Orso Nero – producent ekskluzywnej galanterii skórzanej - z rozwiązaniami dostarczonymi przez Avargraf (27.08.2015)

Warszawa, 27.08.2015


Instalacja urządzeń do oprawy twardej z oferty Avargraf w firmie Orso Nero z Krakowa – producenta ekskluzywnej galanterii skórzanej - to dowód wszechstronności tego znanego od lat na rynku poligraficznym dostawcy. Firma Orso Nero zdecydowała się na zakup maszyny do zawieszania bloków - PräLeg Neo i prasy do wypalania rowków - PräForm Neo. Urządzenia, których producentem jest niemiecka firma Schmedt, usprawniły znacząco realizowaną tu produkcję.

Orso Nero to producent ekskluzywnej galanterii skórzanej, który oferuje swoim klientom ponad 1000 wzorów różnego rodzaju wyrobów skórzanych; firma działa także na rynku kalendarzy książkowych. Została założona w 1987 roku przez Krzysztofa NiedĽwiedzia. Jego celem było produkowanie galanterii skórzanej najwyższej jakości, którą charakteryzuje eleganckie wzornictwo, solidność wykonania i funkcjonalność. Temu podporządkowano kolejne inwestycje. Obecnie Orso Nero specjalizuje się w produkcji wyrobów ze skór naturalnych, licowych, juchtowych, zamszowych, jak również – jeśli klient wyraża takie życzenie - z materiałów skóropodobnych (z tzw. skóry ekologicznej) oraz tkanin PCV. Wyroby tego producenta znane są zarówno w Polsce jak również za granicą. Sukces możliwy był dzięki wykwalifikowanej kadrze, najnowszym technologiom oraz nowoczesnemu parkowi maszynowemu. W ostatnim czasie wzbogacił się on o dwa urządzenia niemieckiej firmy Schmedt,  dostarczone oraz zainstalowane przez Avargraf tj. maszynę do zawieszania bloków PräLeg Neo oraz prasę do wypalania rowków PräForm Neo.Od pewnego czasu planowaliśmy usprawnienie naszej produkcji, a co za tym idzie także jej zwiększenie, w związku z tym szukaliśmy maszyn, które pozwoliłyby nam ten cel osiągnąćmówi Krzysztof NiedĽwiedĽ, właściciel Orso Nero. - Firma Avargraf, w toku postępowania przetargowego, przedstawiła nam najkorzystniejszą ofertę, równocześnie spełniając wszystkie wymagania zawarte we wniosku. Stąd jej wybór jako dostawcy. Dodatkowym atutem zakupionych przez nas maszyn, oprócz usprawnienia produkcji, a co za tym idzie zwiększenia wydajności jest fakt, że pozwalają one na to, by w przyszłości – jeśli będzie taka potrzeba – rozbudować obecną linię produkcyjną. Dużym plusem są także zastosowane w nich zabezpieczenia. Choć maszyny użytkujemy od niedawna i potrzebujemy  jeszcze trochę czasu, aby nauczyć się ich sprawnej obsługi, jesteśmy przekonani, że pomogą nam one w zwiększeniu wydajności, jak również pozwolą nam zaoszczędzić czas i pieniądze”.

Zainstalowane w Orso Nero urządzenie do zawieszania bloków w oprawę twardą PräLeg Neo miało swoją premierę podczas targów drupa 2012, zastępując znane i sprawdzone już na polskim rynku urządzenie - PräLeg model 18. Nowa maszyna jest dedykowana zarówno do produkcji seryjnej, jak również pojedynczych egzemplarzy. Sterowanie i programowanie odbywa się tu za pomocą ekranu dotykowego, co znacznie ułatwia jej obsługę.  Urządzenie nie wymaga przestawiania przy zmianie formatu książki, co z kolei skraca czas obróbki. Opcjonalnie może zostać wyposażona w specjalne narzędzia, służące do oprawy w małe lub miękkie okładki. Dozowanie kleju odbywa się automatycznie przez system pomp, a automatyczny i zintegrowany system dozowania wody pozwala na zachowanie stałego poziomu jego lepkości.
Proces zawieszania bloku odbywa się natomiast w oparciu o miecz, na którym montowany jest blok. Następnie jest on opuszczany na dół, gdzie  jest nanoszony klej. W tym samym czasie w szczękach maszyny umieszczana jest okładka. W trakcie powrotnego ruchu do góry, grzbiet (wraz z naniesionym klejem) zawieszany jest w okładce. PräLeg Neo standardowo pracuje na blokach o wysokości do 340 mm, natomiast opcjonalnie możliwa jest praca również na formacie do 440 mm. Maszyna wyposażona jest w półautomatyczny system czyszczenia wałków klejowych i klejowników.

Z kolei maszyna PräForm Neo, służy do prasowania książek po ich zawieszeniu w okładkę twardą, przy równoczesnym wypalaniu rowka. Po udanej premierze na targach drupa 2012 ona również zastąpiła swoją poprzedniczkę -  PräForm model 21. Charakterystyczną cechą w nowym modelu jest brak ustawiania wymiaru, co oznacza, że maszyna jest gotowa do użycia natychmiast po włączeniu i nie wymaga przestawiania formatu oprawy w trakcie pracy. Posiada też wizualne zaznaczanie miejsca położenia rowka. Sterowanie szyny (grzałek) wypalających rowek odbywa się tu pneumatycznie. Prasa posiada wbudowany licznik, którego zadaniem jest odmierzenie czasu docisku, a po jego upływie - automatyczne otwarcie szczęk.