Kolejne wdrożenie rozwiązań w zakresie oprawy twardej Schmedt w polskiej drukarni cyfrowej

  

Avargraf jest jednym z wiodących dostawców maszyn i urządzeń introligatorskich, działającym od wielu lat na rynku polskim, a od 2001 roku -dealerem niemieckiej firmy Schmedt GmbH & Co. KG, specjalizującej się w produkcji maszyn do oprawy twardej dla małych i średnich nakładów. Oprócz nowych urządzeń, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem polskich drukarń, Avargraf oferuje również sprzęt używany. W ostatnim czasie do jednej z cyfrowych drukarń w województwie zachodniopomorskim firma dostarczyła zestaw dwóch używanych maszyn marki Schmedt – PräLeg do zawieszania bloków książkowych w okładkę twardą oraz PräForm - do następującego po nim prasowania książek z równoczesnym wypalaniem rowków.

 

PräLeg – do zawieszania bloków książkowych w okładkę twardą

Pierwsza z dostarczonych maszyn – PräLeg - jest dedykowana zarówno produkcji seryjnej jak i wykonywaniu pojedynczych egzemplarzy. „Sterowanie jej pracą odbywa się za pomocą panelu z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym – tłumaczy Sławomir Kugaudo, prezes firmy Avargraf – nie wymaga ona przeprogramowania przy zmianie formatu książki, a sam proces zawieszania bloku jest bardzo prosty. Po nałożeniu bloku książki na miecz jest on opuszczony w dół, a podczas ruchu w górę na zewnętrzne arkusze bloku zostaje naniesiony klej i blok jest zawieszany w okładce”.
Opcjonalnie można zastosować  konfigurację do pracy z małymi okładkami zarówno w oprawie złożonej jak i zintegrowanej. Daje to możliwość oprawy bloków o minimalnej szerokości 60 mm. Bliżej działaniu tego urządzenia można się przyjrzeć na stronie: https://www.avargraf.pl/katalog-produktow/maszyny-introligatorskie/maszyny-do-oprawy-twardej/260-maszyna-do-zawieszania-blokow-schmedt-praeleg

 

PräForm - do prasowania książek po ich zawieszeniu w okładkę twardą, przy równoczesnym wypalaniu rowka

Drugie z wdrożonych przez Avargraf urządzeń służy do prasowania książek po ich zawieszeniu w okładkę twardą, przy równoczesnym wypalaniu rowka przy pomocy dwóch podgrzewanych  listew (szyn) – górnej i dolnej, których temperatura jest regulowana termostatem. „Charakterystyczną jej cechą jest brak ustawiania wymiaru, co oznacza że maszyna jest gotowa do użycia od razu po jej włączeniu i nie wymaga przestawiania formatu oprawy w trakcie pracy – kontynuuje Sławomir Kugaudo. – Urządzenie posiada wizualne zaznaczanie miejsca położenia rowka i pneumatyczny napęd listew z wbudowanymi grzałkami wypalających rowek. Dzięki licznikowi czasu docisku, maszyna automatycznie otwiera docisk i unosi listwy grzejne. Czas, siła docisku i temperatura wypalania są ustawiane indywidualnie, dzięki czemu parametry te mogą być dopasowane do rodzaju okleiny. Maszyna jest wyposażona standardowo w zaokrąglone listwy wypalające, ale można zastosować tu również zaostrzone listwy wypalające”.

Bliżej działaniu tego urządzenia można się przyjrzeć na stronie: https://www.avargraf.pl/katalog-produktow/maszyny-introligatorskie/maszyny-do-oprawy-twardej/234-prasa-do-wypalania-rowkow-schmedt-praeform

         

„Cieszy nas zainteresowanie sprzętem używanym, jakie odnotowujemy – podsumowuje Sławomir Kugaudo - Dla wielu drukarń może być ono rozwiązaniem alternatywnym. Warto podkreślić, że przed dostarczeniem do klienta obie maszyny – co jest naszym standardem - zostały sprawdzone i poddane gruntownemu, fachowemu przeglądowi przez autoryzowany przez producenta serwis firmy Avargraf. W zakres przeglądu wchodziły niezbędne naprawy, wymiany lub uzupełnienie brakujących elementów. Wdrożenie u klienta, polegające na instalacji maszyn, ich uruchomieniu, przeszkoleniu pracowników w zakresie obsługi, a także próby pracy wykonane były przez nasz serwis. Warto dodać, że odbyły się bez przeszkód, pomimo  utrudnień spowodowanych obecną epidemią koronawirusa. Życzymy wszystkim zdrowia i zapraszamy zainteresowanych rozwiązaniami z naszej oferty do kontaktu”.