Jak Perfecta to z Avargrafem (07.12.2010)

Warszawa, 07.12.2010


Mijający rok kończy się dla firmy Avargraf dużym sukcesem. Mimo wciąż niestabilnej sytuacji gospodarczej, jaka miała miejsce w mijających miesiącach, Avargraf odnotował na swoim koncie wiele instalacji maszyn i urządzeń. Wśród nich były inwestycje w maszyny Perfecta w Zakładzie Poligraficznym Pol – Mak z PrzeĽmierowa koło Poznania (Perfecta 115 TS) oraz w Zakładzie Poligraficznym Elgraf z Elbląga (Perfecta 92 TS); obie zrealizowano w listopadzie br.

Zakład Poligraficzny Pol-Mak jest jednym z największych producentów galanterii papierniczej w Polsce. Firma została założona w 1986 roku. Jej zakres działalności dzieli się na produkcję własną oraz świadczenie usług w zakresie kompleksowej obsługi poligraficznej, poczynając od przygotowania projektu we własnym studiu graficznym, poprzez druk na najnowocześniejszych maszynach, aż po bogate uszlachetnianie i wykończenie.  Produkty firmy Pol-Mak charakteryzują się ciekawym wzornictwem oraz bogatą szatą graficzną, która trafia w gusta klientów już od wielu lat. W ofercie firmy znajdują się między innymi: papierowe serwetki dekoracyjne, kartki okolicznościowe i świąteczne, zaproszenia na wszelkie okazje, papierowe torby upominkowe, papiery prezentowe, teczki szkolne i kolorowanki dla dzieci.

Zakup krajarki Perfekta 115 TS nie jest pierwszym zakupem urządzenia tego producenta i nie pierwszym, jaki zrealizowaliśmy w firmie Avargraf – mówi Przemysław Makowiak, dyrektor Zakładu Poligraficznego Pol – Mak.-  Wcześniej zakupiliśmy m.in. dwie gilotyny Perfekty, z pracy których jesteśmy bardzo zadowoleni podobnie jak ze współpracy z ich dostawcą. Firma Avargraf to rzetelny partner inwestycji, posiada odpowiedni serwis, z którego nie często – ze względu na niską awaryjność zakupionych przez nas urządzeń – korzystaliśmy. Wszystko to sprawiło, że przy kolejnym zakupie zdecydowaliśmy się na kolejną maszynę Perfecta, jednakże wybraliśmy model najbardziej nowoczesny i innowacyjny.


Zainstalowana Zakładzie Poligraficznym Pol – Mak krajarka Perfecta to innowacyjna maszyna, w której zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania, ułatwiające pracę jej operatorowi oraz podnoszące wydajność pracy całej drukarni. Perfecta 115 TS wyposażona jest w sterowanie TS, które posiada monitor dotykowy typu „touch screen”. Zastosowana tu nowa technologia spowodowała, że po raz pierwszy wszystkie funkcje służące do obsługi urządzenia zostały zintegrowane w monitorze, co pozwoliło na całkowite wyeliminowanie dodatkowej, płaskiej klawiatury umieszczonej na przednim panelu obsługowym maszyny. Dotyczy to również regulacji siły docisku tłoka, która może być sterowana automatycznie za pomocą programu cięcia i umożliwia indywidualne, osobne zaprogramowanie każdego docisku dla pojedynczego cięcia oraz opcji siodła obrotowo–uchylnego (tzw. „krzywienie”) z bezpośrednim przyporządkowaniem wymiarów cięcia w programie. Innowacyjny monitor posiada przekątną 19 cali przy formacie 16:10 i bardzo przejrzystą, przyjazną w obsłudze strukturę rozmieszczenia funkcji z podziałem na bloki tematyczne oraz pełnej wizualizacji procesu cięcia. W celu zapewnienia łatwości i większego komfortu obsługi – w zależności od charakteru wykonywanego zlecenia – istnieje możliwość pracy w trzech poziomach obsługi: poziom 0 – praca bez funkcji programowania; poziom UC – praca z programem, lecz ze zredukowanym zakresem funkcji; poziom TS – praca z programem, w tym z wizualizacją procesu cięcia i z kompletnym zakresem funkcji. Stosując dodatkowe oprogramowanie Cuttronic, można przekazywać do sterowania krajarki dane CIP w plikach formatu PPF lub JDF bez konieczności stosowania pośrednich komponentów (dodatkowego komputera). Przekazywanie danych jest możliwe za pomocą portu USB; odbywa się przewodowo lub bezprzewodowo. Posuw siodła odbywa się w maszynie przy pomocy napędu serwo z zintegrowanym czujnikiem odczytu aktualnego położenia siodła, dzięki czemu możliwa jest bardzo duża szybkość pracy, wzrost wydajności maszyny, a dodatkowo znacznie uproszczona jest jej konstrukcja.

