Ekonomiczna produkcja kalendarzy z wiertarką Dürselen PB 18 z oferty Avargraf (29.08.2014)

Podczas tegorocznych targów „Druck und Form”, które odbędą się w Sinsheim w Niemczech w dniach 8-11 paĽdziernika br. firma Dürselen, której przedstawicielem na rynku polskim jest Avargraf, zaprezentuje (na stoisku numer 6524) nową maszynę w swojej ofercie - PB 18.

 

Niemiecka firma Dürselen od prawie pół wieku specjalizuje się w produkcji wiertarek oraz całych systemów wiercących zdobywając uznanie zarówno użytkowników jak i ekspertów z branży poligraficznej.

 

Najnowsze rozwiązanie – wiertarka Dürselen PB 18 - bazujące na wieloletnim doświadczeniu producenta, pozwala na niezwykle ekonomiczne wykonanie perforacji kalendarzowej, w oparciu o wiercenie otworów w arkuszach o szerokości do 540 mm.

Dużą zaletą wykonywania perforacji przy pomocy wiercenia wiertarką Dürselen PB 18 jest zapobieganie strzępienia się krawędzi otworów, sklejania się arkuszy oraz pękaniu farby, lakieru lub innego rodzaju pokrycia.

Kolejnym istotnym atutem tej technologii jest możliwość wiercenia stosu, składającego się z różnych arkuszy - można więc jednocześnie wiercić papier o gramaturze 50 g/m² wraz z przekładkami tekturowymi bądĽ też plastikowymi. Maszyna bez trudu poradzi sobie ze stosem o wysokości do 50 mm, który może składać się z różnego rodzaju arkuszy, zarówno pojedynczych jak i sfalcowanych.

 

Szczególnym walorem nowego urządzenia firmy Dürselen jest możliwość wykonania perforacji (wiercenia) otworów, przy jednoczesnym wykonaniu otworu pod zawieszkę (tzw. „łezki”) - dotyczy to również stosów z uprzednio wykonaną perforacją odrywaną. Wszystkie standardowe układy opraw (drut spiralny lub tzw. grzebień o skoku 2:1 oraz 3:1), zarówno te z zawieszką, jak i bez niej, są wykonywane bez konieczności zmiany narzędzi, a czas narządu maszyny dla stosu o wysokości do 50 mm, włącznie z nałożeniem papieru, zajmuje poniżej minuty (czas przestawienia maszyny w przypadku innego układu otworów wynosi 5 minut).

 

W celu wykonywania otworu pod zawieszkę maszynę PB 18 łączy się z innym urządzeniem firmy Dürselen - PB 16 D (które również firma zaprezentuje podczas targów „Druck und Form” ).

 

Dürselen PB 16 została zaprojektowana z myślą o wydajnym wierceniu. Standardowo wierci 4 głowicami, natomiast istnieje możliwość rozszerzenia ilości głowic do 15. Sterowanie może odbywać się tu manualnie lub automatycznie z opcjonalnego panelu dotykowego. Dużą zaletą maszyny jest chłodzenie wierteł (co znacznie wydłuża ich żywotność i podnosi wydajność urządzenia) oraz przesuwny stół roboczy.

Po wywierceniu otworów pod oprawę z wykorzystaniem urządzenia PB 16 D, stos przekazywany jest na stół roboczy PB 18, gdzie wykonywany jest otwór pod zawieszkę. Arkusze o szerokości od 150 do 540 mm są centrowane automatycznie. Po wycentrowaniu stosu, prawy margines jest usuwany, co umożliwia swobodny dostęp do perforowanego (wierconego) stosu oraz jego łatwe przemieszczanie pomiędzy maszynami. W miejsce klasycznej plastikowej szpalty, jako podkładu pod wiercony materiał, zastosowano ruchomą taśmę gumową. Takie rozwiązanie – jak podaje producent - gwarantuje efekt niepostrzępionych krawędzi wierconych otworów, zwłaszcza tych wykonanych w arkuszach umieszczonych na dole stosu. Po zakończeniu wiercenia, ścinki są natychmiast usuwane (odsysane).

Dzięki zastosowaniu elektronicznie sterowanego, ruchomego stołu, maszyna PB 16 D jest z kolei najlepszym rozwiązaniem do ekonomicznego wykonania wszelkiego rodzaju zleceń z wykorzystaniem wiercenia. Jej programator zawiera wszystkie klasyczne układy otworów (zarówno europejskie jak i „amerykańskie”), a wszystkie dodatkowe układy można zapisać i bezpiecznie przechowywać w pamięci urządzenia.

Dzięki zastosowaniu samosmarujących się łożysk i prowadnic obie maszyny nie wymagają konserwacji, a ich codzienna obsługa nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi czy części zamiennych.