Falcerka GUK w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej (11.10.2012)

Warszawa, 11.10.2012


Niesłabnące zainteresowanie falcerkami GUK oraz wysoką jakość tych urządzeń potwierdzają ich liczne instalacje, również w prestiżowych miejscach. W ostatnim czasie falcerka GUK - model K 54/6 KTL FL3-54 - rozpoczęła pracę m.in. w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej (WCEO) w Warszawie. Jego dostawcą był Avargraf, który od lat jest przedstawicielem firmy GUK na rynku polskim.

WCEO jest jednostką organizacyjną nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej, bezpośrednio podporządkowaną dyrektorowi Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON. Jest ośrodkiem kształcenia i doskonalenia żołnierzy oraz pracowników wojska. Prowadzi i koordynuje badania naukowe dla potrzeb Sił Zbrojnych RP w zakresie historii oraz w dziedzinie rozpoznawania procesów i zjawisk społecznych, zachodzących w wojsku. Wykonuje zadania określone dla gestora i centralnego organu logistycznego w zakresie sprzętu, materiałów i wyposażenia kulturalno-oświatowego oraz zaopatrywania w prasę w resorcie obrony narodowej. Realizuje również funkcje dysponenta środków budżetowych w zakresie przydzielonych na zaopatrzenie jednostek organizacyjnych. Jednym z elementów jego wewnętrznych struktur jest drukarnia.
Zainstalowane tu urządzenie GUK - model K 54/6 KTL FL3-54 - to falcerka kombinowana (kieszeniowo-nożowa), o zwartej, kompaktowej budowie
i maksymalnym formacie wejściowym arkusza 54 x 80 cm.
Na jej wyposażenie składają się: innowacyjne sterowanie cyfrowe L4-Control/M4-Control; samonakładacz z wysokiego stosu FL3-54; sześć kieszeni falcujących do łamania równoległego; dwa noże falcujące do łamania krzyżowego sterowane elektronicznie; wałki narzędziowe z wyposażeniem do perforowania, bigowania i cięcia. Maszyna posiada również wykładanie strumieniowe, umożliwiające odbiór sfalcowanych użytków z różnych miejsc ich wyprowadzenia – w zależności od wariantów falcowania. Kieszeń falcująca - równoległa do pierwszego noża falcującego – przeznaczona jest do wykonywania złamu podwójnego - równoległego. Urządzenie posiada również kieszeń falcującą do wykonywania złamu okienkowego.
Wszystkie kieszenie falcujące są sterowane automatycznie z monitora dotykowego „touch screen” o przekątnej 10,5 cala.
Oprócz tego w skład wyposażenia standardowego maszyny wchodzą dwa dodatkowe pomocnicze pulpity sterownicze M4 z płaskimi klawiaturami i wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi, umożliwiające łatwe narządzanie i obsługę maszyny z różnych miejsc (jeden z nich znajduje się przy agregacie falcującym, a drugi przy wykładaniu). 

Zainstalowana w WCEO falcerka GUK to maszyna innowacyjna i gwarantująca komfort obsługi. Dialog operatora z komputerem sterującym pracą maszyny odbywa się za pomocą monitora dotykowego „touch screen”, co zdecydowanie ułatwia pracę z urządzeniem. Monitor wyświetla komunikaty i podaje parametry pracy maszyny takie jak jej szybkość, odstęp pomiędzy pobieranymi arkuszami, długość odcinka ssania przez bębenek oraz podpowiedzi dla obsługi i meldunki o błędach. Warto zaznaczyć, że komunikaty słowne wyświetlane są w języku polskim.

Maszyna posiada funkcję automatycznego narządzania pozwalającą na samoczynnie  wczytywanie długości arkusza, a także określanie czasu jego przebywania pod nożem falcującym. Pamięć falcerki zawiera 99 programów z danymi dotyczącymi parametrów poszczególnych zamówień, które zapisane w pamięci systemu, mogą być zastosowane w odpowiednim czasie do powtarzających się zleceń. Maszyna  wyposażona jest dodatkowo w licznik ilości arkuszy brutto – netto (arkuszy wchodzących/arkuszy wychodzących), licznik czasu wykonywania zamówienia oraz zintegrowany licznik wielofunkcyjny, programujący jej pracę jak również w kontrolę długości falcowania, sterowanie pracą silnika napędowego agregatu falcującego za pomocą falownika oraz bezstopniową regulację szybkości pracy agregatu falcującego.

Ponadto falcerka posiada ultradĽwiękową kontrolę zapobiegającą pobieraniu podwójnego arkusza. Warto podkreślić, że elementy - zarówno stołu transportowego jak i kieszeni falcujących - są wykonane z materiału nie ładującego się elektrostatycznie.