Pierwsza w Polsce instalacja krajarki Perfecta 78 Eco Line z oferty Avargraf

Warszawa, 21.10.2016


Firma Avargraf odnotowała w ostatnim czasie pierwszą w Polsce instalację innowacyjnej krajarki firmy Perfecta – modelu 78 Eco Line. To urządzenie z nowej serii zaprojektowanych modułowo, wysokowydajnych gilotyn  „ECO Line”, które prezentowane było na tegorocznych targach drupa w Düsseldorfie. W odróżnieniu od dotychczasowych krajarek charakteryzuje się ona większą szerokością cięcia – 80 cm, zamiast 76 cm występującej we wcześniejszych modelach tej firmy.

Perfecta 78 Eco Line oparta jest na technologii niemieckiej firmy Perfecta, umożliwiającej ekonomiczne cięcie, zapewniającej – zdaniem producenta - wysoką jakość, solidność oraz bezpieczeństwo. Oprócz zwiększonej szerokości cięcia, krajarka Perfecta 78 Eco Line posiada nowoczesny wygląd i znacznie sztywniejszą konstrukcję, zwiększającą wytrzymałość maszyny oraz ułatwiającą absorbcję wysokich przeciążeń. Urządzenie wzbogacone zostało o nowoczesny panel sterowania z monitorem dotykowym „touch screen 18,5” o wysokiej rozdzielczości oraz sterowanie komputerowe CUTPIT. Nowa, modułowa seria krajarek, której przedstawicielem jest model 78, wyróżnia się - jak podaje Perfecta - atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości.

Priorytetem firmy Perfecta jest stała adaptacja technologiczna do zmieniających się wymagań rynku. Poza wykorzystaniem napędu serwo posuwu siodła o najwyższej dokładności (gwarantującego precyzyjne pozycjonowanie docinanego materiału) zastosowano tu dodatkowo dwustronne prowadzenie siodła pod powierzchnią stołu do cięcia z samohamowną, precyzyjną śrubą pociągową toczną i automatycznym kasowaniem luzu gwintu. Zapewnia to odporność na zużycie, jak również dokładne zachowanie ustawionych parametrów cięcia podczas długiego okresu użytkowania.
Nowością w urządzeniu są również: trwały napęd noża dla dużych sił występujących przy cięciu, dodatkowe zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe oraz wyposażenie do szybkiej wymiany noża. Dzięki kombinacji windy i przymiarów do ustawiania położenia noża, jego wymiana jest szybka i bezpieczna. 

Wysoką precyzję cięcia krajarki Perfecta 78 Eco Line uzyskano dzięki dokładnej mechanice napędu serwo posuwu siodła (o dokładności 1/100 mm) z możliwością swobodnego regulowania szybkości posuwu siodła oraz jej automatycznym dopasowaniem. Zwiększenie precyzji możliwe jest również przez ręczne pozycjonowanie położenia siodła przy pomocy pokrętła. Ponadto zastosowany tu został dwukanałowy system zabezpieczający z dużym zakresem regulacji docisku, który ustawiany jest bezstopniowo z panelu dotykowego dla każdego cięcia. Rozwiązanie to daje operatorowi możliwość automatycznego ustawiania siły docisku w programie cięcia, poprzez wizualizację procesu i przy pomocy grafiki. Dodatkowe zabezpieczenia to programowane elektronicznie przedłużenie czasu trwania docisku aż do 9,9 sekundy oraz zakładana od przodu blacha pod belkę dociskową.

Wszystkie funkcje z zakresu obsługi maszyny zostały zintegrowane w panelu dotykowym, co pozwoliło na całkowite wyeliminowanie dodatkowej, płaskiej klawiatury. Dotyczy to również regulacji siły docisku tłoka, która może być sterowana automatycznie za pomocą programu cięcia (bez stosowania oddzielnego, zewnętrznego pokrętła).
Producent zwraca uwagę na przejrzystą, przyjazną w obsłudze, intuicyjną strukturę rozmieszczenia ikon w panelu – z podziałem na bloki tematyczne oraz animacje 3D, prowadzące użytkownika przez prace serwisowe - wymianę noża, szpalt czy smarowanie. Ponadto mogą tu być wyświetlane instrukcje obsługi, porady z zakresu pomocy technicznej, katalog części zamiennych, jak również funkcje wykrywania błędów oraz automatycznego monitorowania konserwacji i okresów serwisowania.

Zastosowane w urządzeniu sterowanie komputerowe CUTPIT  zapewnia wygodę przy pracy z różnego rodzaju pracami. W zależności od złożoności zlecenia operator maszyny może wybrać jeden z trzech trybów pracy komputera. Dzięki temu interfejs użytkownika jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb operatora, a proste symbole sprawiają, że maszyna jest intuicyjna w obsłudze. Wszystkie procesy wykonywane przed, w trakcie i po cięciu mogą być monitorowane i oceniane w komputerze CUTPIT. Gwarantuje to ciągły i efektywny ciąg produkcji i jest kluczowe w zwiększaniu ekonomiki procesów produkcyjnych.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników krajarki Perfecta 78 Eco Line, producent zastosował sprawdzone oraz udoskonalone zabezpieczenia, do których należą m.in.: system komputera zabezpieczającego, umożliwiający ciągłą samodiagnozę maszyny za pomocą programu rozpoznawania błędów, kurtynę świetlną na podczerwień, oburęczne inicjowanie cięcia oraz odchylaną osłonę tylnej części stołu.
Wykorzystane zabezpieczenia spełniają, jak podaje firma Perfecta, najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa oraz gwarantują operatorowi łatwą, szybką i bezproblemową obsługę.

 „Cieszy nas niezmiernie, że nowoczesna maszyna z serii Eco Line, stosunkowo niedawno wprowadzona do oferty firmy Avragraf, znalazła pierwszego użytkownika w naszym kraju. Świadczy to z pewnością o tym, że polskie drukarnie śmiało sięgają po najnowocześniejsze rozwiązania, mogąc tym samym konkurować z przedsiębiorstwami poligraficznymi z całego świata” podkreśla Sławomir Kugaudo, prezes Avargraf Sp. z o.o.