Klejarka BB 3002 PUR–C z nowatorskim zbiornikiem MiniPUR Plus do klejenia wymiennie klejami PUR i EVA (08.11.2013)

Warszawa, 08.11.2013


Nowa kompaktowa klejarka BB 3002 PUR-C, która weszła do oferty firmy Avargraf, została zaprezentowana – obok szeregu innych innowacyjnych urządzeń – podczas Dni Otwartych C.P. Bourg. Odbywały się one w dniach 23-24 paĽdziernika br. w siedzibie tej firmy w Ottignies w Belgii.

Klejarka BB 3002 PUR-C to – jak podaje jej producent – jedyne obecnie na rynku urządzenie, dające możliwość klejenia wymiennie klejami PUR i EVA, bez konieczności wymiany klejowników. Przy czym, w przypadku kleju PUR, na oba elementy książki tj. grzbiet i boki bloku, aplikowany jest klej PUR, w odróżnieniu od wszystkich innych klejarek na rynku, które klejenie boczne wykonują klejem EVA.
Konfiguracja zaprezentowana podczas Dni Otwartych składała się z następujących elementów: klejarki BB 3002 wraz z transporterem gotowych książek BBR, aplikatora Nordson kleju PUR i wymiennie kleju EVA oraz instalacji Nordson - do rozgrzewania kleju.


Kompaktowa klejarka BB 3002 PUR-C zaprojektowana została do klejenia na gorąco małych nakładów książek zarówno klejami poliuretanowymi PUR jak i klejami EVA. Z uwagi na łatwość i szybkość ustawiania nowych prac maszyna nadaje się – jak podaje producent - idealnie do usług  „na żądanie”. Kluczowym elementem instalacji jest nowatorski zbiornik MiniPUR Plus, zaprojektowany z myślą o optymalizacji kosztów produkcji, wyposażony w pompę zębatą, zapewniającą precyzyjną aplikację kleju oraz specjalnie uszczelnioną pokrywę utrzymującą klej PUR w optymalnej temperaturze. Specjalny aplikator kleju zapewnia równomierne pokrycie klejem grzbietu książki o szerokości od 2 do 60 mm oraz boków bloku. Stosunkowo krótki wąż doprowadzający klej PUR utrudnia degradację kleju oraz zapobiega dużym zamianom jego lepkości. Zastosowany podczas aplikacji mechanizm snuff-back zapewnia precyzyjne odcięcie kleju.


Zbiornik do klejenia kleju MiniPUR Plus Nordson pomieścić może maksymalnie 4 litry kleju przy wydajności topienia kleju od 2 do 4 kg na godzinę. Specjalna konstrukcja pokrywy pozwala na utrzymanie ochronnej warstwy suchego powietrza lub azotu, które osuszane jest chemicznie, przy udziale wymiennego wkładu. Istotny jest również łatwy dostęp do zbiornika, co upraszcza proces konserwacji i czyszczenia. Klej (2-4 kg) można uzupełniać podczas pracy maszyny, bez przerywania produkcji. Bardzo pomocnym elementem procesu klejenia jest obecność na ekranie dotykowym klejarki ikony pokazującej operatorowi jak wiele książek o gabarytach ostatniego sklejonego egzemplarza można jeszcze skleić bez uzupełniania kleju w zbiorniku.


Aplikator kleju SB60-BoD to zamknięta instalacja, która umożliwia ciągłą pracę  klejarki, bez konieczności codziennego opróżniania zbiornika z kleju PUR i przemywania go płynem czyszczącym, co pozwala na oszczędności czasowe oraz w zakresie zużycia kleju. Aplikacja kleju z użyciem pompy zębatej pozwala na mniejsze uzależnienie maszyny od zmian w lepkości kleju PUR w porównaniu z instalacją pneumatyczną.


Klejarka BB 3002 –PUR C łączy wszystkie zalety klejarki BB 3002, oferującej – jak podaje producent jako jedyna na rynku - możliwość nożowego bigowania okładki (maks.13 bigów)  oraz wyjątkową łatwość i szybkość ustawiania nowych prac, z nowatorskim i ekonomicznym rozwiązaniem klejenia PUR-EVA przez tę samą instalację.