Nowy produkt w rodzinie maszyn PERFECTA (11.10.2013)

„Cięcie – falcowanie – klejenie” – to temat wiodący dni otwartych, które zostały zorganizowane przez firmę PERFECTA we współudziale firmy GUK.  Impreza odbyła się w dniach od 25 do 27 września b.r. w siedzibie firmy PERFECTA Schneidemaschinenwerk GmbH w Bautzen. Goście spotkania mogli między innymi zobaczyć  premierowy produkt w ofercie niemieckiego producenta, oklejarkę Perfecta Bookline Plus.

Maszyny produkowane przez firmę Perfecta, wiodącego niemieckiego producenta krajarek, trójnoży oraz systemów cięcia, już od wielu lat znane są z wysokiej jakości
oraz najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w zakresie cięcia papieru.
Równie wysoką renomą cieszą się produkty firmy GUK – Falzmaschinen Griesser & Kunzmann GmbH & Co. KG, niemieckiego producenta falcerek,  przede wszystkim falcerek do ulotek farmaceutycznych i pokrewnych. Firma GUK jest absolutnym światowym liderem z udziałem  90 % rynku w zakresie produkcji zarówno maszyn wolnostojących jak i zabudowanych na liniach pakujących.  Avargraf już od prawie 20 lat jest wyłącznym przedstawicielem na rynek polski obu wspomnianych firm.
 
Głównymi punktami tematycznymi spotkania były prezentacje premierowego produktu -  oklejarki Perfecta Bookline Plus, systemów cięcia o szerokościach 92 i 132 cm z automatyczną utrząsarką BASA 3 oraz falcerki specjalistycznej do falcowania ulotek farmaceutycznych GUK FA 51/8-4 FL2-50 MV-X9.

Oklejarka Bookline Plus została zaprojektowana z myślą o szybkim i wydajnym oklejaniu książek w oprawie miękkiej. Została wyposażona w pięć szczęk, które precyzyjnie podają bloki do sekcji klejącej. Sekcja klejąca posiada standardowo frezowanie i nacinanie realizowane za pomocą dwóch oddzielnych tarcz. Następnie blok trafia do klejownika, który nanosi klej PUR lub Hot Melt (w zależności od wybranej opcji). Oczywiście producent nie zapomniał o klejeniu bocznym, które w tym przypadku odbywa się w oddzielnym klejowniku. Tak oklejony blok trafia do automatycznego podajnika okładek. Warto wspomnieć, że podajnik ten został wyposażony w sekcję bigowania, która standardowo wykonuje cztery bigi natomiast opcjonalnie można wykonać również sześć bigów. Sklejone książki trafiają do wykładania.
Bookline Plus charakteryzuje się bardzo łatwym i intuicyjnym sterowaniem z panelu dotykowego oraz zintegrowanym systemem odciągania ścinek i oparów kleju.
Jej szczególną zaletą jest zastosowanie unikalnego systemu próżniowego Winjector, umieszczonego w stacji podawania okładek.

Systemy cięcia firmy Perfecta, które można było zobaczyć w pracy podczas dni otwartych, to rozwiązania kładące szczególny nacisk na maksymalną wydajność oraz ergonomię pracy. Dzięki inteligentnym kombinacjom krajarki i urządzeń peryferyjnych oraz opcjom dopasowania konfiguracji zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami i potrzebami danego klienta, umożliwiają one wzrost wydajności pracy krajacza nawet o 300 %, zwiększając jednocześnie jej komfort i jakość.

Prezentowany system cięcia PERFECTA 92, składał się kolejno z krajarki Perfecta 92 TS wraz z opcjami automatycznego odprowadzania ścinek ASE, siodła obrotowego, stołu do cięcia i stołów bocznych z mikroperforacją oraz podnośnika stosu BSH 3-650, pełnoformatowej utrząsarki specjalistycznej do papierów niskogramaturowych BSB 3L professionell oraz półautomatycznego, półformatowego  układacza stosu BA 2 Ne.

Natomiast system cięcia PERFECTA 132 złożony był z następujących urządzeń:
krajarki PERFECTA 132 TS ze swobodnym tylnym stołem dzięki bocznym napędom
z podwójną śrubą pociągową, opuszczanymi bocznymi marginesami stołu po prawej
i po lewej stronie oraz systemem automatycznego odprowadzania ścinek ASE,
ładowacza PERFECTA BB 3 do automatycznego pobierania wsadów do cięcia
z podstawionej palety i ich transportu do tylnej części stołu krajarki, automatycznej utrząsarki PERFECTA BASA 3 do dokładnego przygotowania zadrukowanych arkuszy z równaniem ich kantów przed cięciem i transportu do przedniej części stołu krajarki oraz
układacza stosu PERFECTA BA 3 do automatycznego układania stosu z równaniem
kantów arkuszy.

Szczególną uwagę odwiedzających zwrócił fakt, że prezentowane systemy mogą być wykorzystywane do cięcia papierów niskogramaturowych do ulotek farmaceutycznych, kosmetycznych i podobnych w postaci tzw. outsertów.

Dlatego też, istotnym uzupełnieniem prezentacji była falcerka GUK FA 51/8-4 FL2-50 MV-X9
do falcowania outsertów z samonakładaczem z wysokiego stosu. Falcerka wyposażona w pierwszy agregat falcujący z ośmioma kieszeniami falcującymi, drugi agregat falcujący z czterema kieszeniami falcującymi, trzeci nożowy agregat falcujący do łamania równoległego
z łączeniem obu skrzydełek użytku klejem po wykonaniu ostatniego złamu oraz  w wykładanie sfalcowanych ulotek w pozycji pionowej stanowiła dopełnienie propozycji dla producentów ulotek farmaceutycznych i kosmetycznych.


Pozostałymi punktami prezentacji były: krajarka Perfecta 76 TS E sterowaną z barwnego monitora dotykowego „touch screen”  z powiększonymi stołami bocznymi, urządzenie do odwracania stosu papieru lub kartonu PERFECTA BSW 3 dla maksymalnego formatu B1 oraz trójnóż PERFECTA SDY-TS z wyposażeniem do napylania silikonu, który opcjonalnie posiada możliwość obcinania użytku z czterech stron.