Spirala na czasie (2.11.2015)

Urządzenia James Burn International z oferty Avargrafu w drukarni DB Print Polska

Warszawa, 2.11.2015


Drukarnia DB Print Polska zainwestowała niedawno w maszyny do oprawy spiralnej firmy James Burn International. Dostarczył je Avargraf – wieloletni przedstawiciel tego producenta w naszym kraju. 

DB Print Polska z Grodziska Mazowieckiego to drukarnia, w której inwestycje dobierane są starannie – mają zapewnić wysoką jakość i wydajność, a także bezpieczeństwo środowisku naturalnemu. Do takich należały także maszyny do oprawy spiralnej francuskiego producenta James Burn International, jakie dostarczyła tu w ostatnim czasie firma Avargraf.

DB Print Polska zdecydowała się na zakup automatu do wykrawania otworów – model Docu Punch i półautomatu do oprawiania w spirale wire-o model Wire-o Bind 3500.

Pierwsze w urządzeń to wszechstronna, wolnostojąca, maszyna o zwartej budowie, zapewniająca – jak podaje producent – wysoką jakość i wydajność.
Przeznaczona jest do wykonywania różnych prac sztancowanych i pozwala na wykonanie otworów  - w zależności od jakości papieru i farby - z prędkością do 30 ryz w ciągu godziny (dotyczy papierów o gramaturze 80 g/m2). Ergonomiczny kształt urządzenia pozwala na wykonywanie wszystkich operacji - łącznie z wymianą narzędzia – od części frontowej maszyny, a aktywacja poszczególnych zadań odbywa się poprzez naciśnięcie odpowiedniego klawisza na panelu dotykowym.
Sztancowane arkusze pojawiają się na wyjściu z maszyny w prawidłowej
kolejności. Wymiana narzędzia możliwa jest też z boku maszyny, gdzie znajduje się dedykowany schowek na trzy narzędzia.


Maszyna jest prosta w obsłudze; cechuje ją szybkie i łatwe ustawianie formatu, prędkości i grubości  sztancowanego pliku oraz sterowanie głównymi funkcjami maszyny na ekranie dotykowym. Posiada automatyczny podajnik arkuszy. Są one tu podawane i wykładane we właściwej kolejności (dotyczy to także arkuszy z registrami). Urządzenie posiada chowane trzpienie sztancujące, zapewniające mu – jak podaje producent - elastyczność i wszechstronność. Możliwe jest tu również wycinanie otworów w arkuszach z  registrami; maszyna posiada bowiem duży wybór narzędzi do sztancowania otworów.
Docu Punch cechuje również bezpieczeństwo; urządzenie posiada funkcję automatycznego zatrzymania, co pomaga unikać zatorów papieru i zwiększa bezpieczeństwo oraz wytrzymałość narzędzi.

Wire-o Bind 3500 to z kolei szybki i precyzyjny półautomat do oprawiania w spirale wire-o. Urządzenie zostało zaprojektowane do szybkiego zamykania tego typu spiral, z możliwością ustawiania wymiarów i formatów na ekranie dotykowym. Maszyna – jak podaje Avargraf - polecana jest odbiorcom wykonującym usługi „na żądanie”, przede wszystkim ze względu na oszczędność czasu, związanego z przestawianiem maszyny na nowe, często zmieniane parametry. Może być także wykorzystana do oprawy książek z ponadwymiarowymi okładkami, skorowidzami itp. Jest to możliwe dzięki specjalnemu uchwytowi, który precyzyjnie pozycjonuje i wprowadza książkę do strefy zamykania spirali, bez stosowania ograniczników i prowadnic.


Brak narzędzia zamykającego spiralę obniża koszt zakupu i eksploatacji urządzenia.
Jego wydajność - w zależności od umiejętności operatora i formatu książki – kształtuje się na poziomie od 500 do 1000 szt./h (z zawieszkami: od 350 do 500 szt./h). Maszyna automatycznie zamyka spiralę w uprzednio umieszczonych ręcznie, perforowanych kompletach arkuszy. Aktywacja etapu zamykania drutem odbywa się tu z kolei za pomocą pedału nożnego. Oprawione książki przemieszczane są na statyczną płytę odbiorczą lub na pas transportera.