Stawiając na jakość – krajarka Perfecta 115 TS w Drukarni Classic (10.09.2009)

Warszawa, 10.09.2009

Podczas tegorocznych targów Poligrafia Drukarnia Classic z Poznania zakupiła krajarkę Perfecta 115 TS.

W ostatnim czasie miała miejsce jej instalacja. Dostawcą urządzenia była firma Avargraf.

Poznańska Drukarnia Classic istnieje na rynku poligraficznym od 1997 roku i od początku swojej działalności - co podkreśla Sławomir Adamek, jej właściciel - stawia na wysoką jakość. Temu mają służyć wykwalifikowana kadra pracownicza oraz nowoczesny park maszynowy. Obok maszyn offsetowych w drukarni pracują urządzenia cyfrowe, sitodrukowe i tampodrukowe. Wszystko po to, by móc naszego klienta obsługiwać kompleksowo, wykorzystując przy tym wiele technik drukowania, pozwalających wykonywać nawet najtrudniejsze prace. Dla naszych klientów opracowujemy koncepcję danego projektu, jeśli jej nie mają, podsuwamy pomysły, przygotowujemy projekt graficzny i drukujemy zgodnie z ich oczekiwaniami. Wszystko to po konkurencyjnych cenach i zawsze z dbałością o wysoką jakość – mówi Sławomir Adamek.
Drukarnia Classic obsługuje zleceniodawców w pełnym zakresie poligrafii przede wszystkim z naszego kraju (choć w najbliższych jej planach jest wyjście z ofertą zagranicę); wśród nich są głównie agencje reklamowe, ale także firmy produkcyjne, farmaceutyczne, spożywcze, finansowe, gastronomiczne, sportowe oraz urzędy. Aby jeszcze bardziej sprostać wymaganiom klientów, drukarnia nieustannie inwestuje, korzystając przy tym z dotacji unijnych. W ramach unijnego projektu pozyskała w ostatnim czasie fundusze na zakup maszyny cyfrowej (która pracuje już w drukarni), nowej maszyny offsetowej (jej zakup właśnie jest finalizowany) oraz krajarki Perfecta 115 TS.

Krajarka Perfecta 115 TS była prezentowana na stoisku firmy Avargraf podczas poznańskiej imprezy i wówczas po raz pierwszy zainteresowała Sławomira Adamka. Warunkiem jej zakupu było jednak odkupienie w rozliczeniu krajarki Seypa (132 UC o długości cięcia do 132 cm) - starszego modelu wyprodukowanego przez tego samego producenta, renomowaną niemiecką firmę Perfecta – która pracowała w drukarni. Byliśmy bardzo zadowoleni z zakupionej wcześniej krajarki, jednak potrzebowaliśmy sprzętu bardziej nowoczesnego i odpowiedniego dla naszych obecnych potrzeb. Mając bardzo pozytywne doświadczenia związane z Perfectą – postawiliśmy po raz kolejny na tego producenta i firmę Avargraf, która była dostawcą maszyny. Firma ta od lat jest bowiem uznanym dostawcą maszyn na rynku polskim, a profesjonalizm jej prezesa Sławomira Kugaudo oraz pracowników przekonał mnie do tego, by zdecydować się na ten właśnie zakup. Ważnym kryterium, obok wielu zalet urządzenia, był również dobry stosunek jego jakości do ceny.
Firma Avargraf w porozumieniu z producentem krajarki spełniła z powodzeniem warunek Drukarni Classic już na wstępnym etapie rozmów w sprawie zakupu nowego urządzenia. Seypa 132 UC została przejęta przez firmę Perfecta i po wykonaniu niezbędnego przeglądu fabrycznego będzie mogła z powodzeniem jeszcze długo służyć nowemu użytkownikowi – mówi Marek Motyl – doradca techniczny w firmie Avargraf.
Perfecta 115 TS z pewnością usprawniła proces produkcji w części związanej z obróbką introligatorską w naszej drukarni, ale przede wszystkim ułatwiła pracę naszym pracownikom. A osoba, która chętniej wykonuje swoją pracę, pracuje bardziej wydajnie. Można więc śmiało powiedzieć, że urządzenie podniosło również wydajność w naszym zakładzie. W stosunku do poprzedniego urządzenia, jakim dysponowaliśmy, Perfecta 115 TS jest bardziej energooszczędna, a także bardziej niezawodna. Istotnym elementem jest tu zdecydowanie lepszy i szybszy komputer – mówi Sławomir Adamek.

Perfecta 115 TS to – jak zapewnia dostawca - maszyna wyposażona w najbardziej innowacyjne na rynku sterowanie TS z barwnym monitorem dotykowym typu „touch screen”. Wszystkie funkcje służące do jej obsługi zostały zintegrowane w monitorze, co pozwoliło na całkowite wyeliminowanie dodatkowej, płaskiej klawiatury umieszczonej na przednim panelu obsługowym. Dotyczy to również regulacji siły docisku tłoka, która może być sterowana automatycznie za pomocą programu cięcia. Monitor posiada przekątną powiększoną do 19” przy formacie 16:10 i bardzo przejrzystą, przyjazną w obsłudze strukturę rozmieszczenia treści (symboli – ikon) z podziałem na bloki tematyczne dla obsługi zespołów poszczególnych funkcji oraz pełną wizualizacją procesu cięcia. W urządzeniu istnieje możliwość pracy na trzech poziomach obsługi: 0 – praca bez funkcji programowania; UC – praca z programem, lecz ze zredukowanym zakresem funkcji; TS – praca z programem, w tym z wizualizacją procesu cięcia i z kompletnym zakresem funkcji.
Dodatkowe oprogramowanie Cuttronic, pozwala przekazywać do sterowania krajarki pliki w formacie CIP, bez konieczności stosowania pośrednich komponentów (dodatkowego komputera), co miało dla nas również niemałe znaczenie – mówi Sławomir Adamek. Przekazywanie danych do urządzenia odbywa się tu przy pomocy pamięci typu „pendrive”, połączenia Ethernet lub bezprzewodowo.    
Maszyna posiada napęd siodła za pomocą silnika serwo  z zintegrowanym czujnikiem odczytu aktualnego położenia i hamulcem. Jest on sterowany bezpośrednio z komputera maszyny i nie wymaga zastosowania oddzielnych komponentów takich jak falownik czy sprzęgło. Tak uproszczona konstrukcja wpływa na dużo wyższą niezawodność urządzenia, a napęd serwo znacznie większą szybkość posuwu siodła i jego dokładniejsze pozycjonowanie w położeniu do cięcia.          
Maszyna zainstalowana w Drukarni Classic została dodatkowo wyposażona w trzy noże z wkładką tnącą z węglików spiekanych w miejsce standardowych dwóch noży z wkładką tnącą ze stali HSS.

Sławomir Adamek podsumowuje: Nasze ostatnie inwestycje pozwalają nam na realizację kolejnych planów – wyjścia na rynki zachodnie, gdzie możemy teraz śmiało konkurować oraz wejścia na rynek farmaceutyczny; temu mają między innymi służyć certyfikaty jakości, o jakie aktualnie się staramy. Mamy nadzieję, że te inwestycje, jakich dokonujemy w czasach nieco gorszej koniunktury gospodarczej, zaowocują w najbliższej przyszłości.