Prezentacja najnowszych rozwiązań firmy HOHNER Maschinenbau GmbH w Tuttlingen (24-25.09.2013)

W dniach 23 i 24 września br., w fabryce firmy w Tuttlingen, odbyło się spotkanie dealerów i przedstawicieli niemieckiej firmy Hohner Maschinenbau GmbH, niekwestionowanego leadera w sprzedaży nowych linii zbierająco-szyjących, z wynikiem 70 % udziału całkowitej sprzedaży na rynku niemieckim, notującego aktualnie wzrost sprzedaży swoich produktów na rynkach Azji i Ameryki Południowej.

Podczas dwudniowego spotkania goście zapoznali się ze zmianami wprowadzonymi w parku maszynowym producenta, które pozwalają na jeszcze bardziej precyzyjne i szybsze wykonywanie części do urządzeń produkowanych przez firmę Hohner. Omówiono i zaprezentowano możliwości produkcyjne firmy oraz zmiany technologiczne jakie firma wprowadza obecnie w produkowanych przez siebie urządzeniach, jako istotny element dopasowania się do rynku oraz potrzeb klientów, warunkujący znaczący wzrost sprzedaży.


Obecnie firma prowadzi sprzedaż dwóch modeli linii zbierająco – szyjących tj. HSB 8000 i HSB 13000. Produkcja została ograniczona do tych właśnie modeli by zmniejszyć koszty i tym samym umożliwić zaoferowanie udoskonalonego produktu spełniającego większość potrzeb produkcyjnych klienta w niezmienionej cenie.


Każdy z modeli może być skonfigurowany z uwagi na ilość nakładaków, sposób odbierania gotowego produktu oraz może być dostosowany do profilu produkcji.


Model HSB 13000 to całkowicie zautomatyzowana linia produkcyjna, której przestawienie na inny rodzaj produkcji jest możliwe w ciągu zaledwie kilku minut. Posiada możliwość rozbudowy do 16 nakładaków + stacja okładkowa lub 18 nakładaków bez stacji nakładania okładki.


Model HSB 8000
, z możliwością rozbudowy do 8 nakładaków + stacja okładkowa, to maszyna nieco mniej zautomatyzowania, z maksymalną prędkością oprawy 8000 broszur/h.
Pojedyncze nakładaki Hohnera wyróżniają się zastosowanym tu indywidualnym zasilaniem powietrzem każdego z osobna, co umożliwia indywidualny narząd poszczególnych składek.
Wartym podkreślenia jest fakt, iż narząd zarówno nakładaków jak i innych sekcji odbywa się bez użycia jakichkolwiek narzędzi, ułatwiając pracę operatora i skracając tym samym czas niezbędny na przygotowanie urządzenia do pracy.


Bardzo dużo uwagi inżynierowie Hohnera poświęcają modernizacji sekcji trójnoża. Po raz pierwszy zastosowano wprowadzenie elementów sztancowania przy jednoczesnym wykonywaniu standardowej operacji obcinania broszury. Dzięki temu rozwiązaniu można wykorzystać narzędzia do zaokrąglania naroży, do wycinania otworów do wpinania do segregatora, euro otworów itp.
Kluczowym elementem zmian konstrukcyjnych wprowadzanych przez Hohnera jest ułatwienie pracy i skrócenie czasu wykonania zlecenia.


Częstym powodem zatrzymania maszyny podczas pracy jest powstanie tzw. zatoru w sekcji szycia i trójnoża. W wielu przypadkach usuwanie zepsutych broszur zabiera operatorowi wiele cennego czasu, dlatego też firma Hohner zastosowała, tzw. „back stop”. Rozwiązanie to umożliwia wycofanie całego transportu linii, po jej zatrzymaniu i bezproblemowe usunięcie uszkodzonych składek.
Kolejne usprawnienie to czujnik rejestrujący krytyczną, czyli niewystarczającą ilość składek na nakładaku.  Sygnalizacja świetlna na konkretnym nakładaku, informuje o wystąpieniu problemu, a maszyna zwalnia do prędkości 500 egz./h, co ułatwia operatorowi uzupełnienie magazynu, po czym prędkość wraca automatycznie do poprzedniej wartości.
Hohner wprowadził również możliwość zbierania składek w sposób przygotowujący je do oprawy klejonej, oczywiście z wyłączoną funkcją szycia i obcinania. W zależności od potrzebnej  ilości składek czynność zbierania może być powtórzona.
Wprowadzono wiele nowych rozwiązań i większość z nich jest zastosowana w standardowym wyposażeniu a nie jako opcja.