Nowości H.-H. Schmedt e.K. z targów drupa 2012 już w ofercie firmy Avargraf (06.07.2012)

Warszawa, 03.07.2012


Podczas targów drupa 2012, które odbywały się w Düsseldorfie w maju br., firma H.-H. Schmedt e.K. - zgodnie z zapowiedziami przedtargowymi - zaprezentowała szereg nowości. Wśród pokazanych rozwiązań znalazły się m.in. nowe automatyczne urządzenie do wycinania kartoników okładkowych i grzbietowych (PräziTrim prezentowane w linii Cover-1), linia do produkcji okładek PräDeka , PräLeg NEO – maszyna do zawieszania bloków w oprawę twardą oraz Präform NEO – maszyna do prasowania książek po ich zawieszeniu w okładkę twardą przy równoczesnym wypalaniu rowka.
Najnowsze rozwiązania technologiczne wdrożone przez firmę H.-H. Schmedt e.K. wzbogaciły ofertę urządzeń do oprawy twardej, które od wielu lat dostarcza na rynek polski firma Avargraf Sp. z o.o.


Swoją premierę w czasie targów drupa 2012 miało automatyczne urządzenie do wycinania kartoników okładkowych i grzbietowych PräziTrim. Pracowało ono w linii Cover-1 zaprojektowanej głównie z myślą o produkcji okładek on demand. Dzięki zastosowanym tutaj rozwiązaniom, przestawienie linii z jednego formatu na inny odbywa się w ciągu 2 sekund co sprawia, że doskonale sprawdza się ona w realizacji krótkich serii. Ponadto, zaimplementowany w urządzeniu system bar-code – dyktujący maszynie z góry ustalony format okładki - wyklucza błąd ludzki, upraszcza odtworzenie poprzednio realizowanych prac oraz znacząco wpływa na wysoką jakość produktu końcowego.

W skład linii Cover-1, stanowiącej w pełni zintegrowany system wchodzą: urządzenie do wycinania kartoników PräziTrim, urządzenie do nanoszenia kleju PräziCoat oraz półautomatyczna maszyna do montażu okładek twardych - PräziCase Pro.
Całość procesu sterowana jest przez system „PowerTower”.
Urządzenie PräziTrim automatycznie wycina kartoniki w odpowiednim rozmiarze, a PräziCase Pro przestawia się na odpowiedni, zaprogramowany wcześniej format. Specyfiką tego urządzenia jest możliwość automatycznego zawijania wszystkich krawędzi okładki wraz z jednoczesnym przycięciem rogów.
Zadaniem operatora systemu jest naniesienie kleju na okładkę i ułożenie na niej kartoników. Operator pozycjonuje okleinę z naniesionym klejem na stole montażowym, a specjalne mierzyce ułatwiają mu właściwe ułożenie tekturek. Okleina wraz z tekturkami jest następnie pobierana do wewnątrz maszyny, gdzie najpierw przycinane są naroża, po czym wszystkie cztery krawędzie okleiny są zawijane. W tym samym czasie operator może przygotować następną okładkę do montażu, co istotnie zwiększa wydajność maszyny. Dzięki zastosowaniu sensorów-ramion, urządzenie samo rozpoznaje format okładki co pozwala na zmianę formatów w ciągu zaledwie kilku sekund a sterowanie linią odbywa się z panelu dotykowego, dzięki czemu jest ona bardzo prosta w obsłudze.

Nowością - również prezentowaną po raz pierwszy podczas targów drupa 2012 - była linia do produkcji okładek PräDeka. Składa się ona z trzech urządzeń:PräziCoat za pomocą którego klej nanoszony jest na okleinę; stołu montażowego PräDeck, służącego do montowana okładki oraz maszyny do zamykania okleiny - PräKant. Urządzenia połączone są specjalnym stołem, którego powierzchnia została wykonana w taki sposób, aby przesuwanie produkowanej okładki było łatwe i wygodne a praca operatora ergonomiczna. Szczególnie interesującym elementem prezentowanej konfiguracji jest urządzenie PräKant do zawijania okleiny. Okleina zawijana jest z dwóch stron i jednocześnie dociskana. Następnie operator obraca okładkę o 90° i ponownie podaje maszyny po czym zawijane są pozostałe dwie strony okładki. Istotną zaletą linii PräDeka jest możliwość obsługi urządzenia przez dwóch operatorów jednocześnie, co dwukrotnie zwiększa jej wydajność.

PräLeg NEO - maszyna służąca do zawieszania bloków w oprawę twardą - to odświeżona propozycja w ofercie firmy Schmedt, która zastąpiła model PräLeg 18. To maszyna odpowiednia zarówno do produkcji seryjnej, jak i pojedynczych egzemplarzy. Jej sterowanie i programowanie odbywa się za pomocą ekranu dotykowego, nie wymaga ona przeprogramowania przy zmianie formatu książki. Przy zastosowaniu specjalnego narzędzia urządzenie PräLeg NEO może również służyć do oprawy w małe i/lub miękkie okładki. Dozowanie kleju odbywa się tu automatycznie poprzez system pomp, a automatyczny, zintegrowany system dozowania wody umożliwia zachowanie stałego poziomu jego lepkości. Ponadto maszyna wyposażona jest w półautomatyczny system czyszczenia wałków klejowych i klejowników co w zdecydowany sposób skraca i ułatwia proces usuwania kleju po zakończonej pracy.


Z kolei maszyna Präform NEO – również prezentowana w Düsseldorfie - służy do prasowania książek po ich zawieszeniu w okładkę twardą, przy równoczesnym wypalaniu rowka. Charakterystyczną jej cechą jest brak ustawiania wymiaru, co oznacza, że jest ona gotowa do użycia od razu po włączeniu i nie wymaga przestawiania formatu oprawy w trakcie pracy. Posiada wizualne zaznaczanie miejsca położenia rowka, a sterowanie szyny (grzałek) wypalających rowek odbywa się tu pneumatycznie. Prasa wyposażone jest również w wbudowany licznik, którego zadaniem jest odmierzenie czasu docisku, a po jego upływie, automatyczne otwarcie szczęk.
 
Wszystkie urządzenia prezentowane na targach drupa przez firmę H.-H. Schmedt e.K., dostępne są już w ofercie Avargraf. Więcej informacji na ich temat można uzyskać w samej firmie oraz na stronie internetowej tego dostawcy urządzeń i materiałów poligraficznych: www.avargraf.com.pl