Krajarka Perfecta 132 Premium Line 2020 z oferty Avargraf w firmie Arctic Paper Kostrzyn SA

Krajarka Perfecta 132 Premium Line 2020 rozpoczęła niedawno pracę w zakładzie papierniczym Arctic Paper Kostrzyn SA. Dostawcą urządzenia była firma Avargraf, która mimo ograniczeń związanych ogólnoświatową  pandemią dostarczyła i wdrożyła urządzenie bez przeszkód i w terminie. Jak podkreślają jej obecni użytkownicy w kostrzyńskim zakładzie  – maszyna oferuje najwyższą jakość w kontekście realizowanych w niej procesów cięcia papieru.

 

Arctic Paper Kostrzyn SA jest jednym z największych producentów papierów offsetowych i graficznych w Polsce. Jak podkreśla firma - w nowoczesnym, bezpiecznym środowisku pracy, w warunkach przyjaznych naturalnemu otoczeniu wytwarzane są tu wysokiej jakości niepowlekane papiery bezdrzewne. Mając na uwadze wszystkie te aspekty starannie wybiera ona swoje inwestycje. Krajarka 132 Premium Line to nie pierwsza inwestycja w maszyny Perfecta. Wcześniej korzystano  tu ze starszego modelu krajarki tego producenta. „Była to bardzo dobra maszyna - mówi Roland Cyran z firmy Arctic Paper Kostrzyn SA - ale eksploatowaliśmy ją przez lata i wymagała wymiany na urządzenie lepsze, bardziej wydajne, o wyższych standardach bezpieczeństwa. Porównywaliśmy więc oferty różnych producentów i oferta Avargraf okazała się dla nas najbardziej korzystna”.  

 

Dostawcą urządzenia wybranego przez kostrzyński zakład papierniczy była firma Avargraf, która od 1993 roku jest polskim przedstawicielstwem niemieckiego producenta krajarek jednonożowych, trójnoży oraz pełnego asortymentu maszyn i urządzeń pomocniczych w zakresie cięcia – firmy Perfecta Schneidemaschinenwerk GmbH,  będącej częścią grupy baumannperfecta.

„Dostarczona do kostrzyńskiej papierni krajarka to bardzo innowacyjna maszyna, oferowana przez światowego lidera w tym segmencie rynkowym – mówi Marek Motyl z firmy Avargraf, odpowiedzialny za tę sprzedaż. - Zastosowano w niej najnowocześniejsze rozwiązania, ułatwiające pracę operatorowi oraz podnoszące wydajność pracy. Dodatkową zaletą urządzenia jest przyjazny interfejs użytkownika oraz wysokie standardy bezpieczeństwa, jakie ono zapewnia”.
„Zapoznanie się z wszystkimi funkcjami krajarki – dodaje Roland Cyran - usprawniającymi jej pracę zajmie nam jeszcze sporo czasu. Jednak już dziś widzimy najważniejsze zalety tego urządzenia – poprawę bezpieczeństwa pracy operatorów (maszyna jest prosta i intuicyjna w obsłudze), a także niezawodność od strony technicznej”.  W kostrzyńskiej papierni jest ona wykorzystywana przede wszystkim do krojenia pojedynczych ryz w różnych formatach. „Wykonujemy na niej różne próby dla naszych klientów, a także dla laboratorium działającego w ramach naszej firmy” – mówi Roland Cyran.  

 

Krajarka 132 Premium Line jest przystosowana do cięcia takich materiałów jak papier, karton, folia, guma, skóra, papier ścierny i wielu innych, w postaci stosu bądź pojedynczych arkuszy. Jest dedykowana zarówno do pracy w drukarniach przy druku książek, akcydensów i opakowań, ale także w introligatorniach oraz przy sprzedaży i przetwórstwie papieru. Jest wyposażona w komputer Perfecta Cutpit z monitorem dotykowym, na którym istnieje możliwość pracy w trzech trybach obsługi: 0 – praca bez funkcji programowania; UC – praca z programem, bez pełnego zakresu funkcji TS - praca z programem, w tym z wizualizacją procesu cięcia i z kompletnym zakresem funkcji. Regulacja siły docisku tłoka może tu być sterowana automatycznie za pomocą programu cięcia i umożliwia indywidualne, osobne programowanie każdego docisku dla pojedynczego cięcia oraz opcję siodła obrotowo-uchylnego (tzw. „krzywienie”) z bezpośrednim przyporządkowaniem wymiarów cięcia w programie. Stosując dodatkowe oprogramowanie Cuttronic, można przekazywać do sterowania krajarki dane CIP w plikach PPF lub JDF. Posuw siodła odbywa się tu przy pomocy napędu serwo ze zintegrowanym czujnikiem odczytu aktualnego położenia siodła, dzięki czemu jest możliwa bardzo duża szybkość pracy, co zapewnia wzrost wydajności maszyny, a dodatkowo znacznie uproszczona jest jej konstrukcja. Wartym podkreślenia elementem wyposażenia standardowego jest także jednolity, całkowicie sztywny stół żeliwny bez kanału na śrubę pociągową siodła. Perfecta Premium Line to także – jak podkreśla Avargraf - kompleksowe rozwiązanie, umożliwiające inteligentne łączenie urządzeń w systemy cięcia i ich integrację w cyklu produkcyjnym. Zwiększa to wydajność pracy, a integracja cyklu produkcyjnego za pomocą systemów ERP/MIS pozwala na transfer danych i kontrolę procesu - od etapu przygotowania produkcji do rozliczeń. „Ponadto w maszynie można opcjonalnie zastosować szerokie spektrum wyposażenia dodatkowego – mówi Marek Motyl - w pełni zaspokajające oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Maszyna posiada także szereg rozwiązań zapewniających oszczędność energii i niższy poziom hałasu, co poprawia warunki pracy i przyczynia się do jeszcze większej ochrony środowiska”.   

„Krajarka, tak jak się spodziewałem, okazała się doskonała pod względem oferowanej przez nią jakości – podsumowuje Roland Cyran – a prace związane z jej wdrożeniem przebiegły bardzo sprawnie”.
„Warto wspomnieć, że mimo obecnych ograniczeń związanych z ogólnoświatową pandemią nasza firma dokłada wszelkich starań, by dostawy maszyn i ich wdrożenia odbywały się bez przeszkód i w terminie, czego przykładem jest wdrożenie w Arctic Paper Kostrzyn SA” – podkreśla Marek Motyl.