"Świat DRUKU 12/2006" Złamywarki na każdą okazję. Dni otwarte w firmie GUK

Niemiecka firma GUK – Falzmaschinen Griesser & Kunzmann GmbH & Co. KG, znany w skali światowej producent złamywarek, zorganizowała w dniach od 21 do 23 września br. dni otwarte w swojej siedzibie w Wellendingen w Wirtembergii, około sto kilometrów na południe od Stuttgartu. W imprezie wzięło udział około tysiąc osób. Goście chwalili wspaniałą atmosferę i bardzo interesujący asortyment zaprezentowanych urządzeń. Również właściciele firmy, Ilse Reger i Bernd Kunzmann, byli bardzo zadowoleni z ich przebiegu. „Było to pierwsze przedsięwzięcie tego rodzaju w historii firmy” – powiedzieli. „Cieszymy się szczególnie z pozytywnego oddĽwięku, zarówno ze strony naszych gości, jak i naszych partnerów”.

Historia firmy GUK rozpoczęła się w styczniu 1948 roku, gdy Anton Kunzmann wraz ze swoim partnerem Karlem Griesserem założył przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem części toczonych dla firmy Bosch, których produkcja odgrywa w dalszym ciągu istotną rolę. Pierwsza falcerka została wyprodukowana w roku 1950. Od tego czasu trwa nieprzerwany rozwój firmy stawiającej od samego początku swojego istnienia na jakość, innowacyjność i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klienta – te elementy strategii doprowadziły do sukcesu młodego przedsiębiorstwa. Odwaga i dalekowzroczność spowodowały, że z biegiem lat z małego warsztatu powstała firma licząca się w skali ogólnoświatowej.

W roku 1997, po śmierci wspomnianego założyciela firmy, Antona Kunzmanna, kierownictwo przejęły jego dzieci: Ilse Reger i Bernd Kunzmann. Automaty falcujące GUK konstruuje i buduje całkowicie we własnym zakresie, zatrudniając około 220 pracowników. Pomieszczenia produkcyjne zajmują powierzchnię ponad 6000 metrów kwadratowych. W ciągu ostatnich trzech lat zainwestowano ok. 3,5 mln euro w nowe budynki i urządzenia.
Z 14 typoszeregów można wykonać ponad 100 różnych wariantów konfiguracji maszyn. Są one stosowane nie tylko w poligrafii, ale również w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, produkcji opakowań, w introligatorniach, urzędach, bankach i wielu innych działach gospodarki.

Do dnia dzisiejszego wyprodukowano i sprzedano ponad 40 000 agregatów falcujących oznaczonych logo firmy GUK. Na rynki zagraniczne trafia 60% wartości produkcji. Program dostaw obejmuje złamywarki o maksymalnych formatach początkowych od A4 do B1, kieszeniowe i kombinowane (czyli kieszeniowo-nożowe), urządzenia do produkcji mailingów, nakładacze arkuszy, maszyny do ulotek farmaceutycznych (wolno stojące i umieszczane w liniach pakujących), systemy doprowadzania wrzutek, nakładacze z roli oraz różnorodne oprzyrządowanie.
W zakresie produkcji falcerek do ulotek farmaceutycznych firma GUK jest absolutnym liderem, mając blisko 90-procentowy udział w światowym rynku tego typu urządzeń.

Jak podkreśla nowy szef sprzedaży, Herbert Hermann, GUK ma w swoim portfolio wielką różnorodność wyrobów. Z tak szerokiego asortymentu klient może wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie. Główną rolę w produkcji odgrywa automatyzacja, a dla uzyskania końcowej, najwyższej jakości maszyn, konieczny jest pełen, bardzo szeroki zakres czynności wykonywanych podczas produkcji, od jej początkowej fazy przy wstępnej obróbce części do końcowego montażu, który jest możliwy dzięki umieszczeniu całego procesu produkcyjnego w jednym miejscu – w firmie GUK.
Przy okazji dni otwartych nastąpiła inauguracja nowego salonu wystawowego – „Centrum informacji klienta”. Na 300 metrach kwadratowych są na stałe prezentowane falcerki GUK w wersjach dostosowanych do określonych warunków, zgodnie z praktycznym zastosowaniem. Tak więc powstała znakomita przestrzeń do prezentacji wyrobów – w dalszym ciągu nastąpi poszerzenie oferty firmy GUK o szkolenia w zakresie produktu, obsługi i sprzedaży.