 

Maszyna posiada również szereg rozwiązań prowadzących do oszczędności energii, co jest odpowiedzią na oczekiwania i ciągle rosnące wymagania klientów. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom i najnowocześniejszemu sterowaniu na bazie mikroprocesorów wspomaganemu przez wielkoformatowy, barwny, wielofunkcyjny monitor dotykowy „touch screen” połączony z innowacyjnym dużo szybszym napędem serwo posuwu siodła, obsługa maszyny – jak podaje jej dostawca - jest łatwiejsza, a praca szybsza, dzięki czemu znacznie wzrasta jej wydajność. Niższe są też koszty produkcji, mniejsze jest zużycie energii, co zwiększa uzyskiwane dochody użytkownika z eksploatacji maszyny i ma ważny aspekt ekologiczny. Mniejsza ilość zastosowanych elementów mechanicznych w napędzie powoduje również (oprócz większej niezawodności) niższy poziom hałasu, co poprawia warunki pracy i przyczynia się do jeszcze większej ochrony środowiska.
Urządzenie usprawnia proces produkcji w zakładzie, a sama maszyna charakteryzuje się dużą wydajnością. Dlatego cieszymy się, że spośród innych ofert, po raz kolejny postawiliśmy na sprawdzonego producenta i dobre, odpowiednie dla naszych potrzeb rozwiązanie – podsumowuje Przemysław Makowiak.Podobne motywacje miał Stefan Szmit, właściciel firmy Elgraf, który zdecydował się na zakup krajarki Perfecta 92 TS. Od wielu lat – mówi - korzystaliśmy ze wcześniejszych modeli krajarek tego producenta i byliśmy z tych maszyn bardzo zadowoleni. Tym razem zdecydowaliśmy się na zakup urządzenia bardziej innowacyjnego, które przyspieszyło nam proces produkcji i usprawniło pracę w drukarni i introligatorni. Warto podkreślić, że obok innych wielu zalet, jakie posiada urządzenie – dotykowy ekran, wysoką wydajność – jest jeszcze łatwe w obsłudze. Istotnym przy wyborze była również dla nas współpraca w firmą Avargraf i jej rzetelny, dobrze znający się na swojej pracy serwis.
Elgraf istnieje od 1991 roku, głównie na rynku miejscowym i Kaliningradzkim. Wieloletnie doświadczenie tej firmy pozwala na dokładne analizowanie tego rynku i potrzeb klienta, co pozwala jej profesjonalnie, z pasją oraz zaangażowaniem projektować i wykonywać produkty reklamowe niezbędne w kształtowaniu wizerunku każdej firmy oraz druki pod potrzeby klientów prowadzących działalność produkcyjną. Swoje prace (ulotki, wizytówki, papiery firmowe, teczki ofertowe, naklejki, plakaty, etykiety samoprzylepne, bloczki firmowe, karty menu, karty pocztowe, kalendarze, opakowania na wyroby spożywcze) Elgraf wykonuje wykorzystując w tym celu druk offsetowy i przede wszystkim fleksograficzny, z możliwością złocenia i srebrzenia. Swoim klientom w Kaliningradzie proponuje również usługi druku fleksograficznego, gdzie od 7 lat istnieje oddział firmy (pracują tam dwie maszyny fleksograficzne). Ponadto drukarnia  posiada przygotowalnie do druku fleksograficznego (gdzie odbywa się produkcja polimerów) w obu oddziałach firmy.
Dostarczona i zainstalowana przez firmę Avargraf w Zakładzie Poligraficznym Elgraf krajarka Perfecta 92 TS ze sterowaniem TS jest - podobnie jak model Perfecta 115 TS - urządzeniem wysoce innowacyjnym, najnowszej generacji, którego obsługa charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością. Ma na to wpływ długość cięcia (w tym przypadku 92 cm) oraz fakt, że jest wyposażona, podobnie jak model zainstalowany w Zakładzie Poligraficznym Pol – Mak, w najbardziej innowacyjne sterowanie TS. Wprowadzając w roku 1994 sterowanie TVC, firma Perfecta, jako pierwszy producent na świecie zastosowała aktywny, barwny monitor ciekłokrystaliczny, dotykowy tzw. „touch screen”, które to rozwiązanie zostało póĽniej wprowadzone także przez firmy konkurencyjne. Aby sprostać ciągle wzrastającym wymaganiom klientów dotyczącym produkcji, która musi być jednocześnie przyjazną dla środowiska i spełniać ostre wymagania ekologiczne w długim okresie czasu, firma Perfecta wprowadziła wraz z najnowszą generacją sterowania pracą produkowanych przez siebie krajarek jednonożowych idące w tym kierunku rozwiązania, co warto w przypadku opisywanych instalacji podkreślić. Głównymi odbiornikami energii w krajarce są główny silnik napędowy i dmuchawa wytwarzająca poduszkę powietrzną w stole maszyny. Dalszy potencjał w zakresie oszczędzania energii tkwi w odłączaniu oświetlenia maszyny. Z tego powodu został zrealizowany tryb oszczędzania energii, przy którym użytkownik może zaprogramować w menu konfiguracji czas odłączania napędu głównego, poduszki powietrznej w stole do cięcia i oświetlenia maszyny, po którym podczas postoju maszyny np. w celu narządzania lub przerwy w pracy zostaną odłączone poszczególne komponenty. Analogicznie uaktywnia się oszczędzacz monitora inicjujący automatyczne, ponowne załączenie tegoż monitora w przypadku jego dotknięcia. W krajarkach Perfecta jako magazyn energii potrzebnej do wykonania cięcia jest stosowane koło zamachowe. Dzięki temu napęd główny musi uzyskiwać tylko niewielką ilość siły koniecznej dla wykonania cięcia, ponieważ niezbędna do tego energia jest uzyskiwana z koła zamachowego umieszczonego pomiędzy napędem głównym i przekładnią. Dalszą zaletą takiego rozwiązania jest to, że w momencie wykonywania samego cięcia nie ma gwałtownego, skokowego poboru prądu. Silnik dmuchawy do wytwarzania poduszki powietrznej w stole do cięcia zostaje całkowicie wyłączony w przypadku, gdy poduszka powietrzna nie jest stosowana. Takie rozwiązanie posiada - z uwagi na znacznie mniejsze zużycie energii - dużą zaletę, względem odłączania samego doprowadzania powietrza w celu wytwarzania poduszki powietrznej przy pomocy sterowanego zaworu, przy jednoczesnej ciągłej w takim przypadku pracy silnika dmuchawy.    

