Hohner. Krok w przyszłość

 

Hohner jest firmą inżynieryjną od ponad 85 lat i od ponad 60 lat specjalizuje się w projektowaniu i produkcji urządzeń do szycia drutem. Tak powstała firma globalna, która przyjęła filozofię, gdzie głównym elementem nie jest myślenie krótkoterminowe,ale perspektywa długoterminowa. Hohner, niemiecki producent linii zbierająco- szyjących, zszywarek oraz głowic szyjących łączy w swoich produktach perfekcje wykonania z solidnością działania i łatwością obsługi.

Założona w 1930 roku w niemieckim mieście Tuttlingen (mieszczącym się niedaleko granicy Szwajcarskiej), początkowo specjalizowała się w produkcji sprzętu medycznego, aby w 1948 roku przejść całkowicie na produkcję maszyn introligatorskich.

Na początku były to maszyny do produkcji pudełek oraz zszywarki. Wraz ze wzrostem zainteresowania i sprzedaży maszyn, rozbudowywana była sieć dystrybutorów, która pierwotnie obejmowała jedynie Niemcy, a na początku lat 50-tych ubiegłego stulecia, osiągnęła liczbę 50 dealerów.

Aktualnie Hohner jest obecny na wszystkich rynkach świata. W Polsce, od początku lat 90-tych dołączyła do nich firma Avargraf, która zrealizowała do dzisiaj wiele instalacji w polskich drukarniach. Należy tutaj zaznaczyć, że naturalną konsekwencją rozwoju sieci sprzedaży maszyn był rozwój oferty, która obejmowała już nie tylko zszywarki i maszyny do produkcji pudełek, ale również głowice szyjące, które do dziś stanowią niekwestionowaną wizytówkę firmy. Dość powiedzieć, że prawie każda obecnie produkowana maszyna szyjąca bądź linia, niezależnie od kraju pochodzenia oraz swojej konfiguracji, posiada głowice marki Hohner.

Ważnym punktem w rozwoju firmy było wprowadzenie automatyzacji procesu zszywania oraz skonstruowanie pierwszej maszyny półautomatycznej (1975 rok), która wyznaczyła kierunek rozwoju w produkcji obecnych linii zbierająco-szyjących.
Obecnie oferta obejmuje:

1. Głowice szyjące do niemal wszystkich typów maszyn i agregatów zszywających;
2. Zszywarki, które mogą sprostać różnym potrzebom klientów, w tym zszywaniu bloków o grubości do 40 mm;
3. Linie zbierająco-szyjące, których głównymi okrętami flagowymi są modele: HSB 9.000 oraz HSB 13.000;
4. Linia zszywająca Digifinisher, dedykowana do pracy z drukiem cyfrowym.

W tym roku, obchodząca 90-lecie firma Hohner proponuje kolejny krok na drodze do pełnej integracji potrzeb klientów, łącząc je z możliwościami płynącymi z zastosowania najnowszych osiągnięć. Wynikiem tego jest odświeżenie i rozbudowanie dwóch flagowych produktów marki Hohner, jakim są taśmowce HSB.

Pierwszy z nich to wcześniej wspomniany model HSB 9.000, który bazowo, oferuje swoim klientom możliwość wyboru pomiędzy typem nakładaków (poziomy lub pionowy) oraz wydajność do 9.000 opraw na godzinę. Natomiast nowością jest połączenie taśmowca z falcerką, która oprócz klasycznych łamów równoległych realizuje łamy krzyżowe. Dzięki temu pozwoli na zastąpienie jednego lub kilku nakładaków, urządzeniem, dzięki któremu możliwa jest produkcja broszur wprost z zadrukowanych arkuszy. Są one złamane a następnie zbierane i szyte bezpośrednio na taśmowcu. Przy konfiguracji urządzenia jest możliwość swobodnego wyboru rodzaju wykładania, gdzie do dyspozycji posiadamy wykładanie strumieniowe lub stacker.

Kolejnym unowocześnieniem jest sterowanie maszyny, które teraz odbywa się z 15 calowego, w pełni graficznego, wyświetlacza dotykowego. Nie pominięto również bardzo istotnego zagadnienia, jakim jest obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna. Urządzenie zostało wyposażone w moduł do zdalnej diagnostyki tak, aby w przypadku awarii użytkownik maszyny mógł swobodnie połączyć się zdalnie z działem serwisu technicznego i otrzymać wsparcie, które pozwoli na sprawne wznowienie produkcji.

Drugim flagowym modelem taśmowca jest HSB 13.000, który również został poddany odświeżeniu. Oprócz wszystkich funkcji, o które został wzbogacony model 9.000, HSB 13.000 posiada również możliwość wyposażenia w dodatkowy poziomy nakładak mobilny PAL, który można umieścić w niemal dowolnym miejscu maszyny, a wraz ze zmianą typu pracy PAL można przestawić w inne położenie na urządzeniu. Kolejnym, niezmiernie ważnym udogodnieniem dla użytkownika, jest zautomatyzowanie nastawu trójnoża, a także narzędzi dodatkowych takich jak np. do wycinki, funkcji pozwalającej na istotne zminimalizowanie czasu nastaw całej linii. Bardzo ważnym krokiem w duchu „Przemysłu 4.0” była również pełna integracja z innymi maszynami poprzez system MIS, dzięki któremu możliwe
jest śledzenie procesu produkcji na każdym z jego etapów. Nowością jest możliwość korzystania z inteligentnych okularów AR. Pod tym względem Hohner dołącza do firm wykorzystujących najnowsze technologie IT.

Z okazji swojego 90-lecia, Hohner przygotował dla swoich klientów szereg ofert specjalnych:

• 10 proc. rabatu na zakup części zamiennych

oraz

• dodatkowy rabat specjalny (od 5 do 15
proc.!) na zakup głowic szyjących.