We wrześniu w Wellendingen zademonstrowano następujące urządzenia, podzielone na grupy ze względu na różnorodny i obszerny asortyment:
1. Standardowe systemy falcujące
• falcerki
– jednołamowa do listów FA24/2 – BAS 230
– przewoĽna FA 45/6 FL2-45
– FA 36/6-4 - SAF 36 i FA 36/4 z ZTR 36
– ZK 500/4P
• kombinacja do bigowania i cięcia/falcowania, wyposażona w:
– SM 50/2 z FL2-50 i FA 50/4 – II agregat falcujący
– zestaw Try Creaser do wykonywania mikroperforacji, nacinania i bigowania
• wysoko wydajny złam okienkowy na 3 użytki
– K 50/6 – FL2-50 z wstępnymi (przedskładkowymi) wałkami narzędziowymi
– kieszeń do łamania okienkowego FE 50, prasa do składek
– samonakładacz paletowy do ciężkich zadrukowanych użytków
– K 74/8 – KTL – P4
– ZK 500 agregat falcujący do łamania nożowego
– prasa do sfalcowanych składek BAS/STB 700 i wykładanie S-720.

2. Falcowanie miniaturowych ulotek farmaceutycznych FA 43/12-6 – FL2-43
• bigowanie wodne ośmiokrotne, system czytania kodów, zwrotnica wyrzucająca
• zamykanie metodą etykietowania.

3. Systemy do wykonywania mailingów
• FA 54/6 – FL2-54, ze sterowaniem L4-Control
– wałki falcujące z pierścieniami gumowymi typu Vulkolan, wałki segmentowe 1-3-5, ZWT 52/2
– perforacja taktowa, klejownik dwuścieżkowy
– RT 52, taśma transportowa z podsysem wraz ze stacją otwierającą
– SM 54/4, mikroperforacja i perforacja taktowa, gumowanie
– taśmy transportowe z podsysem, z aplikatorem kart, złam pługowy, etykieciarka
– personalizacja z systemem ink-jet
• FA 74/6-4-2 – P4
– sterowanie L4-Control, klejownik
– RT 52, ze stacją otwierania/zamykania
– automatyczne ustawienie kieszeni falcujących w trzech agregatach falcujących.
4. System do wykonywania bookletów FA 74/8 – samonakładacz bębnowy R6
• sterowanie L4-Control, wałki falcujące z pierścieniami gumowymi typu wulkolan, wstępne (przedskładkowe) wałki narzędziowe
• klejownik C220, FA 54/6 z wałkami prasującymi na wyjściu
• sztanca FlatPunch 600 ze sztancowaniem dwóch użytków jednocześnie.

5. System fold-on-demand FA 50/4 – AT 52
• falcowanie selektywne/pneumatyczne kieszenie do łamania okienkowego
• system druku barwnego przy pomocy drukarki laserowej.

6. System cięcia bez końca – odwijak z roli
• rotacyjne cięcie poprzeczne, FA 54/6-AT.

7. System kontroli optycznej FA 74/4 z samonakładaczem bębnowym R6
• system kontrolny z kamerą
• wykładanie do ulotek farmaceutycznych BAS/FSA 800.

Na szczególną uwagę zasługują: automatyczna linia do produkcji mailingów i etykiety typu booklet wykonywane podwójnym użytkiem.
Automatyczna linia do mailingów, duża i kompletnie wyposażona, była centralnym punktem ekspozycji i magnesem przyciągającym zwiedzających. Dzięki swojej budowie modułowej urządzenia firmy GUK zapewniają użytkownikowi maksymalną elastyczność; są mobilne, dzięki czemu można tworzyć różne konfiguracje, w zależności od aktualnego zlecenia. Zaprezentowany system był wyposażony m.in. w taśmę transportową z podsysem, podajnik kart, złam pługowy i etykieciarkę. Personalizacja odbywała się za pomocą systemu ink-jet.

W jaki sposób można ekonomicznie wykonywać booklety podwójnym użytkiem, mogli przekonać się zwiedzający oglądając zaprezentowany system FA 74/8 z samonakładaczem bębnowym. Zintegrowana w ramach systemu sztanca Flat-Punch zapewnia najwyższą precyzję i krótkie czasy narządu.

Oprócz tego, w ramach zwiedzania całego przedsiębiorstwa pokazano w trakcie pracy ok. 40 maszyn znajdujących się w halach produkcyjnych. Wszystkie maszyny były przeznaczone dla określonych klientów i wykonane na ich zamówienie.
Podczas dni otwartych zapewniono wszystkim gościom możliwość zapoznania się z rozwiązaniami technicznymi na najwyższym poziomie, stworzono również okazję do fachowych rozmów, na które w codziennym biznesie nie można zwykle poświecić wystarczająco dużo czasu. „Premiera” zakończyła się więc pełnym sukcesem, jak stwierdził Herbert Hermann, a po takim sukcesie na pewno nie były to ostatnie dni otwarte w firmie GUK.

Marek Motyl