Centrum Usług Wspólnych z rozwiązaniami firmy Avargraf (24.03.2011)

Warszawa, 24.03.2011


W Centrum Usług Wspólnych (dawnym Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)  rozpoczęły w ostatnim czasie pracę dwie maszyny, których dostawcą była firma Avargraf. Pierwszą z nich jest krajarka Perfecta 115 TS, drugą – oklejarka Bourg 3002. Zakup urządzeń miał na celu przede wszystkich rozwiązanie problemu „wąskiego gardła” oraz zapewnienie stałej gotowości produkcyjnej, niezbędnej w tego rodzaju instytucji. 

Podążając za potrzebami zmieniającego się rynku, pragnąc szerzej otworzyć się na oczekiwania potencjalnych zleceniodawców oraz starając się zaspokoić wymagania dotychczasowych należy rozwijać swój potencjał – mówi Krzysztof Szulc, kierownik działu druku w Centrum Usług Wspólnych. - Jak każdy, szukamy w takiej sytuacji nowych rozwiązań, ciekawszych lub często po prostu tańszych.
Takie cele przyświecały również inwestycji w maszyny do introligatorni – krajarkę Perfecta 115 TS i oklejarkę Bourg 3002.


Decyzję o zakupie urządzeń podjęto w zeszłym roku, a ich ostateczny wybór przeprowadzono w drodze przetargu. Jesteśmy jednostką budżetową i zakupy realizujemy zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych – mówi Krzysztof Szulc. - Krajarka była nam potrzebna zarówno do obsługi maszyn arkuszowych jak i wykańczania zleceń introligatorskich, a oklejarkę wykorzystujemy przy zleceniach niskonakładowych czy innych, które są pilne do wykonania.


Park maszynowy Centrum Usług Wspólnych pozwala na wykonywanie prac z użyciem maszyn offsetowych i cyfrowych. Wyposażenie introligatorni umożliwia wykonywanie oprawy zeszytowej oraz broszurowej, a także foliowanie okładek.


Obecnie Centrum Usług Wspólnych drukuje Dzienniki Ustaw, Monitory Polskie, Monitory Polskie B, Dzienniki Urzędowe Ministerstw oraz inne zlecenia na potrzeby Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dodatkowo - wykorzystując posiadany potencjał – realizuje prace drukarskie, introligatorskie, ekspedycyjne od klientów instytucjonalnych oraz indywidualnych zleceniodawców.
Kolejne zakupy mają tej instytucji zapewnić przede wszystkim stałą gotowość produkcyjną i odpowiednią wydajność i jakość. To szczególnie istotne w przypadku introligatorni. Stąd bacznie analizuje się tu potrzeby i dopasowuje do tego oferty. Tak było również w przypadku zakupu krajarki i oklejarki.


Maszyny zostały niedawno uruchomione i trudno wydać ostateczny osąd na ich temat, ale na podstawie pierwszych dni użytkowania możemy przewidywać, że w znaczący sposób rozwiążą one dotychczasowy problem „wąskiego gardła” jak i zapewnią stałą gotowość produkcyjną. Pomogą również w ograniczeniu problemów w transporcie wewnętrznym, ponieważ nasza drukarnia rozlokowana jest w dwóch obiektach – mówi Krzysztof Szulc.


Kierownik działu druku Centrum Usług Wspólnych podkreśla innowacyjność urządzeń:

Maszyny są nowoczesne, wyposażone w komputerowe systemy sterowania, oferują możliwość personalizowania prac i zapisywania ich parametrów do pamięci. W znaczący sposób usprawnia to pracę skracając czas jej przygotowania. Jeśli chodzi o zalety poszczególnych urządzeń, to mają ich bardzo wiele. Warto wspomnieć chociażby fakt, że np. wszystkie funkcje krajarki zintegrowane są na barwnym  dotykowym monitorze z przejrzyście rozmieszczonymi ikonami. Istnieje dzięki temu możliwość zaprogramowania wizualizacji procesu cięcia. Przekazywanie danych może odbywać się przy pomocy przenośnych pamięci typu „pendrive”, co również bardzo ułatwia nam pracę. Oklejarka Bourg natomiast jest całkowicie ustawiana z panelu dotykowego. Na uwagę zasługuje szybkość, łatwość, korekta ustawień zleconej pracy. Okładki bigowane są za pomocą noża płaskiego, a nie krążkowego – co zmniejsza lub eliminuje ryzyko pękania farb lub toneru przy oprawie okładek drukowanych w maszynach cyfrowych. Urządzenie umożliwia produkcję książek z okładką z tzw. skrzydełkami z pominięciem procesów wcześniejszego bigowania. Można tu wykonać do 13 wklęsłych lub wypukłych bigów.


W stosunku do starszych konstrukcji, co zauważa Krzysztof Szulc, nowe maszyny różnią się przede wszystkim tym, że zapewniają łatwiejszy sposób przygotowania pracy oraz charakteryzują się znacznym skomputeryzowaniem, czyli rozszerzeniem ich możliwości personalizowania czy zapamiętywania parametrów różnych robót.

Inwestycja w krajarkę Perfecta czy oklejarkę Bourg to nie pierwsze inwestycje zrealizowane przez Centrum Usług Wspólnych we współpracy z firmą Avargraf.

Podsumowując naszą współpracę z tym właśnie dostawcą maszyn i urządzeń poligraficznych możemy powiedzieć, że jesteśmy z niej zadowoleni. Korzystamy z doradztwa technicznego tej firmy, a jej podejście jako dostawcy czy serwisanta naszych urządzeń cechuje profesjonalizm, terminowość i elastyczność – podsumowuje Krzysztof Szulc.