Książka na życzenie w Sowa Druk – z urządzeniami do oprawy twardej firmy Schmedt z oferty Avargrafu (5.10.2015)

Warszawa, 05.10.2015


Sowa Druk, prekursor drukowania książek na życzenie w Polsce, zainwestowała niedawno w kilka urządzeń do oprawy twardej niemieckiej firmy Schmedt. Dostarczyła je firma Avargraf – wieloletni przedstawiciel tego producenta w naszym kraju. 


Drukarnia Sowa wprowadziła na polski rynek usługę drukowania książek na życzenie w 1996 r. Przez wiele lat gromadziła sprzęt, aby móc tego typu usługi realizować. Obecnie obsługuje w tym zakresie 8 z 10 największych wydawnictw, działających na polskim rynku. Firma zawsze stawiała na najwyższą jakość cyfrowo drukowanych książek, czasopism, instrukcji obsługi i ulotek, które – jak podaje - realizuje w konkurencyjnych cenach w nakładach od 1 do 1000 egzemplarzy. Obsługuje wydawców z Polski, a także z Niemiec, Francji, Szwecji, Danii, Szwajcarii, Kanady, Australii oraz 11 innych krajów.


Sowa Druk od zawsze kładła duży nacisk na innowacyjność: opracowano tu własny system składania zamówień przez Internet – Sowa-Connect - który umożliwia klientom sprawdzanie, na jakim etapie realizacji jest ich zlecenie. Oferuje ponadto specjalistyczne usługi dla wydawców, księgarzy i dystrybutorów. Prowadzi też stronę internetową do kompleksowej obsługi autorów wydających książki bez udziału wydawnictw (www.wydacksiazke.pl).


Nieustanny rozwój firmy wymusza na niej kolejne inwestycje, które od wielu lat przekładają się na sukces tego przedsiębiorstwa. Do nich należały również zakupy urządzeń do oprawy twardej firmy Schmedt, jakie miały tu miejsce w ostatnim czasie.


Urządzenia tworzą ciąg technologiczny, usprawniając pracę na kolejnych etapach obróbki w zakresie oprawy twardej. Znalazły się wśród nich:


PräziCoat – urządzenie do nanoszenia kleju na okleinę, tzw. hot melt, przy szerokości roboczej do 500 mm. Jednym z ostatnio wprowadzonych ulepszeń jest tu wbudowany dozownik wody Prävis, którego zadaniem jest cykliczne rozcieńczanie kleju, co ma na celu zwiększenie jego trwałości i żywotności. Konstrukcja maszyny pozwala na szybkie i bezproblemowe czyszczenie. Ponadto może być ona wyposażona w dodatkowe podzespoły zwiększające jej funkcjonalność i zakres wykonywanych czynności takie jak: odwracanie arkusza czy Timer – regulator temperatury ze zintegrowanym zegarem czasowym do programowania dnia tygodnia i godziny.


PräziCase Pro – odświeżona propozycja w ofercie firmy Schmedt do wykonywania montażu okładek twardych. Charakterystyczną jej cechą jest automatyczne zawijanie wszystkich krawędzi okładki wraz z jednoczesnym przycięciem rogów oraz zastosowanie sensorów, dzięki którym urządzenie samo rozpoznaje format w trakcie zawijania okładki, co pozwala na w pełni automatyczne zawijanie okleiny. Sterowanie odbywa się tu z monitora dotykowego, dzięki czemu urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Posiada możliwość zastosowania opcjonalnego wyposażenia, takiego jak: praca z asymetrycznymi okładkami dla trzyczęściowych okładek twardych z przednią i tylną częścią o różnych szerokościach oraz prowadnica dla jednoczęściowych użytków (tj. plansze do gier ), co znacząco podnosi walory użytkowe urządzenia.


PräLeg – maszyna do zawieszania bloków w oprawę twardą odpowiednia zarówno do produkcji seryjnej, jak i pojedynczych egzemplarzy. Sterowanie i programowanie odbywa się tu za pomocą monitora dotykowego. Urządzenie nie wymaga przeprogramowania przy zmianie formatu książki. Przy zastosowaniu specjalnego narzędzia PräLeg może również służyć do oprawy w małe i/lub miękkie okładki. Dozowanie kleju odbywa się tu automatycznie przez system pomp, a automatyczny, zintegrowany system dozowania wody pozwala na zachowanie stałego poziomu lepkości kleju. Maszyna wyposażona jest w półautomatyczny system czyszczenia wałków klejowych i klejowników. Proces zawieszania bloku odbywa się w oparciu o miecz, na którym montowany jest blok. Opcjonalnie można zastosować wyposażenie do pracy z małymi i miękkimi okładkami, przy pomocy którego jest możliwość pracy z blokami od szerokości od 60 mm. Oprócz tego można tu pracować z okładkami wykonanymi z miękkich materiałów (np. z PCV).  

    
PräForm -  urządzenie do prasowania książek po ich zawieszeniu w okładkę twardą, przy równoczesnym wypalaniu rowka przy pomocy dwóch podgrzewanych  listew (szyn) – górnej i dolnej, których temperatura jest regulowana termostatem. Charakteryzuje się brakiem ustawiania wymiaru, co oznacza że maszyna jest gotowa do użycia od razu po jej włączeniu i nie wymaga przestawiania formatu oprawy w trakcie pracy. Urządzenie posiada wizualne zaznaczanie miejsca położenia rowka a napęd listew (szyn z wbudowanymi grzałkami) wypalających rowek jest pneumatyczny. Prasa posiada wbudowany licznik, którego zadaniem jest odmierzenie czasu docisku, a po jego upływie, automatyczne otwarcie szczęk. Czas i siła docisku oraz  temperatura wypalania są ustawiane i programowane przy pomocy monitora dotykowego, co umożliwia dopasowanie parametrów do materiału, z jakiego wykonywana jest oprawa.


PräLomo Pro - pneumatyczna maszyna do zaokrąglania grzbietów bloków książkowych przy pomocy przestawialnej płytki stołowej i płytki zaokrąglającej ogrzewanej przy zastosowaniu termostatu. Z wbudowaną płytką ogrzewającą do wstępnego ogrzewania bloku, który ma być zaokrąglany.


PräRund – urządzenie do zaokrąglania grzbietów okładek książek przy zastosowaniu pręta zaokrąglającego ogrzewanego elektrycznie.


Cieszymy się, że oferowane przez nas urządzenia Schmedt wzbogaciły park maszynowy firmy Sowa Druk – znanej i docenianej na rynku usług, związanych z drukowaniem książek czy czasopism mówi Sławomir Kugaudo, prezes firmy Avargraf. - Są one gwarancją wysokiej jakości oraz niezawodności, jesteśmy więc przekonani, że będą miały swój udział w kolejnych sukcesach Sowa Druk. Dzięki urządzeniom firmy Schmedt procesy związane z oprawą twardą są prostsze, bardziej wydajne i w pełni zautomatyzowane, co ma wpływ na organizację pracy użytkujących je firm”.