Niesłabnąca popularność krajarek Perfecta (09.03.2015)

Warszawa, 09.03.2015


Avargraf - dystrybutor maszyn i materiałów dla branży poligraficznej – od wielu lat dostarcza na rynek polski urządzenia firmy Perfecta (niemieckiego producenta maszyn introligatorskich). Cieszą się one wśród rodzimych użytkowników niesłabnącą popularnością z racji bogatych możliwości, jakie im oferują – przede wszystkim wysokiej jakości i wydajności cięcia. Tylko w lutym br. w sprzęt tego właśnie producenta zainwestowały kolejne drukarnie, m.in. dwie krakowskie - Legra oraz Alnus.

Pierwsza zdecydowała się na zakup linii do cięcia papieru, składającej się z krajarki Perfecta - model 132 TS ASE oraz urządzeń peryferyjnych: podnośnika do stosu z platformą BSH 5-1200, utrząsarki BSB 3 L oraz automatycznego układacza stosu BA-3.

Krajarka Perfecta 132 TS ASE z 19-calowym monitorem dotykowym „touch screen”, o długości cięcia 1320 mm, wyposażona jest m. in. w system automatycznego odprowadzania ścinek ASE, stoły boczne oraz kąty przekazujące z pokryciem nierdzewnym, podmuchem i mikroperforacją, a także w uchylne i obrotowe siodło, belkę dociskową stosu przy siodle oraz dodatkową dmuchawę. Do drukarni Legra krajarka dostarczona została wraz ze sterowaniem komputerowym w wersji TS. Co istotne posiada ona możliwość całkowicie automatycznej pracy.

Drukarnia Alnus z kolei zdecydowała się na model Perfecta 115 TS. Krajarka ta wyposażona jest w sterowanie TS, obejmujące monitor dotykowy typu „touch screen”, gdzie zostały zintegrowane wszystkie funkcje służące do obsługi tego urządzenia. Dotyczy to również regulacji siły docisku tłoka, która może być sterowana automatycznie za pomocą programu cięcia i umożliwia indywidualne, osobne zaprogramowanie każdego docisku dla pojedynczego cięcia oraz w przypadku posiadania takiej dodatkowej opcji –siodła obrotowo–uchylnego (tzw. „krzywienie”) z bezpośrednim przyporządkowaniem wymiarów cięcia w programie.  


Stosując tu dodatkowe oprogramowanie Cuttronic, do sterowania krajarki można przekazywać dane CIP w plikach formatu PPF lub JDF bez konieczności stosowania pośrednich komponentów (dodatkowego komputera). Posuw siodła odbywa się przy pomocy napędu serwo ze zintegrowanym czujnikiem odczytu aktualnego położenia siodła, dzięki czemu możliwa jest wysoka szybkość pracy, wzrost wydajności maszyny, a dodatkowo znacznie uproszczona jest jej konstrukcja. Maszyna posiada również szereg rozwiązań prowadzących do oszczędności energii, co jest odpowiedzią na oczekiwania i ciągle rosnące wymagania klientów.  Mniejsza ilość zastosowanych elementów mechanicznych w napędzie powoduje również (oprócz większej niezawodności) niższy poziom hałasu, co poprawia warunki pracy i przyczynia się do jeszcze wyższego poziomu ochrony środowiska.

Krajarki Perfecta to doskonała alternatywa, służąca poprawie pracy w introligatorni i zwiększająca jej produktywność, a także gwarantująca szybszą realizację zleceniamówi Sławomir Kugaudo, prezes firmy Avargraf . – Potwierdzeniem tych słów jest niesłabnące zainteresowanie tymi rozwiązaniami wśród rodzimych drukarń. Urządzenia te - jak twierdzą sami użytkownicy - są proste w obsłudze, posiadają dobrą relację ceny do jakości, zapewniają bardzo dużą stabilność i dokładność cięcia, wysoką prędkość i komfort pracy oraz maksymalną wydajność”.