Mellow, Avargraf i Perfecta (4.04.2011)

Warszawa, 04.04.2011


Urządzenia firmy Perfecta rozpoczęły pracę w krakowskiej firmie poligraficznej Mellow. Zainstalowana została tu krajarka Perfecta 132 TS, wago-liczarka, a nieco wcześniej utrząsarka i podnośnik tego samego producenta. Dostawcą urządzeń był Avargraf – od lat reprezentujący na rynku polskim m.in. firmę Perfecta.


Mellow to przedsiębiorstwo z ponad 10-letnim doświadczeniem na krajowym rynku usług poligraficznych. Działalność rozpoczęło od druku cyfrowego i usług typowych dla agencji reklamowej, przez wiele lat funkcjonując pod nazwą Copy 2000. W roku 2001 w parku maszynowym drukarni pojawiła się pierwsza maszyna offsetowa, wyposażona w pięć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. Kolejny przełom nastąpił w roku 2008.

Wówczas Mellow podjęło decyzję o zmianie nazwy oraz o wykreowaniu nowego wizerunku profesjonalnego przedsiębiorstwa, świadczącego usługi poligraficzno-reklamowe na najwyższym poziomie. W ślad za tą decyzją poszły kolejne zmiany – firma nabyła agencję reklamową, wdrożyła system ISO, stworzyła własną agencję interaktywną, poszerzyła zakres usług w dziedzinie druku cyfrowego i obsługi materiałów typu direct mailing, ale przede wszystkim zadecydowała o koncentracji swoich działań na profesjonalnym druku offsetowym, który generuje obecnie ok. 70% jej przychodów. Kolejnym ważnym krokiem była decyzja o budowie własnej siedziby. Jednocześnie firma cały czas intensywnie inwestowała w sprzęt drukujący i introligatorski, by w ciągu kilku lat stać się jedną z najprężniej działających firm poligraficznych w Polsce. Aktualnie Mellow to profesjonalna drukarnia cyfrowa i offsetowa, wychodząca z ofertą na rynki zagraniczne.


W ciąg wielu inwestycji, przy realizacji których firma Mellow często korzystała z dotacji unijnych, wpisały się zakupy urządzeń Perfecta – najpierw (w 2010 roku) utrząsarki i podnośnika, a następnie wago-liczarki i krajarki Perfecta 132 TS. Inwestycje te mają umożliwić realizację produkcji pochodzącej zarówno z maszyn cyfrowych, jak i offsetowych, jaka wykonywana jest w drukarni w możliwie najkrótszym czasie z gwarancją wysokiej jakości.

Od wielu już lat współpracujemy z Avargrafem i współpraca ta zawsze układała się bardzo dobrze. Dlatego po raz kolejny zdecydowaliśmy się na zakupy u tego właśnie dostawcy – mówi Wojciech Dworak, właściciel drukarni Mellow. – Wcześniej, również w Avargrafie, zakupiliśmy krajarkę Perfecta 115 TS, która pracuje nadal w naszej drukarni i z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Druga maszyna, większa – Perfecta 132 TS – miała nie tylko zwiększyć nasze moce przerobowe, ułatwić proces cięcia większych arkuszy, ale także zagwarantować poczucie bezpieczeństwa procesów produkcyjnych. Ma to, zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów, ogromne znaczenie. Zwłaszcza obecnie, kiedy sytuacja na rynku poligraficznym jest niezmiernie trudna, a walka konkurencyjna naprawdę duża.

Zainstalowana w drukarni Mellow krajarka Perfecta 132 TS to innowacyjna maszyna, w której zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania, ułatwiające pracę oraz podnoszące jej wydajność. Wyposażona jest w sterowanie TS, które posiada monitor dotykowy typu touch screen. Zastosowana tu nowa technologia spowodowała, że wszystkie funkcje, służące do obsługi urządzenia, zostały zintegrowane w monitorze, co pozwoliło na całkowite wyeliminowanie dodatkowej, płaskiej klawiatury umieszczonej na przednim panelu obsługowym maszyny. Dotyczy to również regulacji siły docisku tłoka, która może być sterowana automatycznie za pomocą programu cięcia i umożliwia indywidualne, osobne zaprogramowanie każdego docisku dla pojedynczego cięcia oraz opcji siodła obrotowo–uchylnego (tzw. „krzywienie”) z bezpośrednim przyporządkowaniem wymiarów cięcia w programie.

  
Innowacyjny monitor posiada przekątną 19 cali przy formacie 16:10 i bardzo przejrzystą, przyjazną w obsłudze strukturę rozmieszczenia funkcji z podziałem na bloki tematyczne oraz pełnej wizualizacji procesu cięcia. W celu zapewnienia łatwości i większego komfortu obsługi, w zależności od charakteru wykonywanego zlecenia, istnieje możliwość pracy w trzech poziomach obsługi: poziom 0 – praca bez funkcji programowania; poziom UC – praca z programem, lecz ze zredukowanym zakresem funkcji; poziom TS – praca z programem, w tym z wizualizacją procesu cięcia i z kompletnym zakresem funkcji.
Stosując dodatkowe oprogramowanie Cuttronic, można przekazywać do sterowania krajarki dane CIP w plikach formatu PPF lub JDF bez konieczności stosowania pośrednich komponentów (dodatkowego komputera). Przekazywanie danych jest możliwe za pomocą portu USB, przewodowo lub bezprzewodowo. Posuw siodła odbywa się w maszynie przy pomocy napędu serwo ze zintegrowanym czujnikiem odczytu aktualnego położenia siodła, dzięki czemu możliwa jest bardzo duża szybkość pracy i wydajność maszyny. Maszyna posiada również szereg rozwiązań pozwalających na oszczędności energii. Mniejsza ilość zastosowanych elementów mechanicznych w napędzie powoduje  – oprócz większej niezawodności – niższy poziom hałasu, co poprawia warunki pracy i przyczynia się do jeszcze większej dbałości o środowisko.
Zainstalowana z krajarką Perfecta wago–liczarka tego samego producenta służy natomiast do odliczania arkuszy przez ustalanie ciężaru wsadu we wcześniej nabytej przez Mellow utrząsarce. Charakteryzuje się bardzo dużą dokładnością odliczania. Posiada klawiaturę alfanumeryczną i pokazuje sumy częściowe i sumy całkowite. Dzięki nim można rozpoznać i skorygować pozostałe arkusze - to bardzo przydatne funkcje urządzenia dla realizowanego w Mellow procesu produkcji.