Pierwsza w Polsce instalacja falcerki GUK z oferty Avargraf na maszynie pakującej (22.02.2017)

Firma Avargraf poinformowała, że w ostatnim czasie miała miejsce pierwsza w Polsce instalacja falcerki GUK - model FA 21/4 CARTONAC 2000-2 SP - na maszynie pakującej, wykonanej przez polskiego producenta – firmę Radpak z Włocławka. Odbiorcą tej konfiguracji jest Target SA z Kartoszyna niedaleko Wejherowa.


Pod koniec 2016 roku miała miejsce pionierska w skali naszego kraju instalacja falcerki GUK na maszynie pakującej. Firma GUK Falzmaschinen Griesser & Kunzmann GmbH & Co., której przedstawicielem od wielu lat na rynku polskim jest Avargraf, to światowy lider w produkcji falcerek, zarówno dedykowanych do produkcji ulotek farmaceutycznych i kosmetycznych jak i falcerek, które montowane są na maszynach lub liniach pakujących wszystkich renomowanych producentów. Tego rodzaju instalacja miała miejsce na maszynie wykonanej przez Fabrykę Maszyn Pakujących Radpak z Włocławka, której odbiorcą była firma Target SA - lider na polskim rynku środków ochrony roślin.


Target SA istnieje od 1991 roku, a w jej szerokiej ofercie znajdują się obecnie środki ochrony roślin, nawozy, ziemia, podłoża, trawy, gama produktów „Dla domu” oraz linia „Natural”. Radpak z kolei to firma z 25 letnim stażem, której własna baza produkcyjna umożliwia produkcję maszyn począwszy od ich projektowania, poprzez marketing, sprzedaż na serwisie skończywszy. Pierwsza z firm, aby unowocześnić i zautomatyzować swoją produkcję, poszukiwała linii pakującej wyrabiane przez nią produkty. Wcześniej były one pakowane ręcznie i proces ten angażował wiele osób. „Przy sezonowości, jaka charakteryzuje branżę ochrony roślin – mówi Marcin Osada, dyrektor zarządzania projektami w firmie Target - bywało to dla nas bardzo trudne. Dlatego postanowiliśmy zainwestować w linię, która zwiększyłaby naszą wydajność i byłaby jednocześnie rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż dotychczasowe. Nie było to jednak proste, bo nasze opakowania mają nieregularne kształty, a dodatkowo zależało nam na tym, aby jednocześnie pakowana była butelka z produktem, miarka i instrukcja. Zadaniu sprostała firma Radpak, konfigurując rozwiązanie pod nasze potrzeby przy pomocy firmy Avargraf, która jest dostawcą falcerki, będącej częścią całej linii”.


Wykorzystana we wspomnianej konfiguracji falcerka do ulotek firmy GUK - model FA 21/4 CARTONAC 2000-2 SP - jest montowana na maszynach do pakowania w opakowania kartonowe oraz liniach pakujących. Stanowi połączenie sprawdzonej techniki z nową mechaniką pobierania arkusza i ustawiania wałków – jak podaje producent - znakomicie nadaje się do zabudowy na liniach pakujących o wydajności wynoszącej nawet 500 użytków na minutę. Dzięki małym wymiarom i kompaktowej budowie daje się zintegrować z każdą linią pakującą. Napęd może następować z maszyny pakującej, albo też falcerka może być wyposażona we własny napęd w postaci silnika serwo bądź asynchronicznego. Jak zapewnia producent, czas narządu jest tu krótki a zmiana formatu prosta. Urządzenie jest łatwe w serwisowaniu dzięki napędom umieszczonym na zewnątrz korpusu.


Falcerka zainstalowana na kartoniarce Radpak posiada własny napęd silnikiem asynchronicznym o wstępnie zaprogramowanej, stałej szybkości obrotowej.


Ze względu na taktową, a nie ciągłą pracę kartoniarki odwoływanie sfalcowanych użytków jest automatyczne z użyciem czujników, fotokomórek i zaworów elektromagnetycznych sterujących dopływem powietrza na ssanie/podmuch.


„Nowa linia znacząco zwiększyła naszą wydajność – mówi Marcin Osada. - Dzięki niej możemy teraz wykonywać jedno opakowanie na sekundę. Jednocześnie mogliśmy ograniczyć liczbę osób zaangażowanych przy tych procesach. Jeszcze jedną korzyścią z tej inwestycji jest fakt, że mogliśmy zaoferować usługi pakowania firmom zewnętrznym na atrakcyjniejszych warunkach niż dotychczas. Dlatego jesteśmy z niej bardzo zadowoleni”.


„Stworzenie rozwiązania, jakiego potrzebowała firma Target nie było prostym zadaniem – mówi Dariusz Gniadzik z firmy Radpak. - Jednak zawsze staramy się sprostać indywidualnym oczekiwaniom naszych klientów, oferując im dedykowane rozwiązanie, dostosowane do konkretnego produktu. Komponenty naszych maszyn to światowa czołówka, a wszystko to w trosce o jak najwyższą jakość całego rozwiązania oraz bezproblemową obsługę w trakcie użytkowania. Tak było również w tym wypadku. Po raz pierwszy korzystaliśmy z oferty firmy Avargraf - dostawcy falcerki GUK - konfigurując kartoniarkę.  Urządzenia firmy GUK to światowa czołówka, a jakość serwisu podczas konfiguracji utwierdziła nas jedynie w słuszności wyboru. Dla Radpak ważne jest, aby wszystkie komponenty montowane w naszych maszynach były komponentami doskonałej jakości, pozwalającymi optymalnie pracować naszym rozwiązaniom. W wypadku zlecenia dla firmy Target niełatwym było również to, że kartoniarka ta obsługiwać miała dwa rodzaje kartoników, ale nasi konstruktorzy również z tym sobie poradzili. Naszym priorytetem jest sprostanie oczekiwaniom klienta, a jego zadowolenie – jak w przypadku firmy Target – jest dla nas najlepszą rekomendacją”.