ŚWIAT POLIGRAFII 11/2009 - CPBourg pokazuje na targach Print09 nową zbieraczkę do dużych formatów - BSTe

26.11.2009

CPBourg donosi o sprzedaży pierwszej zbieraczki BST-e w Ameryce Północnej. Jest ona częścią linii do broszur złożonej z BSTe i automatu o budowie modułowej -BME. Instalacja została kupiona podczas targów PRINT 09 i zabrana z nich bezpośrednio do właściciela- kanadyjskiej drukarni akcydensowej.

Pierwszym w Północnej Ameryce posiadaczem linii stała się drukarnia akcydensowa - Allan Graphics Ltd., z Kingston, Ontario. Zbieraczka BSTe należy do nowej generacji zbieraczek wieżowych, przeznaczonych do zbierania arkuszy drukowanych offsetem lub cyfrowo, o maksymalnym formacie 370 x 600 mm, które zostają następnie zszyte, sfalcowane i obcięte w nagrodzonym automacie BME. Urządzenie przyjmować może zadrukowane arkusze z największej z dostępnych aktualnie maszyn cyfrowych Xeroxa - iGen.

Zbieranie arkuszy przez BSTe odbywa się na zasadzie podciśnienia , a dzięki nowemu napędowi , zbieraczka współpracuje idealnie z automatem BME. Sterowanie odbywa się w całości z kolorowego ekranu dotykowego umieszczonego na konsoli w BME, co stanowi istotną modyfikację dotychczasowych rozwiązań, polegającą na ograniczeniu ilości elementów elektronicznych w zbieraczce, umożliwiając operatorowi obserwowanie całości procesu produkcji broszur, na jednym urządzeniu linii.

Korzystną modyfikacją, w odniesieniu do poprzednich modeli zbieraczek, jest w BSTe zwiększona o 66% pojemność półek , tak, że każda z nich pomieścić może stos arkuszy o wysokości 3 cali ( 76,2mm) i gramaturze 60 - 350 g/m2. W linii połączyć można maksymalnie 5 zbieraczek BSTe.

"Możliwość przystosowania się zbieraczki wieżowej BSTe do tradycyjnego, cyfrowego lub hybrydowego sposobu produkcji, pozwala na korzystanie z możliwości zbierania dużych formatów, a potem wyprodukowania z nich broszur szytych drutem, przez posiadaczy każdego z powyższych rozwiązań procesu produkcyjnego " powiedział Richard Trapilo, dyrektor naczelny CPBourg Inc."