                             

Dzięki wymienionym powyżej rozwiązaniom obsługa krajarek Perfecta zainstalowanych w zakładzie w Poznaniu i Elblągu, jest łatwiejsza, a praca szybsza, dzięki czemu znacznie wzrasta ich wydajność. Niższe są też koszty produkcji, co zwiększa dochody  uzyskiwane przez użytkowników z eksploatacji maszyny.Z satysfakcją, na którą ogromny wpływ ma zadowolenie naszych klientów i ich wieloletnie przywiązanie do naszej firmy, możemy podsumować mijający rok, co bardzo nas cieszy. Niełatwa sytuacja rynkowa wymagała od nas jeszcze większego wysiłku i pracy, by obecnie mówić o sukcesach. Wymagała też od nas bardzo profesjonalnego podejścia do naszych klientów, mocno zindywidualizowanego
i odpowiadającego na ich aktualne potrzeby. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele firm boi się inwestycji w czasach kryzysu. Okazuje się jednak - czego dowodem są chociażby nasze ostatnie instalacje maszyn - że ten, kto nie zaprzestanie inwestować z pewnością będzie się rozwijał i zdobywał nowe rynki oraz nowych klientów i w ten sposób poradzi sobie w nieco trudniejszych czasach, by móc z sukcesami prosperować w czasach stabilnej gospodarki – mówi Sławomir Kugaudo, prezes firmy Avargraf.