ŚWIAT POLIGRAFII 05/2009 - Inwestycje w Wąbrzeskich Zakładach Graficznych

29.05.2009

Maszyna do zawieszania bloków książkowych w okładkę sztywną - PräLeg HHS 1805 niemieckiej firmy H.H. Schmedt e.K. wzbogaciła w ostatnim czasie park maszynowy Wąbrzeskich Zakładów Graficznych. Tym samym usprawniła ona odbywający się tu proces produkcji w części związanej z obróbką introligatorską. Dostawcą urządzenia była firma Avargraf sp. z o.o.

Wąbrzeskie Zakłady Graficzne to drukarnia posiadająca bardzo bogate tradycje. Istnieje (wcześniej pod inną nazwą) od 1920 roku przechodząc przez lata swojej nieustającej działalności szereg reorganizacji. W 1991 roku nastąpiło usamodzielnienie się firmy i od tej pory działa ona jako Wąbrzeskie Zakłady Graficzne, w 1997 roku przekształcając się w spółkę pracowniczą.

Obecnie drukarnia zajmuje się przede wszystkim świadczeniem usług w zakresie arkuszowego druku offsetowego materiałów akcydensowych, reklamowych i informacyjnych, książek niskonakładowych (zarówno klejonych, jak i w oprawie twardej), broszur wysokonakładowych, a także nanoszenia nadruków na kopertach wszystkich formatów.

Wąbrzeskie Zakłady Graficzne zatrudniają ok. 30 osób, obsługując przede wszystkim rynek lokalny oraz regionalny, a także realizując zlecenia dla klientów z Niemiec. Posiadając prawa wydawnicze wydają także publikacje lokalne. Przykładem sukcesu wydawniczego było wydanie albumu "WąbrzeĽno wczoraj i dziś", który sprzedał się w ilości ponad 1.000 egz. W chwili obecnej realizujemy podobny album dla GolubiaDobrzynia, a w najbliższym czasie będziemy pracować nad takim samym albumem dla Chełmży - mówi Leszek Dembek, prezes Wąbrzeskich Zakładów Graficznych.

Jeżeli chodzi o produkcję książek klejonych to drukarnia realizuje głównie zlecenia od 500 do 10 000 egz., zlecenia na oprawę twardą realizowane są tu w nakładach od 500 do 3000 egz., natomiast broszury drukowane tu są nawet w nakładach do 100 000 egz. Od 2005 roku drukarnia posiada certyfikat zarządzania jakością ISO 9001-2000, a jej działalność dla lokalnej społeczności została uhonorowana statuetką "Mecenasa Kultury" nadaną przez burmistrza WąbrzeĽna.

Podstawę w procesie drukowania w Wąbrzeskich Zakładach Graficznych stanowią obecnie dwie maszyny firmy Heidelberg. Drukarnia posiada także dobrze wyposażoną introligatornię, zwłaszcza dla realizacji niskich nakładów. Dwie oklejarki firmy Horizon, trzy falcerki różnych formatów, dwie krajarki, niciarka, zszywarki drutem pozwalają drukarni realizować małe zlecenia, choć posiada ona także linię do oprawy broszur, pozwalającą na sprawne wykonanie również wysokich nakładów.