Zadowoleni klienci Avargrafu – dystrybutora maszyn do kaszerownia firmy Lamina System (02.09.2010)

Warszawa, 02.09.2010


Firma Avargraf, od wielu lat zajmująca się sprzedażą maszyn i materiałów poligraficznych, jest m.in. wyłącznym dystrybutorem na rynku polskim firmy Lamina System AB. Tym samym urządzenia tego szwedzkiego producenta, specjalizującego się w produkcji maszyn do kaszerowania, znajdują coraz większą rzeszę odbiorców w Polsce. W roku 2010 Avargraf  pośredniczył w sprzedaży kilku maszyn Lamina – klejarek do pudeł i maszyn do kaszerowania do następujących firm: SCA Packaging Poland, Werner Kenkel Sp. z o.o. oraz Trefl SA.
Jedną z ostatnich instalacji jest półautomat do kaszerowania 1116 Basic dostarczony do firmy Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Karton w Wymysłowie koło Zduńskiej Woli.


Aby sprostać wysokim oczekiwaniom klientów firma Karton od samego początku stawiała na nowoczesne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają jej ciągły rozwój. W ten trend wpisuje się również ostatnia inwestycja firmy – zakup półautomatu do kaszerowania firmy Lamina System - model 1116 Basic.
Wcześniej usługi kaszerowania podzlecaliśmy innym zakładom poligraficznym – mówi Maciej Kołodziejczyk, współwłaściciel firmy. - Jednak nieterminowość wielu drukarń oraz fakt, że byliśmy zależni od firmy zewnętrznej powodował, że dojrzewała w nas decyzja o zakupie własnego urządzenia. Po analizie finansowej okazało się, że - biorąc pod uwagę wszystkie koszty, jakie towarzyszą podzlecaniu tej usługi wykonawcom z zewnątrz (mam tu na myśli również koszty transportu, czas jaki temu towarzyszył, a który przedłużał nasz cykl produkcyjny) - bardziej nam się opłaca zakup urządzenia dla siebie. Maszynę zobaczyłem przypadkiem – będąc w Szwecji i oglądając inne urządzenie, półautomat do kaszerowania firmy Lamina System wzbudził moje duże zainteresowanie. Poszukiwania doprowadziły nas do firmy Avargraf, dystrybutora tych systemów w naszym kraju.

Półautomat do kaszerowania 1116 Basic przeznaczony jest do kaszerowania: papieru
(w trybie arkusz do arkusza) i tektura do tektury litej lub falistej.
Maszyna charakteryzuje się budową modułową i zbudowana jest na sztywnej konstrukcji ramowej, wykonanej z anodyzowanych profili aluminiowych, stanowiącej o jej dużej wytrzymałości. Ustawienia i zmiany parametrów wykonuje się szybko i łatwo, bez konieczności używania narzędzi. Kombinacja sterowania mechanicznego i z pomocą fotokomórki, daje w rezultacie dokładność pasowania poniżej +/- 0,5 mm, pod warunkiem zastosowania odpowiedniego papieru i przy zachowaniu określonych warunków. Typ 1116 Basic wyposażony jest w następujące podzespoły: precyzyjne urządzenie klejące z automatycznym aplikatorem kleju; automatyczny podajnik podłoża z ciągłym podawaniem arkuszy; ręczny podajnik górnych arkuszy; stację kaszerowania z automatycznym systemem pasowania bocznego i czołowego; stację docisku; sztaplarkę oraz instalację sterowania PLC.

