Nowa złamywarka i oklejarka w firmie Mikopol (30.07.2009)

Warszawa, 30.07.2009

Złamywarka GUK - model K 54/6 KTL FL2-54 oraz oklejarka - Bookline 1800 wzbogaciły w ostatnim czasie park maszynowy drukarni Mikopol z Radzionkowa.

Obie maszyny dostarczyła firma Avargraf, przy czym oklejarka to pierwsza maszyna tego typu w Polsce zainstalowana przez tego dostawcę maszyn i urządzeń poligraficznych.

Drukarnia Mikopol to przedsiębiorstwo, które wykorzystując między innymi szanse, jakie otworzyło wejście Polski do Unii Europejskiej oraz możliwości korzystania z dotacji unijnych, sukcesywnie się rozwija. To zakład, gdzie zleceniodawca może zlecić niemal każdą pracę poligraficzną – od szeroko pojętego akcydensu, poprzez opakowania i etykiety na książkach skończywszy, bo jeśli czegokolwiek drukarnia nie może wykonać u siebie, to podzleca to innym firmom. Do niedawna tak było również ze zleceniami na produkty wymagające oprawy klejonej. Podzlecaliśmy tego rodzaju prace innym zakładom – mówi Dariusz Mikolasek, właściciel Mikopolu. – Jednak taki system sprawiał, że byliśmy od nich uzależnieni, nie mogliśmy sami do końca decydować o terminie wykonania zlecenia i niejednokrotnie był on przez to dłuższy. Dlatego od jakiegoś już czasu myśleliśmy o inwestycji w złamywarkę i oklejarkę, które pozwoliłyby nam wyeliminować ten problem. Pomogły nam w tym fundusze unijne i przyznana nam na ten cel dotacja, dzięki czemu zainwestowaliśmy w urządzenia zupełnie nowe i wysokiej jakości.
Przedsięwzięcie to nie tylko usprawniło pracę w drukarni, ale również poszerzyło jej możliwości. Możemy teraz śmiało realizować zlecenia, które wcześniej podzlecaliśmy innym firmom lub odmawialiśmy ich wykonania. Aktualny park maszynowy, wzbogacony o wymienione nowe maszyny, znacznie poszerzył naszą ofertę, co spowodowało, że pozyskujemy nowych klientów – mówi Dariusz Mikolasek.
Poszukując urządzeń firma Mikopol wysłała zapytania ofertowe do czterech dostawców. Wybór był konsekwencją konkursu ofert, gdzie ważnym parametrem - obok ceny i wydajności - była prostota obsługi, wyposażenie dodatkowe, ale przede wszystkim pozytywne opinie użytkujących dane urządzenie drukarń. Okazało się, że firma Avargraf przedstawiła najlepszą propozycję. Niemałe znaczenie miał również fakt, że drukarnia Mikopol współpracowała już od lat z tym właśnie dostawcą, mając w tym zakresie bardzo pozytywne doświadczenia. Dodatkowo ważnym był dobrze funkcjonujący serwis tej firmy. Własne doświadczenie oraz doświadczenia innych użytkowników w zakresie serwisu firmy Avargraf – jego czasu reakcji i jakości – stanowiły kolejne ważne kryterium przy podjęciu ostatecznej decyzji.

Jako pierwsza w drukarni rozpoczęła pracę oklejarka Bookline 1800. To modułowa, przemysłowa maszyna przeznaczona do produkcji broszur lub bloków książkowych w niskich i średnich nakładach, która może pracować zarówno w linii jak i samodzielnie.
Maszyna posiada klejownik na klej gorący, wyposażony w dwa cylindry nanoszące go na grzbiet książki oraz zespół klejenia bocznego. Posiada również zbiornik do wstępnego topienia kleju. Nanoszenie kleju na grzbiet i powierzchnie boczne wykonywane jest mechanicznie, za pomocą oddzielnych zespołów klejących.
Zbiornik kleju i cylindry klejowe mają aluminiową powierzchnie. Napędzane są przez trójfazowy asynchroniczny silnik elektryczny. Czujnik klejownika pozwala na podawanie kleju w sposób całkowicie zautomatyzowany. Oddzielne, w pełni automatyczne sterowanie dotyczy również temperatury wstępnego topienia kleju, jego zbiornika, wałka klejowego, wałka nanoszącego go na grzbiet książki, zbiornika do klejenia bocznego. Długość bloku książkowego dostrzegana jest przez fotokomórkę, a operator może stosować system zdalnego sterowania do określenia początku i końca nanoszenia kleju na grzbiet. Rakiel w urządzeniu jest sterowany elektro-pneumatycznie.

Nieco póĽniej park maszynowy drukarni Mikopol wzbogaciła złamywarka GUK K 54/6 KTL FL2-54 wraz z modułem klejącym umożliwiającym nanoszenie dwóch ścieżek z klejem. Jest ona wyposażona w innowacyjne sterowanie L4 – Control z aktywnym, barwnym monitorem ciekłokrystalicznym, tzw. „touch screen”. Umożliwia on dialog operatora z komputerem sterującym pracą maszyny, który odbywa się poprzez dotykanie odpowiednich miejsc na monitorze. Monitor wyświetla komunikaty i podaje parametry pracy maszyny takie jak jej szybkość, odstęp pomiędzy pobieranymi arkuszami, długość odcinka ssania przez bębenek oraz podpowiedzi dla obsługi i meldunki o błędach. Warto zaznaczyć, że komunikaty słowne są w języku polskim. Urządzenie posiada funkcję automatycznego narządzania maszyny - wczytywanie długości arkusza oraz określanie czasu przebywania arkusza pod nożem falcującym. Pamięć urządzenia zawiera 99 programów z danymi dotyczącymi parametrów poszczególnych zamówień. Ponadto złamywarka kieszeniowo-nożowa GUK K 54/6 KTL FL2-54 posiada licznik ilości arkuszy brutto/netto (arkuszy wchodzących/arkuszy wychodzących), licznik czasu wykonywania zamówienia, zintegrowany licznik wielofunkcyjny programujący pracę maszyny, kontrolę długości falcowania, sterowanie pracą silnika napędowego agregatu falcującego za pomocą falownika, bezstopniową regulację szybkości pracy agregatu falcującego. Dodatkowo urządzenie zawiera cyfrową regulację taktu ssania poprzez pomiar położenia przedniej krawędzi arkusza, cyfrową optymalizację odstępu arkuszy, kontrolę przejścia arkusza i długości falcowania w agregacie falcującym. Złamywarka posiada również ultradĽwiękową kontrolę zapobiegająca pobieraniu podwójnego arkusza. Dwa dodatkowe pomocnicze pulpity sterownicze M4 z płaską klawiaturą i wyświetlaczem ciekłokrystalicznym umieszczone przy agregacie falcującym oraz przy wykładaniu, umożliwiają narządzanie złamywarki z różnych miejsc. Wszystkie kieszenie falcujące są sterowane automatycznie, łącznie z boczną kieszenią do wykonywania złamu równoległego do pierwszego złamu nożowego.
Oba urządzenia w pełni nas satysfakcjonują. Dzięki nim możemy naszym klientom zaproponować nową usługę, a fakt, że przyznano nam na ten cel dotację unijną jest dla nas również powodem do radości – podsumowuje inwestycje Dariusz Mikolasek.