"Świat Poligrafii" 11/2002 -Dni Otwarte w firmie Perfecta

Dni Otwarte w siedzibie firmy Perfecta w Bautzen (Niemcy) odbyły się w dniach 13 i 14 września br. Perfecta należy do grona firm produkujących maszyny i urządzenia pracujące w introligatorni.

Na zrekonstruowanym i odnowionym terenie fabryki uczestnikom przedstawiono
następujące produkty tej znanej firmy:

- krajarkę jednonożową Perfecta 76 UC
- linię do cięcia składającą się z: podnośnikiem stosu ciętego materiału SL 10 P, utrząsarką z wałkiem wyciskającym SA 110 A, krajarką Perfecta 115 TVC z monitorem ciekłokrystalicznym „touch screen” oraz sterowanym komputerowo krzywieniem i pochyleniem siodła, układaczem stosu B 3N,
- trójnóż SDY-2
- trójnóż Circut BoD-F
- trójnóż o wysokiej wydajności Trim Star 110
- maszynę do oprawy bezszyciowej Perfecta Bookline 1800
- urządzenie do odwracania stosu papieru PT 10 PAJ

Oprócz tego została zaprezentowana automatyczna linia do wiercenia otworów w blokach i zaokrąglania rogów produkcji niemieckiej firmy H.-J. Duerselen.

Po raz pierwszy przedstawiono nową maszynę do oprawy bezszyciowej o nazwie Perfecta Bookline 1800 o wydajności 1800 produktów/godz.. Perfecta Bookline 1800 posiada pięć klamer do trzymania i prowadzenia produktu. Jest wyposażona w ręczne podawanie bloku, automatyczne podawanie okładki wraz z jej wstępnym bigowaniem, frezowanie grzbietu, wyrównywanie położenia składek w bloku poprzez utrząsanie, nanoszenie kleju gorącego (z programowanym początkiem i końcem ścieżki klejowej), wbudowany tzw. premelter (dodatkowy zbiornik kleju), klejenie boczne, automatyczne zaciąganie bloku w okładkę, wykładanie na transporter. Maszyna może pracować oddzielnie (wersja „solo”) lub współpracować w ramach linii potokowej z trójnożem (wersja in-line).

Podczas Dni Otwartych maszyna Perfecta Bookline1800 była ustawiona w linii razem z trójnożem Circut Bo D-F. Circut Bo D-F miał swoją premierę podczas targów IPEX 2002. Trójnóż ten będący nowatorskim i jedynym na świecie tego typu rozwiązaniem, wymaga dokładniejszego, oddzielnego omówienia.

Opracowano na podstawie informacji prasowej firmy Avargraf.