Zakup urządzenia znacząco przyspieszył nasz proces produkcji – mówi Maciej Kołodziejczyk. - Wcześniej od momentu przyjęcia zlecenia (przy pracach, które wcześniej już wykonywaliśmy i gdzie przygotowalnia była już wykonana) jego realizacja zajmowała nam około 7 dni. Obecnie takie samo zlecenie możemy wykonać w ciągu zaledwie 72 godzin. Dodatkowo nasze koszty są teraz zdecydowanie mniejsze – na tyle małe, by w przypadku niewielkich opakowań w ogóle nie brać ich pod uwagę przy rozliczaniu dla klientów. Poza tym mogliśmy stać się teraz podwykonawcą dla wielu innych zakładów, które zlecają nam usługi kaszerowania. Odwróciła się więc nasza rola i ze zleceniodawców tego rodzaju usług staliśmy się ich wykonawcą. Pamiętając jednak nasze niekoniecznie dobre doświadczenia w tym zakresie staramy się wykonywać prace rzetelnie i terminowo.
Jak twierdzi Maciej Kołodziejczyk możliwości maszyny Lamina System 1116 Basic są bardzo duże. Firma wykonywała już na niej różnorakie prace. Kaszerowaliśmy już przy pomocy tego urządzenia puzzle, folię aluminiową, piankę poliuretanową. Wykonywaliśmy próby na papierze ze sklejką i wszystkie one kończyły się sukcesem. Jesteśmy więc przekonani, że nasz wybór był słuszny – mówi Maciej Kołodziejczyk.
Na pytanie, dlaczego spośród innych konkurencyjnych urządzeń firma Karton zdecydowała się na urządzenie Lamina System i ten konkretny model Maciej Kołodziejczyk odpowiada: Przede wszystkim Lamina System to szwedzka firma istniejąca na rynku kilkadziesiąt lat i posiadająca odpowiednie zaplecze. Maszyny choćby z Chin są z pewnością tańsze, ale są to w zasadzie niejednokrotnie, choć pewnie nie zawsze urządzenia, których obsługa wymaga właściwie oddelegowania jednej osoby, która wyłącznie będzie zajmowała się ich naprawą. Poza tym maszyna firmy Lamina System cechuje się  małym zużyciem kleju – 50-60 g/m2. Poza tym jest ergonomiczna – przy możliwościach obsługi dużych formatów (o szerokości 1100 mm i długości 1600 mm) zajmuje jednocześnie bardzo mało miejsca. Jest ponadto łatwa w obsłudze, wygodna - co podkreślają nasi pracownicy - i niezawodna. Jej prędkość zależy od surowca, ale - choć podawana średnia prędkość maszyny wynosi 1200 arkuszy/h - to nam udawało się nawet produkować do 1500 arkuszy w ciągu godziny. Ważnym przy wyborze urządzenia był również partner tej inwestycji i jego serwis. Avargraf to firma istniejąca już na rynku ponad dwadzieścia lat i posiadająca naprawdę rzetelny serwis. Nasze pierwsze doświadczenia – z instalacji i szkoleń - były bardzo pozytywne. PóĽniej również, w codziennej pracy - kiedy jeszcze uczyliśmy się urządzenia - serwis Avargrafu był bardzo pomocny. Mamy więc nadzieję, że nasza pierwsza wspólna inwestycja nie będzie ostatnią. W naszych planach jest zakup drugiej takiej maszyny bądĽ automatu do kaszerowania.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Karton zajmuje się produkcją opakowań z tektur falistych i litych. Początki działalności firmy sięgają roku 1986. Mówi Maciej Kołodziejczyk: Od tego czasu ciągle pogłębiamy naszą wiedzę i doświadczenie w produkcji opakowań, co jest to efektem przemyślanej polityki naszej firmy, której naczelną zasadą jest wysoka jakość świadczonych usług. Firma produkuje opakowania z tektur falistych 2-,3- i 5-warstwowych, litych i mikrofali w pełnej gamie gramatur. Oferuje pudła klapowe (transportowe) zszywane i klejone, opakowania fasonowe (kształtowe), pudełka kaszerowane (druk offsetowy + lakier UV), wyposażenia (przekładki, obwoluty, tacki, kratownice, narożniki itp.), wszystko z tektur szarych oraz jedno- i dwustronnie bielonych. Zaopatruje takie branże jak: obuwnicza, farmaceutyczna, motoryzacyjna, odzieżowa, AGD i RTV, chemiczna, spożywcza, cukiernicza, kosmetyczna, meblowa, elektroniczna oraz metalowa zarówno w kraju, jak i coraz częściej za granicą. Swoje wyroby wysyła m.in. do klientów z Niemiec, Holandii i Francji i jak twierdzi Maciej Kołodziejczyk obecnie intensywnie wchodzi ze swoją ofertą na kolejne rynki europejskie.  
Na opakowaniach wykonuje kolorowe nadruki różnymi metodami począwszy od fleksografii na sitodruku skończywszy. W procesie drukowania wykorzystuje farby oparte na bazie wody, a więc nie powodujące degradacji środowiska naturalnego. Pokrycie tektur stanowi papier celulozowy lub makulaturowy.