Automatyczna bigówka listwowa Bacciottini z oferty firmy Avargraf w drukarni Lotos

 

W ostatnim czasie w warszawskiej drukarni Lotos Poligrafia rozpoczęła pracę automatyczna bigówka listwowa Bacciottini PIT Stop DG Line 8000 Touch Screen z oferty firmy Avargraf, będącej dystrybutorem tych urządzeń na rynku polskim. Jest to kolejne urządzenie zakupione przez to przedsiębiorstwo poligraficzne u tego dostawcy, co dowodzi jakości jego oferty, jak również zapewnianego przez niego wysokiego poziomu obsługi posprzedażowej. Po raz kolejny też drukarnia Lotos Poligrafia odnotowuje korzyści z zakupu zrealizowanego w Avargrafie. Do najważniejszych należą: możliwość pracy na dużym zakresie gramatur, minimalna odległość między bigami oraz prędkość działania bigówki, co przekłada się na przyspieszenie procesów produkcyjnych w tym zakładzie.

 

Lotos Poligrafia to rodzinna drukarnia o niemal 30-letnim stażu na polskim rynku usług poligraficznych, prowadzona obecnie przez Edwarda Dreszera oraz jego dwóch synów – Pawła i Karola (przedstawicieli czwartego już pokolenia poligrafów w tej rodzinie). Specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości czasopism (stanowiących ponad 50% realizowanych tu zleceń), książek i różnego rodzaju materiałów akcydensowych. Park sprzętowy drukarni obejmuje m.in.: offsetowe maszyny arkuszowe, nowoczesną przygotowalnię CtP i liczne urządzenia introligatorskie. Wśród nich w ostatnim czasie znalazła się bigówka listwowa Bacciottini PIT Stop DG Line 8000 Touch Screen. „To kolejne urządzenie, jakie nabyliśmy w firmie Avargraf, z którą współpracujemy od wielu lat – mówi Paweł Dreszer, wiceprezes zarządu Lotos Poligrafia. - Zawsze byliśmy zadowoleni z zakupów realizowanych u tego dostawcy, jak również z oferowanych przez niego pomocy i obsługi. Dlatego i tym razem w naturalny sposób sięgnęliśmy po rozwiązanie z jego oferty”.

Zakupiona bigówka – jak podaje dostawca - jest maszyną dedykowaną klientom, którzy chcą bigować i perforować półformatowe arkusze o gramaturze do 400 g/m2. Wpisała się więc w aktualne potrzeby drukarni Lotos Poligrafia. „Potrzebowaliśmy urządzenia sprawniejszego niż nasza dotychczasowa maszyna, które umożliwi nam realizowanie prac w dużym zakresie gramatur, zapewni minimalną odległość między bigami i będzie szybkie w działaniu. O ostatecznym zakupie tego konkretnego modelu zadecydowały opinie użytkowników, które jednoznacznie wskazywały właśnie na maszynę Bacciotini” – kontynuuje Paweł Dreszer.

 

Charakterystyczną cechą wszystkich bigówek Bacciottini, w tym również zakupionego do drukarnia Lotos modelu, jest możliwość wykonywania bigów z minimalną odległością 0,1 mm od siebie oraz w odległości 1 mm od krawędzi arkusza (w modelu DG Line zarówno przedniej jak i tylnej).

Istotnym elementem przez podjęciem przez drukarnię Lotos Poligrafia decyzji o zakupie była również prosta obsługa tego urządzenia. Sterowanie nim odbywa się tu z panelu dotykowego (Touch Screen), a komendy wyświetlane są w języku polskim. Dodatkowym ułatwieniem dla operatora jest fakt, że wbudowana pamięć pozwala na zapisanie 20 programów (każdy po 20 operacji).

Bigówka listwowa Bacciottini PIT Stop DG Line 8000 Touch Screen posiada ponadto wbudowany nakładacz podciśnieniowy (tzw. nakładacz niskiego stosu), który pobiera arkusze od dołu, za pomocą bębenka zasysającego. Dodatkowo nakładacz jest wyposażony w listwy nadmuchujące, umieszczone po obu jego stronach. Ich zadaniem jest – jak podaje dostawca - lepsze separowanie arkuszy w trakcie podawania. Potwierdza to również Paweł Dreszer: „Między innymi w tym zakresie mieliśmy problemy z naszą poprzednią maszyną – mówi - dlatego zmiana na lepsze przyniosła nam wiele korzyści. Obecnie, z bigówką Bacciottini nie mamy żadnych problemów z separowaniem arkuszy w trakcie podawania”.

Maksymalny format roboczy maszyny w wyposażeniu standardowym to 50 x 70 cm, może on opcjonalnie zostać wydłużony do 85 lub 100 cm. Opcjonalnie możliwa jest tu również instalacja listwy do perforacji (4/1, 3/1, 2/1), listwy do mikroperforacji czy ultradźwiękowej kontroli pobrania podwójnego arkusza.

Ciekawą opcją – jak podaje dostawca maszyny - jest możliwość rozbudowy bigówki do pracy w trybie inline z agregatem falcującym Butterfly Easy 2 Fold. Można go nabyć przy zakupie bigówki, bądź też później – w zależności od potrzeb użytkownika. Złamywanie odbywa się tu za pomocą dwóch noży, dzięki czemu można wykonywać dwa falce na papierze, tekturze lub kartonie o gramaturze do 400 g/m². Dodatkowo został on wyposażony w wałek prasujący sfalcowane arkusze. Co ważne i ułatwiające pracę - po połączeniu obu maszyn sterowanie nimi odbywa się z jednego panelu dotykowego. „Na razie nie posiadamy agregatu falcującego, ale myślę że z czasem rozważymy doposażenie naszej maszyny w tego typu moduł – mówi Paweł Dreszer. – Wszystko w zależności od naszych potrzeb”.

„Warto podkreślić, że wszystkie urządzenia firmy Bacciottini – mówi Marek Motyl, doradca techniczny w firmie Avargraf – to maszyny nie tylko zapewniające wysoką jakość produkcji, ale są także bardzo trwałe. Posiadają solidną konstrukcję na bazie odlewu żeliwnego. Są więc inwestycją na wiele lat, znacząco wpływającą także na wydajność introligatorni. Cieszy nas, że po raz kolejny po maszynę z naszej oferty sięgnęła tak prestiżowa drukarnia, jaką jest Lotos Poligrafia, posiadająca ogromne doświadczenie, od lat funkcjonująca na rynku usług poligraficznych”.