05/2009 Maszyna do zawieszania bloków książkowych w okładkę sztywną – PräLeg HHS 1805 niemieckiej firmy H.H. Schmedt e.K. wzbogaciła w ostatnim czasie park maszynowy Wąbrzeskich Zakładów Graficznych

25.05.2009
Maszyna do zawieszania bloków książkowych w okładkę sztywną – PräLeg HHS 1805 niemieckiej firmy H.H. Schmedt e.K. wzbogaciła w ostatnim czasie park maszynowy Wąbrzeskich Zakładów Graficznych. Tym samym usprawniła ona odbywający się tu proces produkcji w części związanej z obróbką introligatorską. Dostawcą urządzenia była firma Avargraf Sp. z o.o.


Wąbrzeskie Zakłady Graficzne to drukarnia posiadająca bardzo bogate tradycje. Istnieje (wcześniej pod inną nazwą) od 1920 roku przechodząc przez lata swojej nieustającej działalności szereg reorganizacji. W 1991 roku nastąpiło usamodzielnienie się firmy i od tej pory działa ona jako Wąbrzeskie Zakłady Graficzne, w 1997 roku przekształcając się w spółkę pracowniczą.
Obecnie drukarnia zajmuje się przede wszystkim świadczeniem usług w zakresie arkuszowego druku offsetowego materiałów akcydensowych, reklamowych i informacyjnych, książek niskonakładowych (zarówno klejonych, jak i w oprawie twardej), broszur wysokonakładowych, a także nanoszenia nadruków na kopertach wszystkich formatów.
Wąbrzeskie Zakłady Graficzne zatrudniają ok. 30 osób, obsługując przede wszystkim rynek lokalny oraz regionalny, a także realizując zlecenia dla klientów z Niemiec. Posiadając prawa wydawnicze wydają także publikacje lokalne. Przykładem sukcesu wydawniczego było wydanie albumu „WąbrzeĽno wczoraj i dziś”, który sprzedał się w ilości ponad 1.000 egz. W chwili obecnej realizujemy podobny album dla Golubia Dobrzynia, a  w najbliższym czasie będziemy pracować nad takim samym albumem dla Chełmży – mówi Leszek Dembek, prezes Wąbrzeskich Zakładów Graficznych.
Jeżeli chodzi o produkcję książek klejonych to drukarnia realizuje głównie zlecenia od 500 do 10 000 egz., zlecenia na oprawę twardą realizowane są tu w nakładach od 500 do 3000 egz., natomiast broszury drukowane tu są nawet w nakładach do 100 000 egz. Od 2005 roku drukarnia posiada certyfikat zarządzania jakością ISO 9001–2000, a jej działalność dla lokalnej społeczności została uhonorowana statuetką „Mecenasa Kultury” nadaną przez burmistrza WąbrzeĽna.

Podstawę w procesie drukowania w Wąbrzeskich Zakładach Graficznych stanowią obecnie dwie maszyny firmy Heidelberg. Drukarnia posiada także dobrze wyposażoną introligatornię, zwłaszcza dla realizacji niskich nakładów. Dwie oklejarki firmy Horizon, trzy falcerki różnych formatów, dwie krajarki, niciarka, zszywarki drutem pozwalają drukarni realizować małe zlecenia, choć posiada ona także linię do oprawy broszur, pozwalającą na sprawne wykonanie również wysokich nakładów.
Aby jeszcze bardziej usprawnić odbywający się tu proces produkcji Wąbrzeskie Zakłady Graficzne już od jakiegoś czasu myślały o zakupie wklejarki – maszyny do zawieszania bloków w okładkę sztywną. W kręgu zainteresowań drukarni była, obok ostatecznie zakupionej maszyny PräLeg HHS 1805, także maszyna włoska. Ostatecznie o wyborze maszyny niemieckiej firmy Schmedt, którą dostarczyła firma Avargraf, zadecydowała marka i doświadczenie niemieckich producentów oraz niższa cena – mówi Leszek Dembek.
Inwestycja miała zastąpić proces ręcznego wklejania, jaki do tej pory miał miejsce w drukarni. Wcześniej zakupiliśmy dwa polskie urządzenia do nanoszenia kleju oraz montowania okładek dla procesu wykonywania opraw twardych. Realizując naszą ostatnią inwestycję, której partnerem była firma Avargraf, zastąpiliśmy całkowicie pracę ręczną przy realizowaniu zamówień książek w oprawie twardej – podkreśla Leszek Dembek. – Tym samym pozwoliło nam to usprawnić proces wklejania oraz zdecydowanie przyspieszyło czas wykonywania zleceń. Dzięki wklejarce firmy Schmedt  poprawiliśmy jakość wykonywanych przez nas książek w oprawie twardej; możemy również przyjmować większe ilości tego rodzaju zleceń.
Zaletą wklejarki – co podkreśla Leszek Dembek - jest przede wszystkim prosta obsługa nie wymagająca długotrwałego szkolenia.

Maszyna do zawieszania bloków książkowych w okładkę sztywną – PrläLeg HHS 1805 – to urządzenie oparte na najnowszej technologii, wyposażona w  sterowanie z wyświetlacza dotykowego. Zakres formatów, jakie obsługuje to: grubość bloku – od 2 do 90 mm; szerokość bloku – od 110 do 450 mm; wysokość bloku – do 340 mm.
Posiada wyposażenie umożliwiające jej pracę z małymi i miękkimi okładkami (blokami o szerokości od 70 mm). Oprócz tego urządzenie posiada możliwość pracy z okładkami wykonanymi z miękkich materiałów (np. z PCV). Wyposażone jest w czujnik - „ogranicznik bloku książkowego” - przy mieczu; inicjuje cykl roboczy natychmiast po nałożeniu bloku książkowego na miecz. Zastępuje to ręczne zainicjowanie ruchu miecza i zwiększa wydajność maszyny, w szczególności przy produkcji seryjnej.

Maszyna pracuje w naszym zakładzie zaledwie miesiąc, więc jest to zbyt krótki okres, aby nasi klienci mogli zauważyć zdecydowany postęp, jaki był możliwy za sprawą tego urządzenia, ale my widzimy już pozytywne efekty tej inwestycji – mówi Leszek Dembek.