ŚWIAT POLIGRAFII 10/2009 - C.P. Bourg od Avargrafu w drukarni Sil-Veg-Druk

09.10.2009

Firma Sil-Veg-Druk z Lublińca znacząco przyspieszyła realizację zleceń, gdy zainwestowała w system do broszurowania złożony ze zbieraczki wieżowej C.P. Bourg BST-d z modułem umożliwiającym szycie, złamywanie i cięcie oraz ze sztaplarki TD T. Dostawcą całego rozwiązania była firma Avargraf.

Sil-Veg-Druk powstała w 1998 roku na bazie drukarni AWU. Dzisiaj liczy niemal 20 osób, posiada własną przygotowalnię, dwie maszyny drukujące, krajarki, złamywarkę i kilka maszyn sztancujących. - Z malej lokalnej drukarni staliśmy się w ciągu zaledwie kilku lat firmą obsługującą coraz większych klientów nie tylko z rynku lokalnego, ale i ościennych województw, a także realizującą coraz trudniejsze zlecenia - mówi Dariusz Śmich, współwłaściciel firmy Sil-Veg-Druk. - Od początku naszej działalności wykonywaliśmy szereg lokalnych gazetek oraz wiele szytych katalogów. Do niedawna jeszcze były to raczej małe nakłady (do kilku tysięcy sztuk), więc wystarczały nam do obsługi tych zleceń zszywarki drutem, złamywarka i kilku pracowników. Od pewnego czasu jednak klienci znacznie zwiększyli swoje nakłady, skracając nam jednocześnie terminy realizacji. Stad pojawił się w naszej firmie pomysł zakupu linii do produkcji broszur.

Wchodząca w skład linii BST-d jest wszechstronnym urządzeniem do zbierania różnych rodzajów papieru (o gramaturach od 50 do 250 g) w dużym zakresie formatów (od 115x200 mm do 350x520 mm). Podawanie arkuszy odbywa się za pomocą taśm zasysających, a nie rolek, co eliminuje ryzyko pozostawienia śladów na papierze. Siłę zasysania i rozdmuchu można regulować bez przerywania pracy urządzenia; maszyna może pracować także podczas uzupełniania prac (dzięki zastosowaniu dwóch półek wieży). Sztaplarka umożliwia natomiast zbieranie w stos równy lub z przesunięciem w prawo/lewo i wyposażona jest regulację przesunięcia stosu, a także w mobilny wózek, który automatycznie opuszcza się w miarę napełniania i zapewnia transport zebranego materiału. Agregat BDF, umożliwiający szycie, falcowanie i cięcie w jednym module, posiada pełną, automatyczną regulację oraz błyskawiczne ustawienie wszystkich funkcji (tzw. "set up") poprzez wybranie odpowiednich parametrów na panelu sterowniczym - czas automatycznego przestawienia się maszyny z jednego rodzaju pracy na drugi wynosi maks. 50 sekund.

O wyborze maszyny C.P. Bourg - jak zapewnia Dariusz Śmich - zdecydowała przede wszystkim niezawodność urządzenia oraz prędkość jego pracy, natomiast wybór dostawcy podyktowany był faktem, że Avargraf to firma od lat działającą na rynku, posiadająca solidną i fachową obsługę oraz serwis, co jest gwarancją bezpieczeństwa dla użytkownika danego urządzenia. Linia znacznie skróciła czas realizacji zamówienia oraz zredukowała konieczność zaangażowania w wykonanie zlecenia konkretnych pracowników. W efekcie zmniejszeniu uległy również koszty produkcji niektórych zleceń.