ŚWIAT POLIGRAFII 07/2011 Nowe urządzenie do obróbki introligatorskiej po druku cyfrowym w ofercie firmy Avargraf

W ostatnim czasie w ofercie firmy Avargraf pojawiła się nowa linia do obróbki po druku cyfrowym - C.P. Bourg Near-Line, składająca się  z podajnika arkuszy zadrukowanych cyfrowo - BSF, modułu BCM-e i finiszera BM-e. Tak skonfigurowaną linię C.P. Bourg można obecnie oglądać w pracy w salonie firmy Avargraf przy ulicy Tanecznej 7A w Warszawie. To nowość na polskim rynku, która – podobnie jak inne urządzenia znajdujące się w ofercie Avargrafu, skierowane do tego sektora działalności poligraficznej – gwarantuje szybką obsługę klientów zlecających prace drukowane w technologii cyfrowej.

W ostatnich latach na rynku poligraficznym odnotowuje się znaczny wzrost instalacji maszyn do druku cyfrowego. Wychodząc naprzeciw nowym trendom firma Avargraf wprowadziła do swojej oferty kolejne urządzenia, dedykowane obróbce papierów zadrukowywanych w technologii cyfrowej - linię belgijskiej firmy C.P. Bourg, posiadającej 50–letnie doświadczenie w produkcji systemów zbierająco–broszurujących, której wieloletnim partnerem jest Avargraf.

Linia C.P. Bourg Near-Line z nakładaczem z wysokiego stosu, stworzona przede wszystkim z myślą o obróbce arkuszy drukowanych cyfrowo, może być również stosowana do prac po druku tradycyjnym i przeznaczona jest do oprawy szytej tzw. broszurowej. Linię tworzy podajnik BSF, połączony on-line z finiszerem BM-e, poprzez moduł obcinająco-bigujący BCM-e. Arkusze, przechodząc przez odpowiednio skonfigurowane moduły, są kolejno obcinane, bigowane, falcowane, szyte oraz docinane czołowo, co finalnie daje gwarancję spójnego produktu wysokiej jakości. Minimalny format gotowych produktów może być mniejszy niż broszurka CD-ROM a maksymalny to 364 x 571,5 mm.


Podajnik BSF umożliwia osiągnięcie dużej wydajności obróbki, przy zachowaniu kolejności zebranych w stos arkuszy. Podajnik bezpośrednio przejmuje
i automatycznie podaje papier z drukarek różnych producentów i różnych stosów na wózkach do urządzeń finiszerów.


Urządzenie wyposażone jest w nowocześnie pomyślany stół powietrzny, umożliwiający operatorowi załadunek i łatwe scentrowanie stosu zebranych kompletów drukowanych przez następujące maszyny cyfrowe: Xerox Docu Tech, Xerox Nuvera,  Kodak Digimaster, Océ Varioprint 5000, HP Indigo 3500, 5000, 550 i 7000. Ponadto, dzięki zastosowaniu opcjonalnego łącznika, stosy tworzone na sztaplarkach maszyn Xerox iGen3 oraz Xerox iGen4 mogą być z łatwością podawane do modułu BSF.

Istotną cechą podajnika BSF jest możliwość załadowania stosu papieru o łącznej wysokości do 652 mm (maszyna posiada dwa nakładaki: górny - mogący pomieścić stos 152 mm okładek oraz dolny - mieszczący 500 mm stosu papieru). Urządzenie może podawać arkusze ze zróżnicowanymi prędkościami i zależą one od formatów podawanych arkuszy: do modułu BM-e - maksymalnie 15 000 ark./godz., do modułu BDF-e - maksymalnie 14 000 ark./ godz., a z wykorzystaniem modułu BCM-e - maksymalnie 12 000 ark./godz. Wyposażenie podajnika w komplet szerokich pasków z otworami, pracujących na zasadzie podciśnienia, umożliwia podawanie arkuszy w dużym przedziale gramatury – w jednym stosie mogą się znaleĽć arkusze o gramaturze 60–350 g/m2. Urządzenie dodatkowo wyposażone jest w detektory podwójnego arkusza lub braku jego pobrania z którejkolwiek przegrody. Sygnalizuje też pusty stos. W przypadku braku podania arkusza, system próbuje podać arkusz ponownie. W przypadku pobrania podwójnego arkusza, system zatrzymuje się, aby zapobiec zszyciu nieprawidłowych kompletów. Detekcja podwójnego arkusza odbywa się za pomocą czujników ultrasonicznych, które nie wymagają operacji kalibracji.


Jako urządzenie opcjonalne, podajnik BSF może być wyposażony w skaner do odczytywania kodu kreskowego, umieszczonego w dowolnym miejscu arkusza, bez konieczności lokowania go w jednym, konkretnym położeniu.
Podajnik BSF współpracuje z szeregiem akcesoriów C.P. Bourg tj. z agregatem BDF-e - szycie, falcowanie i cięcie w jednym module; BCM-e – automatem szyjącym, falcującym i obcinającym czołowo; dwumodułowym automatem do produkcji broszur BM-e – umożliwiającym szycie i falcowanie w jednym module, obcinanie w osobnym oraz z urządzeniem do formowania grzbietów SQE.
BSF może być w elastyczny sposób zestawiany w linie o wysokiej wydajności. Daje możliwości sterowania za pomocą pojedynczego panelu, automatycznego sprawdzania zgodności danych na różnych urządzeniach przed rozpoczęciem pracy. Jest kompatybilny z większością modeli maszyn do druku cyfrowego oraz posiada pojemną pamięć powtarzalnych prac, co gwarantuje efektywną i sprawną obsługę klientów zlecających prace drukowane w technologii cyfrowej.