Drukarnia Inex z Avargrafem i Perfectą 115 TS (05.09.2011)

Drukarnia Inex z Łodzi zainwestowała w ostatnim czasie w krajarkę Perfecta 115 TS, by jeszcze bardziej usprawnić produkcję po zakupie kolejnej już w swoim parku maszyny drukującej. Krajarka została zakupiona przy wykorzystaniu programu unijnego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Oś priorytetowa III: Gospodarka, innowacyjność, przedsiębiorczość, Działanie III.6: Rozwój mikro- i małych przedsiębiorstw). Dostawcą urządzenia była firma Avargraf Sp. z o.o.

Krajarka Perfecta została zakupiona tuż po instalacji pięciokolorowej maszyny drukującej z lakierem i sytemu CtP jako uzupełnienie parku maszynowego drukarni Inex. Zastąpiła ona starsze urządzenie, które nie gwarantowało już takiej precyzji cięcia i było - z racji wieku - bardzo awaryjne.


Perfecta 115 TS to nasz pierwszy zakup w firmie Avargraf – mówi Rafał Kasiński, syn właścicieli drukarni Inex – Krystyny i Andrzeja Kasińskich - odpowiedzialny w firmie za park maszynowy. - W takiej konfiguracji maszyny drukującej, jaką zakupiliśmy w ostatnim czasie do naszej drukarni, żadna inna firma dostarczająca maszyny introligatorskie z górnej półki nie była w stanie konkurować z Avargrafem. Dodatkowo liczył się dla nas fakt, że marka Perfecta jest od lat znana i ceniona, co zadecydowało o naszym ostatecznym wyborze. Przy wyborze krajarki w grę wchodziły zresztą tylko te firmy, które mają serwis i magazyn części zamiennych w Polsce bądĽ przynajmniej w Europie. Konkurencją cenową był wprawdzie sprzęt azjatycki, ale jakość wykonania tych maszyn, precyzja oraz wsparcie techniczne firm dostarczających te urządzenia pozostawiały wiele do życzenia.
Zakup krajarki zdecydowanie wpłynął na wydajność firmy Inex. Po zakupie nowoczesnej maszyny drukującej ważnym dla tej drukarni była inwestycja w dobry sprzęt introligatorski. W stosunku do starej maszyny, która pracowała tu jeszcze do niedawna, Perfecta 115 TS stanowi
- co podkreśla Rafał Kasiński - ogromny przeskok technologiczny, dzięki czemu gwarantuje wysoką wydajność produkcji. Jeśli chodzi o jakość urządzenia zauważa on, że ponieważ maszyna pochodzi od renomowanego producenta, jest naprawdę dopracowana i nawet wizualnie widać, że posiada stabilną konstrukcję i jest solidna.


Największym udogodnieniem w pracy z krajarką Perfecta 115 TS – mówi Rafał Kasiński - jest możliwość zapisywania prac w tym urządzeniu. Każdy operator obsługujący maszynę w naszej drukarni ma swój katalog z zapisanym „systemem" cięcia danej pracy. Przy powtarzającym się zleceniu otwiera więc tylko swój katalog, wybiera odpowiednią pracę i już wie jak ma daną pracę kroić. Urządzenie posiada możliwość szybkiego sterowania siłą nacisku tłoka i siłą nadmuchu powietrza, co ma z kolei znaczenie przy krojeniu różnego rodzaju papieru.

Inex jest firmą rodzinną i istnieje na rynku od 18 lat i zajmuję się głównie produkcją opakowań. Obsługuje swoich klientów kompleksowo - „od projektu do produktu”, wykonuje również zlecenia z materiałów przygotowanych przez klienta. W szerokiej gamie usług tej łódzkiej drukarni ważne miejsce zajmuje profesjonalny druk offsetowy, stąd firma stara się inwestować w sprzęt gwarantujący wysoką jakość druku. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o sprzęt introligatorski, bo oprócz przygotowania do druku Inex oferuje pełen zakres specjalistycznych usług introligatorskich takich jak sztancowanie, wielopunktowe klejenie opakowań, falcowanie i wiele innych. Obsługuje przede wszystkim klientów z rynku opakowaniowego, sektora spożywczego i farmaceutycznego. Produkuje artykuły papiernicze o różnym charakterze i przeznaczeniu (są wśród nich m.in. wszelkiego rodzaju opakowania, również z alfabetem Braille’a, pudełka kartonowe, produkty z szeroko pojętego akcydensu i wiele innych).

Zakupiona przez drukarnię Inex krajarka Perfecta 115 TS to maszyna wyposażona w sterowanie TS z barwnym monitorem dotykowym typu „touch screen”. Posiada on przekątną powiększoną do 19” przy formacie 16:10 i przejrzystą, przyjazną w obsłudze strukturę rozmieszczenia treści oraz pełną wizualizacją procesu cięcia. W urządzeniu istnieje możliwość pracy na trzech poziomach obsługi: 0 – praca bez funkcji programowania; UC – praca z programem, lecz ze zredukowanym zakresem funkcji; TS – praca z programem, w tym z wizualizacją procesu cięcia i z kompletnym zakresem funkcji. Wszystkie funkcje, służące do obsługi maszyny zostały zintegrowane w monitorze, co pozwoliło na całkowite wyeliminowanie dodatkowej, płaskiej klawiatury umieszczonej na przednim panelu obsługowym maszyny. Dotyczy to również regulacji siły docisku tłoka, która może być sterowana automatycznie za pomocą programu cięcia. Krajacza prowadzi bardzo przejrzysta, przyjazna w obsłudze struktura rozmieszczenia symboli – ikon z podziałem na bloki tematyczne. Przekazywanie danych do urządzenia odbywa się tu przy pomocy pamięci typu „pendrive”, połączenia Ethernet lub bezprzewodowo. Maszyna posiada napęd siodła za pomocą silnika serwo ze zintegrowanym czujnikiem odczytu aktualnego położenia i hamulcem. Jest on sterowany bezpośrednio z komputera maszyny i nie wymaga zastosowania oddzielnych komponentów. Urządzenie zapewnia ponadto wysoki poziom bezpieczeństwa pracy.