ŚWIAT DRUKU 10/2011 Avargraf i kolejne instalacje urządzeń C.P. Bourg

Avargraf to wieloletni już na rynku polskim dostawca urządzeń belgijskiej firmy C.P. Bourg, której urządzenia cieszą się dużym uznaniem użytkowników z Polski. W ostatnim czasie kolejne drukarnie zdecydowały się na zakup systemów tego belgijskiego producenta. Zbieraczka BST-e rozpoczęła pracę w drukarni Regis w Kobyłce, natomiast oklejarka BB 3002 usprawni proces produkcyjny w drukarni Piktor z Łodzi.

Belgijska firma C.P. Bourg to światowy lider w produkcji maszyn do oprawy broszurowej oraz zeszytowej. Od ponad 50 lat jest inicjatorem oraz promotorem wdrażania nowoczesnych technologii, a ponad osiemnastoletnia współpraca z naszą firmą zaowocowała naszym bogatym doświadczeniem w zakresie doboru, instalacji oraz serwisowania maszyn, stosowanych do oprawy introligatorskiej zarówno po druku tradycyjnym jak i cyfrowym.Dlatego cieszy nas fakt, że doceniają to również nasi klienci, decydując się na zakup urządzeń firmy C.P. Bourg, które znajdują się w naszej bogatej ofercie. Do ich grona dołączyły w ostatnim czasie dwie drukarnie – drukarnia Regis z Kobyłki oraz Piktor z Łodzi mówi Sławomir Kugaudo, prezes firmy Avargraf.


Drukarnia Regis Sp. z o.o. funkcjonuje na rynku poligraficznym od roku 2001. Jest nowoczesną drukarnią offsetową, dysponującą systemem CTP, czterokolorowymi maszynami Komori w formatach B2 i B3 oraz rozbudowaną introligatornią (do której dołączył w ostatnim czasie system firmy C.P. Bourg), która umożliwia wykonanie oprawy każdego rodzaju. Specjalizuje się w drukowaniu miesięczników kolorowych, ulotek, plakatów, folderów. W ofercie posiada także bloczki, teczki, kalendarze, książki w różnych oprawach oraz różnego rodzaju akcydensy.


Zakupiona przez drukarnię Regis linia do oprawy broszurowej, oparta na wieżach zbierających BST E jest najnowszą propozycją firmy C.P. Bourg. Charakterystyczną cechą wież jest możliwość zbierania arkuszy w formacie do 600 mm i jest to jedyna zbieraczka wieżowa na rynku, która może pracować z tym formatem. Kolejną ciekawą zaletą BST E jest zwiększenie wysokości stosu nakładanego papieru na półkach - wysokość stosu wynosi tu 70 mm. Podawanie papieru odbywa się za pomocą specjalnych taśm zasysających, działających podciśnieniowo. Taśmy te - dzięki swojej unikalnej budowie - spełniają rolę ssawek, a jednocześnie gwarantują prawidłowe pobieranie arkuszy i uniemożliwiają ich przesunięcie w trakcie zbierania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zbierania papierów powlekanych lub foliowanych. Wieże pracują w zakresie gramatur od 40 do 350 gram. Posiadają - podobnie jak poprzednie modele - możliwość zbierania dwustronnego tzn. mogą zbierać w prawą lub lewą stronę oraz prawą i lewą stronę jednocześnie.  


Łódzka firma poligraficzno-wydawnicza Piktor – kolejna, która w ostatnim czasie zdecydowała się na zakup rozwiązania C.P. Bourg – to z kolei przedsiębiorstwo świadczące usługi w zakresie druku cyfrowego. W swoim parku maszynowym posiada wiele urządzeń drukujących i introligatorskich (w tym również dostarczone wcześniej przez firmę Avargraf). Jej klientami są przede wszystkim duże zakłady przemysłowe, wydawnictwa książkowe, ośrodki akademickie i naukowe oraz agencje reklamowe, a także drukarnie offsetowe, dla których część prac, np. druki personalizowane lub nakłady poniżej 500 egz. jest nieopłacalna lub niewykonalna.


Oklejarka C.P. Bourg BB 3002 to kolejne urządzenie tego belgijskiego producenta w parku maszynowym drukarni Piktor. Jest ona kontynuacją i jednocześnie rozbudowaniem wersji BB 3001, różniącą się od swojej poprzedniczki w pełni elektronicznym sterowaniem całego przebiegu pracy z poziomu panelu dotykowego LCD, bez jakiejkolwiek ingerencji manualnej ze strony operatora. Jedyne czynności do jakich ogranicza się obsługa BB 3002 to włączenie maszyny, umieszczenie bloku w szczękach urządzenia, wybranie odpowiedniego programu klejenia z panelu, a następnie odebranie oklejonej już pracy z wykładaka. Cały proces jest niezwykle prosty, szybki i bardzo precyzyjny, a co najważniejsze - w pełni eliminujący tzw. „błąd rozruchu”. Po włożeniu bloku w szczęki maszyny, jest on utrząsany ze zmienną siłą  celem dostosowania się do jakości papieru, po czym jest on automatycznie zaciskany w szczęce. Następnie należy wybrać program klejenia (np. książkowe z okładką, blokowe z automatycznym wyrzuceniem, blokowe z ręcznym wyjęciem). Kolejnym  etapem pracy jest nacinanie grzbietu bloku; głębokość frezowania regulowana jest skokowo co 0,5 mm. W trakcie frezowania ścinki są odsysane przez zewnętrzny odsysacz pyłu papieru o wysokiej wydajności, standardowo dostarczany wraz z maszyną bez dodatkowych opłat.  Nanoszenie kleju odbywa się w 3 etapach: wstępne rozprowadzenie, naniesienie warstwy zasadniczej, oraz zgarnianie jego nadmiaru. Zespół nanoszenia kleju składa się z 3 cylindrów oraz 2 krążków bocznego klejenia. Następnie praca trafia do stacji zaciągania okładki, która wyposażona jest w automatyczny docisk okładki do grzbietu oraz do boków bloku (z panelu można regulować siłę docisku, położenie grzbietu podczas docisku oraz jego czas). Okładka podawana jest automatycznie za pomocą ssawek; maszyna wyposażona jest również w elektroniczną kontrolę braku podania okładki. Możliwe jest wykonanie do 6 równoległych bigów w okładce, regulowanych automatycznie w zależności od grubości książki, co daje możliwość klejenia bloków z okładkami w różnych układach np. tzw. „broszury angielskiej”. Ustawienie bigów odbywa się w sposób całkowicie automatyczny, poprzez wybranie żądanego rodzaju bigowania (big otwierający, zamykający lub brak bigu) z panelu LCD.