozwoju firmy. Do tej pory na świecie zainstalowano ponad 3000 maszyn hiszpańskiego producenta.
Maszyny z serii PrintLam mają budowę modułową i służą do jedno-stronnego laminowania na gorąco folią polipropylenową zadrukowanych arkuszy papieru i kartonu. Dostępne są jako cztery modele:
• PrintLam Basic
• PrintLam T
• PrintLam CT
• PrintLam CTI.

Wszystkie wymienione typy maszyn występują w dwóch wersjach formatowych: modele 52 mają maksymalny format 520×720 mm, modele 75 – 750×1050 mm. Charakterystyczną cechą jest wyjątkowo duży zakres gramatur materiałów, które można poddać laminowaniu: od 120 g/m2 do 600 g/m2. Zaletą maszyn PrintLam jest możliwość laminowania druków wykonanych zarówno tradycyjną techniką offsetową, jak i metodą druku cyfrowego. Urządzenia są łatwe i przyjazne w obsłudze, ergonomiczne, kompaktowe, pozwalają generować oszczędności – są przystosowane do obsługi przez jednego operatora. Jako opcja dostępne są dodatkowo: przewijarka, utrząsarka i sztaplarka.
Maszyny z serii PrintLam przeznaczone są do małych i średnich drukarń.

Każdy znajdzie model dla siebie
PrintLam Basic jest najprostszą maszyną do laminowania z tej serii, o niewielkich wymiarach, z ręcznym podawaniem arkuszy na podajnik wyposażony w pasy transportowe, ręcznym ustawianiem zakładki i niedużą prędkością, wynoszącą 14 m/min.

PrintLam T stanowi podstawowy moduł maszyny, który można stopniowo rozbudowywać aż do uzyskania wersji całkowicie automatycznej. W wersji podstawowej arkusze papieru podawane są ręcznie, nie ma systemu rozdzielania arkuszy i cięcia. W związku z tym polaminowane arkusze mogą być nawijane na rolkę lub cięte ręcznie.
PrintLam CT to półautomatyczna maszyna do laminowania, z ręcznym nakładaniem arkuszy, automatycznym modułem laminującym i automatycznym systemem separacji oraz cięcia. Może osiągać prędkość ok. 20 m/min – co zależy także od sprawności operatora.

PrintLam CTI jest maszyną w pełni automatyczną, pracującą z prędkością 25 m/min, wyposażoną w elektroniczne sterowanie SPS, ekran dotykowy, wyświetlacz kontrolny, automatyczne podawanie arkuszy ze stosu sterowane głowicą, moduł laminujący, kalander wypełniony olejem, fotokomórkę zatrzymującą pracę maszyny w przypadku błędnego podania arkusza, perforację krawędzi folii polipropylenowej ułatwiającą separację arkuszy, automatyczny separator, wykładanie.
Zadrukowane arkusze pobierane są automatycznie ze stosu poprzez ssawki i transportowane do zespołu laminującego. Tam, pod wpływem odpowiedniej temperatury kalandra i wałka dociskowego, następuje połączenie folii z papierem. Pneumatyczny docisk jest ustawiany przez operatora, podobnie jak temperatura laminowania i prędkość maszyny. Polaminowane arkusze przechodzą do separatora, gdzie następuje ich automatyczne rozdzielenie i cięcie. Gotowe arkusze układane są na stole wykładania.

Zalety maszyn PrintLam
Na decyzji wprowadzenia przez firmę Avargraf do swojej oferty maszyn do laminowania PrintLam zaważyły takie elementy, jak:
• solidność i wysoka jakość wykonania maszyn
• rozwiązania konstrukcyjne zapewniające wysoką stabilność procesu laminacji w całym zakresie prędkości
• wyjątkowo szeroki zakres gramatur laminowanych materiałów – od 120 do 600 g/m2
• wysoka ocena użytkowników zagranicznych (drukarnie offsetowe i cyfrowe)
• krótkie czasy przygotowania maszyny do kolejnych zleceń.

Wszystkie powyższe cechy powodują, że laminatory PrintLam są bardzo dobrą propozycją dla klientów myślących o zakupie urządzeń, które obok wysokiej jakości laminowania zapewniają niskie koszty eksploatacji. Konstrukcja i solidność wykonania umożliwiają długą bezawaryjną pracę maszyn, co z pewnością znajdzie uznanie wśród użytkowników. Wprowadzając na polski rynek produkty firmy Tauler Maquinaria, firma Avargraf daje możliwość bezpośredniego zapoznania się z automatyczną maszyną do laminowania typu PrintLam 75 CTI w salonie prezentacyjnym w siedzibie firmy:

Avargraf sp. z o.o.
ul. Taneczna 7A
02-829 Warszawa
tel. 022 331 33 33
fax: 022 331 33 34