Avargraf, płyty Kodak Sonora i ekologia

Warszawa, 07.06.2014

 

Firma Avargraf - dostawca maszyn i materiałów dla branży poligraficznej –aktywnie włącza się we wszelkie działania proekologiczne. 

 

Wśród oferowanych przez nią produktów jest wiele tego typu rozwiązań różnych producentów, których dystrybutorem lub importerem jest firma Avargraf. W ostatnim czasie wyraĽnie wzrasta zainteresowanie i sprzedaż proekologicznych płyt offsetowych CtP Kodak Sonora XP. Technologia bezprocesowa Kodak całkowicie eliminuje z procesu przygotowania płyty offsetowej  wywoływarkę i środki chemiczne takie  jak wywoływacz czy regenerator oraz wodę, które normalnie byłby niezbędne w przypadku pracy z płytami procesowymi (które „przechodzą” przez wywoływarkę).

 

Warto zwrócić uwagę, że w technologii Kodak nie ma potrzeby stosowania dodatkowego urządzenia wymywającego (płuczącego płytę), którego potrzebują płyty tzw. „bez-chemiczne” innych producentów. Proekologiczność i zgodność z polityką zrównoważonego rozwoju to nie jedyne pozytywne aspekty tej propozycji – przynoszą one znaczące oszczędności ich użytkownikom.

 

 

„Aspekt proekologiczny już od kilku lat jest jednym z najważniejszych dla producentów z różnych branż. Jest on niezmiernie ważny także dla poligrafii. Producenci dbają o to, by ich rozwiązania były przyjazne dla środowiska i z takich coraz częściej chcą również korzystać drukarnie. Dlatego cieszy nas fakt, że możemy zaoferować tak doskonałe rozwiązane w tym zakresie, jakimi są płyty Kodak Sonora, w których proces wywoływania został wyeliminowany w całości” mówi Sławomir Kugaudo -  Prezes firmy Avargraf Sp. z o.o.

 

Dla każdej drukarni decydującej się na to rozwiązanie oznacza to w praktyce  pozbycie się problemu odpadów i zanieczyszczeń, jakie pojawiają się w procesie wywoływania płyt offsetowych . Płyty Kodak Sonora eliminują więc potrzeby związane z utylizacją tych odpadów. To bardzo ważny aspekt proekologiczny. Nie mniej ważna jest również redukcja zużycia wody. Jak wynika z szacunków producenta płyt Sonora – firmy Kodak - dzięki coraz powszechniejszemu ich zastosowaniu tylko w bieżącym roku globalne oszczędności wody używanej w procesach poligraficznych wyniosą 265 mln litrów. 

 

Płyty CtP Kodak Sonora XP wymagają energii lasera potrzebnej do naświetlenia  już na poziomie zapotrzebowania płyty procesowej (w przeszłości płyty bezprocesowe wymagały znacznie większej dawki energii lasera). Technologia płyty Sonora XP wpływa więc na oszczędność energii i przedłużenie żywotności lasera w naświetlarkach CtP. Użytkownicy Sonory dostrzegają też mniejsze zapotrzebowanie na chemię (stabilat ph)  i wodę, stosowaną w druku offsetowym. Proces druku na Sonorze odbywa się ze zmniejszonym nadawaniem roztworu nawilżającego w maszynie drukującej, co skutkuje z jednej strony jego oszczędnością,  z drugiej zaś - umożliwia szybsze uzyskanie równowagi wodno-farbowej. To wpływa na stabilność drukowania i umożliwia szybsze schnięcie wydruków. 

 

Niezwykle proekologicznym faktem, jest to, że drukarnia wdrażająca płyty Kodak Sonora do swojej codziennej produkcji eliminuje ze swojego środowiska wywoływarkę, która wymagała czyszczenia i mycia, regularnej konserwacji, przeglądów, czy też regeneracji zużytych wałków, nie wspominając o kosztach chemii do wywoływania płyty, środków czyszczących, wody czy też kosztach zasilania urządzenia i kosztach pracy przy obsłudze.

 

Wszystko to przynosi szereg korzyści środowisku naturalnemu, ale również użytkownikom tego rozwiązania. Eliminacja chemii, która jest kosztowna oraz wydatków związanych z zakupem wywoływarki, jej instalacją i szkoleniem personelu, a także koszty związane z dostosowaniem infrastruktury drukarni czy studia CtP oraz serwisowaniem urządzenia są niejednokrotnie niebagatelne. Jeśli dodać do tego koszty wody i energii - kwoty okazują się być niemałe. 

 

Warto pamiętać również o jeszcze jednej potencjalnej oszczędności  – płyty Sonora XP eliminują ryzyko związane ze zmiennymi warunkami procesu wywoływania (jak np. przewodność wywoływacza), które mogą bezpośrednio wpływać na jakość przygotowanej płyty offsetowej do druku.

 

Warto wspomnieć, że płyty Kodak Sonora stworzono z myślą o całej gamie zastosowań. Sonora posiada parametry techniczne charakterystyczne dla tradycyjnych tj. procesowych płyt CtP: wysokość realizowanych nakładów, prędkość naświetlania czy jakość drukowania. 

Firma Kodak zadbała również o pełną dostępność grubości płyt oraz formatów dodając do swojej oferty płyty Kodak Sonora XP w formacie VLF (B-0). Firma Avargraf może więc zapewnić drukarniom stałe dostawy płyt w różnych grubościach i w różnych formatach, w tym oczywiście w formacie VLF.

Płyty Kodak Sonora można stosować zarówno w maszynach arkuszowych jak i zwojowych (heatsetowych i coldsetowych), przy drukowaniu akcydensów, opakowań czy gazet (Kodak Sonora News), a także przy niskonakładowym druku UV. 

Sonora jest kompatybilna z większością termicznych naświetlarek CtP dostępnych na rynku, nawet tych nieco starszych. Dodatkowo – płyta charakteryzuje się dobrą odpornością na zarysowania i można ją archiwizować. 

Wszystkie i niewątpliwe zalety Sonory doceniają drukarze z całego świata. 

 

„Rosnąca sprzedaż płyt Kodak Sonora również w naszej firmie jest dowodem tego, że także zakłady poligraficzne z Polski doceniają to rozwiązanie” mówi Sławomir Kugaudo. 

Do grona użytkowników płyt Sonora XP obsługiwanych przez Avargraf należy już kilkadziesiąt  drukarni z całej Polski m.in.: Drukarnia Sungraf, Pozytyw i Ergo-BTL z Warszawy, Kra-Box z Międzylesia, Drukarnia Hera z Marek czy też Drukarnia Maciejewscy z Przasnysza,  a także Wydawnictwo Sigma-Not z Warszawy – a w wielu zakładach płyta Sonora XP jest w fazie testowania.