Innowacyjna linia falcująca FA 53 MV 11 firmy GUK do produkcji niezwykle małych, kompaktowych outsertów w ofercie firmy Avargraf (24.07.2012)

Warszawa, 24.07.2012


Obok innych innowacyjnych urządzeń, jakie prezentowane były podczas targów drupa 2012, a które po wystawie znalazły się w ofercie firmy Avargraf – od wielu lat dostarczającej na polski rynek maszyny i materiały poligraficzne - jest również linia falcująca do produkcji niezwykle małych, kompaktowych outsertów - model FA 53 MV 11. Jej producentem jest niemiecka firma GUK – Falzmaschinen Griesser & Kunzmann GmbH & Co, której Avargraf jest od wielu lat przedstawicielem na rynku polskim.

Prezentowana na targach drupa 2012 linia falcująca GUK FA 53 MV 11 dedykowana jest przede wszystkim do wykonywania wielostronicowych, wielkoformatowych ulotek farmaceutycznych wymagających wielu nietypowych złamań- tzw. outsertów,  jak również map i innych podobnych produktów.


Linia wyposażona jest  w samonakładacz bębnowy, umożliwiający pracę ciągłą. Opcjonalnie - może pracować z wykorzystaniem samonakładacza pobierającego arkusze od góry z wysokiego stosu. Kolejnymi składowymi linii są: pierwszy agregat falcujący – model FA 53 (o maksymalnej szerokości roboczej 53 cm), służący do wykonywania łamania równoległego i posiadający 12, 14 lub 16 kieszeni falcujących oraz drugi agregat falcujący, wykonujący łamanie krzyżowe i posiadający 2 lub 4 kieszenie falcujące. Niezwykle istotnym zespołem linii - decydującym o wykonaniu końcowego produktu - jest pojedynczy, podwójny lub potrójny system noży równoległych, oparty na zastosowaniu jednego, dwóch lub trzech agregatów do łamania nożowego - model MV 11, który wykonuje odpowiednio 1, 2 lub 3 złamy nożowe (kolejno jeden po drugim wraz ze specjalnym sprasowaniem użytku po przejściu przez każdy agregat MV 11 i sklejaniem na końcu wewnętrznych stron użytku).


Tak sklejone outserty można dalej przetwarzać przy pomocy wysokowydajnych maszyn pakujących. Jako dodatki do opakowania są one z reguły przyklejane bezpośrednio do butelek lub pojemników np. na tabletki.   
Zastosowanie w maszynie nowych, innowacyjnych opracowań konstrukcyjnych związanych z łamaniem, prasowaniem i prowadzeniem użytku - mimo jego bardzo dużej grubości - sprawia, że produkty końcowe opuszczające agregaty do łamania nożowego MV 11 są do 25 % bardziej płaskie (tzn. posiadają mniejszą objętość) niż łamane przy pomocy poprzedniego modelu tego samego producenta - MV 09. Dzięki temu - mimo zwiększonych formatów początkowych arkuszy - uzyskuje się po ich sfalcowaniu identyczne formaty końcowe.
Aby uniknąć samoczynnego otwierania grubych użytków w grzbiecie, po ich sfalcowaniu krzyżowym - oprócz bigowania mechanicznego - stosuje się tzw. bigowanie wodne, w którym nanoszenie ścieżki odpowiednio przygotowanego roztworu wodnego przy pomocy specjalnych dysz jest uprzednio zaprogramowane w urządzeniu i sterowane komputerowo.


Warto również wspomnieć, że linia GUK FA 53 MV 11 posiada możliwość czytania kodów kreskowych, mozaikowych jak również porównywania tekstów z ich zadanym wzorcem za pomocą kamery, co pomaga w usuwaniu błędnych arkuszy bez przerywania pracy całego urządzenia i powodowania strat w jego wydajności.
Praca całego urządzenia jest sterowana i kontrolowana z dwóch kolorowych,  ciekłokrystalicznych monitorów dotykowych.
Więcej informacji na temat urządzenia można znaleĽć na stronach www.avargraf.com.pl.